[email protected]

האם באמת SEO הרס את האינטרנט?

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-3 בדצמבר 2023

התשובה היא לא. אתם יכולים להמשיך למאמר הבא.

ולגירסה המורחבת:

קיטורים על טכניקות קידום אתרים ובכלל על שיווק דיגיטלי הם לא דבר חדש. הם נמצאים איתנו משחר ימי האינטרנט, והם לא צפויים להיעלם. כל מי שעוסק בתחום (או בכל תחום, בעצם), ימצא את עצמו בשלב זה או אחר כשהוא משמיץ או מתעצבן על דברים מסוימים שמתרחשים בתעשייה. צריך לשחרר קיטור לפעמים, לא?

יש לי ביקורת רבה על עולם קידום האתרים בישראל ובכלל. אני כותבת כל הזמן על כך שתוצאות החיפוש בגוגל מלאות בזבל, ונראה שגוגל לא מצליחה להשתלט על הבעיה – שכמובן נובעת גם מאלה שמייצרים את הזבל. עם זאת, האייטם שיצרה אמנדה שיקגו לואיס הוא לא ביקורת ואפילו לא rant סטנדרטי. מדובר בכתב אישום בכייני כלפי אנשי SEO ככלל, ולא ברור מה היתה המטרה שלו, מעבר לכותרת דרמטית: "האנשים שהרסו את האינטרנט".

לואיס מדברת על בעיה שמוכרת כבר כמה שנים – אנשים לא מצליחים למצוא את המידע שהם רוצים בגוגל, בגלל הרבה זבל וספאם, ונאלצים לפנות למקורות אחרים. אנחנו יודעים שהרבה צעירים מקבלים את המידע שלהם מטיקטוק בימים אלה. הרבה פונים גם לבינה המלאכותית. מי שעוד משתמש בגוגל, ינסה טריקים כמו להוסיף את המילה reddit לחיפושים, כדי לנסות לאתר תוצאות שאנשים אמיתיים כתבו עבור אנשים אמיתיים אחרים – ולא טקסטים זבליים שנוצרו כדי להתל באלגוריתם של מנועי החיפוש.

אנשי קידום אתרים? גועל נפש!

אבל לואיס לא מנתחת את הבעיה והפתרונות, אלא פונה מיד למתקפה על בסיס אישי. מי פונה לקריירה ב-SEO, היא שואלת ומיד עונה: "גובלינים של תוכן, כאלה שמוכנים לכופף את החוקים, המוסר והטעם הטוב תמורת צפיות והרבה כסף. ניהיליסטים שנמצאים במקצוע בשביל הריגוש, כאלה שנהנים מלחמוק מההשלכות למעשים שלהם".

היא מראיינת אנשים שאומרים לה שמקצועני קידום האתרים הם בעלי אגו נפוח כי הם מצליחים "להתל" בגוגל. לואיס מתארת את אנשי ה-SEO כאגו-מניאקים שמדרדרים את תפיסת המציאות של כולם כי הם רוצים למבורגיני.

מה?!

אין ספק שבעולם קידום האתרים יש שלל חאפרים. זה היה כך מתחילת הדרך. תמיד יהיה מי שרוצה להתל באלגוריתם ולהגיע למקום הראשון, ותמיד יהיה מי שלא בוחל באמצעים לשם כך – מ-keyword stuffing, דרך בניית לינקים בתשלום ועד יצירת מאות מאמרי זבל באמצעות בינה מלאכותית. הטכניקות אולי משתנות, אבל העיקרון נותר על כנו. מכאן ועד השמצה גורפת של כל מי שעוסק בתחום כתאב בצע מטורלל, הדרך די רחוקה. מה גורם לאתר כמו The Verge לפרסם מאמר כזה? אני מניחה שהסיבה היא טראפיק.

האם קידום אתרים הוא נוכלות?

לואיס פגשה כמה אנשים שעשו הרבה כסף בתחום קידום האתרים בארה"ב, ומספרת את הסיפור שלהם, וגם מצטטת את האמירות שלהם. למשל, אחד מהם אומר ש-80% מהעובדים בתחום ה-SEO הם נוכלים. אין שום סימוכין לנתון הזה, מלבד הסכמה של כמה אנשי SEO אחרים. "זה לא מפני שהם נוכלים במהותם, אלא כי אין להם את המומחיות", מסביר ללואיס אחד המרואיינים. האלגוריתם מתוחכם ומעורפל מדי, ויש הרבה אנשים שמחפשים קיצורי דרך.

ובכן, מדובר בבעיה מוכרת בתחומים טכנולוגיים רבים: כל אחד יכול להקים אתר אינטרנט או לנהל פרופיל אינסטגרם ולמכור את השירותים שלו. כל אחד יכול להצהיר שהוא מומחה ניהול אתרים, ולהפיל בפח בעלי עסקים קטנים, שלא מבינים שהניחו את הנכס הדיגיטלי הכי יקר שלהם בידיים של חאפר. אין אסדרה של התחומים האלה, ולעולם לא תהיה. ומכיוון שיש אנשים רבים שלא מבינים את הדקויות ואין להם אוריינות דיגיטלית נאותה, הם עלולים ליפול בפח – וזה אכן קורה. האם מכאן אפשר להסיק שאנשי קידום אתרים "הרסו את האינטרנט"? נסחפנו קצת.

אנשים שהיא מראיינת מגוגל, כמו דני סאליבן, כמובן מכחישים שתוצאות החיפוש הידרדרו, ולואיס לועגת להם: "הבעיה אינה גוגל. הבעיה אינה SEO. הבעיה היא הדור ההולך ופוחת", היא כותבת בציניות, כשסאליבן אומר שאנשים מגזימים בתגובות שלהם כאשר מנוע החיפוש לא מציג להם תוצאות רלוונטיות בחלק העליון שלו.

לואיס דיברה גם עם לילי ריי, שנחשבת מומחית רצינית בתחום קידום האתרים, שהסבירה לה על השינויים באלגוריתם של גוגל בשנים האחרונות, ההתמקדות ב-E-E-A-T והצפת המידע מהבינה המלאכותית, שלגוגל לוקח זמן לעכל. אתר מלא זבל AI יוסר בסוף מתוצאות החיפוש, אבל כל עוד הוא למעלה, הוא יכול לייצר הכנסה מרשימה של עד 100 אלף דולר בחודש. האתרים האלה נוצרים על ידי אנשים במקומות שבהם המחיה זולה כמו באלי. הם עושים הרבה כסף, האתר מת והם פשוט מקימים חדש. אבל גם זו אינה תופעה חדשה – מלבד, אולי, ההיקפים.

ספאם בתוצאות החיפוש של גוגל

אין ספק שיש הרבה מאוד מה לשפר בגוגל ובמלחמה שלה בספאם. על פניו, לפחות, נראה שהחברה עושה מאמצים כבירים בתחום, במיוחד לאור החששות שלה מההתפרצות של הבינה המלאכותית ומכך שטיקטוק נוגסת קצת בתחום החיפוש.

כמו בהרבה תחומים אחרים, אתם צריכים לשאול את עצמכם מה המטרה שלכם – עשיית כסף מהיר והיעלמות מהשוק, או בניית עסק ואמון צרכנים לטווח ארוך. אם בחרתם בטווח הארוך, אז אתם צריכים SEO, ולא סתם SEO, אלא קידום אתרים הוליסטי, שמייצר תוכן וערך אמיתי לגולשים וללקוחות שלכם, והופך את האתר שלכם לבר סמכא בעיני גוגל ובעיני אנשים אמיתיים. יצירת כמויות גדולות של תוכן זבלי וחסר ערך בוודאי לא תשרת את המטרה הזו.

לואיס מסכמת את המאמר המוגזם שלה בציטוט של איש SEO שעבר לתחום הבניין: "מבחינתי, SEO הפך לבולשיט. לא הרגשתי טוב בפגישות עם לקוחות ועם מה שאמרתי, והחלטתי שאני לא צריך לעשות את זה יותר".

ובכן, אם הקריירה שלך מושתתת על בולשיט ויש לך קצת מצפון, אז בוודאי שתרגיש לא נוח עם המעשים שלך. אבל אפשר (ורצוי) לעשות קידום אתרים איכותי והוליסטי, ששם דגש על תוכן טוב, ייצור ערך ובני אדם, ולא על לינקים, טכניקות וטקטיקות כדי לתחמן את גוגל. בנוסף, יש צורך דחוף בשיפור האוריינות הדיגיטלית של א.נשים בישראל, אבל זה סיפור אחר שיסופר בפעם אחרת.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!