[email protected]

העדכון של גוגל: יוצרי התוכן הקטנים מתרסקים; אתרים גדולים מזנקים

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-9 במאי 2024

הזעקה על כך שגוגל, הלכה למעשה, משמידה כמות עצומה של אתרים עצמאיים קטנים, נזעקת כבר חודשים רבים. בעלי אתרים רבים שעסקו בייצור תוכן בתחום של המלצות למוצרים שונים, התריעו כי הטראפיק שלהם ניזוק משמעותית (בחלק מהמקרים מדובר על ירידה של כ-90% בתנועת הגולשים באתר) – ואת מקומם בתוצאות החיפוש תפסו אתרי מדיה גדולים. לא מדובר במקרים אנקדוטליים, אלא במגמה ברורה.

מקרה בוחן מעניין הוא זה של אתר בשם HouseFresh. במאמר נוקב, בעלי האתר יוצאים נגד חברות כמו Dotdash Meredith – חברת דיגיטל אמריקאית שעוסקת בפרסום תוכן באינטרנט (מאמרים, סרטונים וכו') בתחומים גנריים שונים, כמו מזון, פיננסים, טכנולוגיה, לייפסטייל ועוד. זו חברה טרייה יחסית, שנוסדה בסוף 2021. בהאוס פרש טוענים כי החברה הזו פיתחה אסטרטגיית תוכן SEO שנקראת "swarming" (התרגום המילולי הוא "נהירה", אבל כנראה שכאן יותר מתאים "הצפה").

בחודש מרץ 2024, כשהתחיל להתגלגל עדכון הליבה הגדול של גוגל, פירסמו בהאוס פרש מאמר נגד גוגל והטקטיקות שלה, בטענה שהחברה הורסת עסקים רבים קטנים לטובת חברות מדיה גדולות. זמן קצר לאחר מכן, הם קיבלו טיפ אנונימי מעובד לשעבר של דוטדאש, שמסביר איך הם מבצעים את טקטיקת ההצפה שלהם. לדברי העובד, החברה מזה אתרים קטנים שהתמקמו היטב בתוצאות החיפוש של שאילתות קטנות וממוקדות, במטרה להעיף אותם משם. השיטה שלהם נועדה פשוט להטביע את האתר הקטן. דוטדאש מפרסמת משהו כמו 10 מאמרים על הנושא המבוקש, ומשתמשת בהם כדי להגביר את הסמכותיות של האתרים שלה.

מבחינת תוכן ומידע לגולש, בוודאי שמדובר כאן בהספמה של תוצאות החיפוש, אבל בסופו של דבר זוהי שיטה לגיטימית לתפוס מיקומים בגוגל.

הבעיה היא, שדוטדאש אינה היחידה. אתרים כמו פורבס, למשל, מציפים את תוצאות החיפוש במאמרים שלא קשורים לאתר ולמומחיות שלו בשום צורה (למשל, מאמרים על אימוץ כלבים וטיפול בגורים). זה לא שבפורבס פיתחו חיבה פתאומית לחיות מחמד – המטרה שלהם היא לקדם את האפילייט שלהם בתחום הביטוח לבעלי חיים. ואכן, אפשר לראות שבשנה האחרונה זינקו הכניסות לחלק הזה באתר של פורבס, לכמיליון בחודש.

בנוסף, חברות מדיה ושיווק קונות אתרים קטנים ואיכותיים, שהתברגו יפה בתוצאות החיפוש, והופכות אותם לאתרי שיווק נטו. כך למשל, בלוג הספורט Deadspin, שקיים כמעט 20 שנה, הפך לאתר אפילייט לשיווק הימורים אונליין. במקביל לרכישת אתרי התוכן הללו, יוצרי התוכן מפוטרים, וחברות המדיה מתקשרות עם סוכנויות שיווק שמשתמשות בבינה מלאכותית כדי לכתוב תוכן לאתרי סחר. בחלק מהמקרים, התוכן של הבינה המלאכותית מפורסם תחת שמות עט, כדי ליצור את הרושם שהוא נכתב על ידי בני אדם. כשעולה החשד, כמו שקרה ל-Sports Illustrated, הם מתנערים ואומרים שזה מאמר שקיבלו מצד שלישי, שהבטיח להם שכל התוכן נכתב אנושית ואיכותית.

היחידה שבעצם יכולה לעצור את הצפת תוכן הזבל הזה, היא גוגל. תיאורטית, גוגל הציבה דדליין לאתרי המדיה הגדולים: 5 במאי. תחת הכותרת Site Reputation Abuse, גוגל מזהירה אתרים ממינוף התוכן האיכותי שלהם, על מנת לקדם תוכן גרוע, או כדי לבלבל ולהטעות את הגולשים. הבעיה היא, שגוגל מתייחסת בעיקר לתוכן צד-שלישי שמופיע באתר, ולא למאמרים שהם לכאורה חלק אינטגרלי מהאתר.

Google site reputation abuse

ה-5 במאי חלף-עבר לו. עוד קודם לכן, אתרים כמו האוס פרש קיבלו בראש והטראפיק שלהם צנח, למרות שהפרקטיקות שלהם לא כוללות הצפה והספמה. חברות המדיה הגדולות לא ספגו ירידה בטראפיק, אלא ההיפך – הן תפסו את המקום שהתפנה בתוצאות החיפוש של גוגל. הבעלים של האוס פרש מציין מפורשות: "גוגל לא חייבת לי טראפיק". הוא יודע שיש כאן משחק קשוח, ושאין שום דבר מובטח. אבל הוא מצייר תמונה מטרידה בה האינטרנט הופכת לזירה שרק למסחרי ולגדול יש בה מקום – והקטן לא קיים, הלכה למעשה. וזה לא שמגרש המשחקים הזה היה הוגן או מאוזן במיוחד קודם לכן.

הנה הגרף של הטראפיק של האוס פרש – אפשר לראות את הצניחה הברורה והמיידית בתוצאות החיפוש במהלך חודש מרץ 2024.

גרף ירידה בטראפיק מגוגל

במאמר, יש הדגמה מעניינת של איך גוגל דוחפת את המשתמש לקנות מוצרים גנריים, בלי שום קשר לצרכים הספציפיים שלו. המידע וההמלצות האיכותיים פשוט נקברים, ועמוד תוצאות החיפוש נראה כמו גריד מוצרים בחנות גנרית. שפע המוצרים מבלבל, ואם הגולש לא יודע בדיוק מה הוא רוצה – יהיה לו קשה מאוד למצוא מידע.

עם זאת, גוגל הצהירה שהיא בהחלט מתכוונת לאכוף את השימוש הפוגעני במוניטין האתר, ויש אינדיקציות ספורדיות לכך שכמה אתרים גדולים ירדו בתוצאות חיפוש שקשורות לנושא, כמו למשל חיפוש קופונים. כך למשל, אתרים כמו טיים מגזין והוושינגטון פוסט נעלמו מהעמוד הראשון בחיפושים שקשורים לקופונים.

אין אפשרות ממשית לנתח את מה שמתרחש בגוגל ממעוף הציפור כרגע. כל מה שיש זה סיפורים אנקדוטליים רבים שמצטברים לכדי תמונת מצב כאוטית אבל ברורה – אתרים קטנים מקבלים בראש, ואילו אתרים גדולים מרוויחים משיטת ההצפה. וכרגיל, מי שמפסיד בשורה התחתונה, הוא המשתמש. המידע כבר לא ממש מידע, אלא מניפולציה על מידע, והגולש מוצף בערימות בולשיט שלא עוזרות לו לקבל החלטה. ולמי ששם מבטחו בבינה המלאכותית – כדאי לזכור שהיא מתאמנת על אותם טקסטים גרועים וחסרי תועלת, שמפורסמים על ידי חברות המדיה הגדולות כדי לתפוס מקום בגוגל.

יוצרי תוכן ייאלצו להתאים את עצמם למציאות המשתנה במהירות. מה שהיה הוא לא מה שיהיה. "ניהול אתרים" הופך, בעצם, למונח שמשלב אסטרטגיות קידום וניהול שונות – קידום במנועי חיפוש (עדיין), יצירת תוכן רלוונטי לבינה מלאכותית, קידום בערוצי מדיה חברתית כמו טוויטר או טלגרם, ובעצם מציאת כל הכלים והכיוונים הנדרשים כדי ליצור נוכחות דיגיטלית משמעותית, שבאמצעותה אפשר להפיץ תוכן (ולהרוויח ממנו כסף) – ולא רק כאשר תופסים את המקום הראשון בחיפוש.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!