[email protected]

עדכון "תוכן מועיל" של גוגל עלול לפגוע באתרי מאמרים ובניית קישורים

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-22 באוגוסט 2022

עדכון תוכן מועיל של גוגל יתחיל להתגלגל היום, ולמרות שייקח זמן עד שנראה מה הוא עושה וכמה זה דרמטי, אם בכלל, יש להניח שהוא ישפיע בצורה מהותית על כמה פרקטיקות מעפנות במיוחד בתחום קידום האתרים – בתקווה שגם בעברית.

פרקטיקה שכזו היא הסתמכות על "אתרי מאמרים". האלגוריתם של גוגל מייחס חשיבות לא מעטה למספר ואיכות הקישורים הנכנסים לאתר שלכם. כלומר – אתר שמקבל קישורים מאתרים חזקים אחרים, יתקדם טוב יותר בתוצאות החיפוש מאשר אתר שאתרים אחרים לא מקשרים אליו.

איך משיגים קישור? ההמלצה של גוגל היא לקבל קישורים באופן טבעי: צרו תוכן מעולה ואנשים ירצו לקשר אליו – אם בשיתוף ברשתות חברתיות (זה סיגנל אבל זה לא נחשב "קישור נכנס") ואם בלינק מהבלוג או מהאתר שלהם. חשוב גם שהלינק יהיה מאתר שקשור בצורה סבירה לנושאים שעליהם אתם כותבים. כלומר, אם אתם כותבים על שוק ההון, פחות יעזור לכם קישור מבלוג מתכונים.

הבעיה היא, שקישורים טבעיים מצריכים עבודה ומאמץ. צריך לייצר תוכן טוב ולהפיץ אותו, וזה קשה. עדיף לחפש קיצורי דרך. והקיצור הנפוץ ביותר הוא קניית לינקים. יש המון אתרים בישראל שעוסקים במכירת לינקים. לינק ממאמר באתר כמו טיים אאוט, למשל, יעלה לכם 1,500 שקל. בוואלה זה יעלה 4,000 שקל, תלוי במדור. אלה, אגב, כל מדורי האשפה של אתרי התוכן בישראל. אין עריכה, אין בדיקת עובדות. כל מי שמשלם – נכנס. רוב האנשים עדיין לא מבדילים בין תוכן שיווקי כזה ובין "כתבה" ב"עיתונות" הישראלית, אבל זה כבר סיפור אחר על אוריינות וחינוך.

אז הלינקים האלה יקרים. וזה גם רק לינק אחד. אולי אפשר לקצר עוד יותר את הדרך? למה לשלם אלפי שקלים על לינק אחד, אם באלף שקל אפשר לקנות כמה לינקים?

כאן נכנסים לתמונה "אתרי מאמרים" – אתרים שכל המטרה שלהם היא להוות כר פורה לשתילת לינקים. אלה אתרים שמכילים כמות גדולה של מאמרים, לרוב ללא סינון או עריכה, בהמון נושאים שאין ביניהם שום קשר. כל אחד יכול לפרסם מאמר באתר כזה.

בחלק מאתרי המאמרים זה בחינם, ובחלקם זה בתשלום. בדרך כלל המחיר המינימלי נע סביב 150 שקל. אז הולכים וקונים 10 קישורים, מייצרים מאמר מחורטט שלא שווה כלום, ושותלים לינק על מילות המפתח המתאימות. הנה דוגמא מאתר באמפר, שהוא אתר מאמרים חסר ערך לגולש, אבל משמש לבניית לינקים. המחיר הוא כ-180 שקל למאמר, עד כמה שידוע לי.

חפשו בגוגל "פיצרייה בחולון" – המאמר הזה בעמוד השלישי. אבל זה לא משנה. כי המטרה כאן היא לא שהאתר יהיה גבוה בתוצאות החיפוש. המטרה היא לבנות לינק למי ששילם (פאפא ג'ונס, אם תהיתם). האם זה עובד? כן. זה עובד למרות שאלה קישורים שלא נחשבים איכותיים ולמרות שגוגל אמורה אפילו להעניש אתרים על לינקים כאלה.

האינטרנט הישראלית מלאה באתרים כאלה, וכאמור גם אתרי התוכן הגדולים משתפים פעולה עם הצפת הזבל המחרידה הזו. ואין מה לעשות, זה עובד, וגם אם התוכן באתר שלכם בינוני ומטה, פרופיל קישורים טוב יכול בהחלט לעזור לו להתקדם בחיפושים.

כאן נכנס לתמונה העדכון הנוכחי של גוגל, שאולי סוף סוף ישים סוף לתופעה המעצבנת הזו. אולי. בהינתן שהעדכון אכן ידרדר משמעותית אתרי מאמרים, לרמה שהם יהיו חסרי ערך לחלוטין ואף יפגעו במי שמקבל מהם קישורים, הרי שמי שבנה את אסטרטגיית קידום האתר שלו על קניית כמות גדולה של קישורים זולים, יחטוף בראש.

בשלב זה מדובר בתיאוריה בלבד – קודם צריך לראות שלעדכון של גוגל יש בכלל השפעה על אתרי המאמרים, ואחר כך לראות אם האפקט מתגלגל גם לאתרים שהתבססו בקידום שלהם על השיטה הזו. אם כן, יהיו צרחות, ולא בקטע טוב.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!