[email protected] // 054-6566464

תמונות לאתרי אינטרנט

נכתב ב-19 במרץ 2018

בין אם אתם מנהלים אתר תדמיתי, אתר חנות גדול או בלוג אישי קטן, יש לכם צורך בתמונות בניהול השוטף של האתר.

חשוב לשבץ תמונות איכותיות ומתאימות בעמודים ובפוסטים השונים באתר. תמונה יכולה לשמש להעברת מסר, להוספת ערך ויזואלי ואסתטי לעמוד והיא חשובה מאד גם עבור שיתוף במדיה חברתית. פוסט בפייסבוק שאין לו תמונה, יניב הרבה פחות תגובות ושיתופים.

נשאלת השאלה – היכן מוצאים תמונות לאתרי אינטרנט? למרות שאנחנו כבר בשנת 2018, יש עדיין מי שחושב שאפשר להשתמש בכל תמונה שמוצאים באינטרנט, כל עוד נותנים קרדיט. מדובר בטעות חמורה. רוב החומרים הוויזואליים באינטרנט מוגנים על ידי זכויות יוצרים, ואין אפשרות להשתמש בהם ללא רשות או תשלום. הנחת היסוד שלכם צריכה להיות שאי אפשר לקחת תמונה מסוימת, אלא אם כן מצוין מפורשות שמותר לעשות כן. שימוש בתמונה שיש עליה זכויות יוצרים חושף אתכם לתביעה של עשרות אלפי שקלים לפחות – ולא שווה לקחת את הסיכון בשביל תמונה לפוסט.

ניהול אתרים מקצועי מצריך שימוש שוטף בתמונות – לא ניתן להתחמק מכך. לכן, אם אתם מנהלים אתר או בלוג, אתם צריכים לדעת איך מותר וכדאי להשיג תמונות עבור האתר שלכם. הנה האפשרויות העומדות בפניכם:

צילום תמונות

לכל אחד יש סמארטפון ולחלק ניכר מהם יש מצלמה די איכותית. יש אפילו צלמים מקצועיים שמשתמשים בטלפון הסלולרי לצילום בסטודיו, ומפיקים תמונות מצוינות. גם אם אתם לא צלמים מקצועיים, אתם יכולים לנצל את הטלפון הסלולרי שלכם לצילום תמונות בסיסיות – למשל, תמונות של המשרד או העסק שלכם, ואפילו כדי לצלם מוצרים ואנשים. תמונות אלה הן שלכם, ותוכלו לעשות בהן ככל העולה על רוחכם.

אם יש לכם צורך בצילומי קטלוג או צילומים מקצועיים יותר, ייתכן שתצטרכו לשכור את שירותיו של צלם. לרוב מדובר בהשקעה חד פעמית, שתשדרג משמעותית את הנראות של האתר שלכם.

מאגרי תמונות בתשלום

קיימים מאגרי תמונות רבים באינטרנט, המאפשרים רכישה של תמונות איכותיות, סרטונים וגרפיקה, לרוב תמורת דולרים בודדים או באמצעות מנוי חודשי של כמה עשרות דולרים. מאגרי תמונות הם פתרון מהיר ויעיל, בייחוד אם אתם מייצרים כמויות גדולות של תוכן, ואין לכם זמן לצלם בעצמכם בכל פעם שאתם כותבים פוסט. כאשר אתם בוחרים תמונה במאגר תמונות סטוק, אתם יכולים להגדיר מה הגודל הרצוי שלכם. גודל התמונה יקבע גם את מחירה, ולכן רצוי לבחור את המינימום האפשרי. בדרך כלל, עבור אתרי אינטרנט, יספיקו לכם תמונות בגודל Small. עבור סליידרים או קמפיינים במדיה חברתית, ייתכן שתצטרכו לבחור מידה גדולה יותר.

גודל תמונה במאגר תמונות בתשלום

חלק מהמאגרים יקרים יותר מאחרים. הקפידו לקרוא היטב את תוכנית המחירים (Pricing) לפני שאתם נרשמים ומשלמים. בנוסף, לפני ההרשמה, חפשו תמונות במאגר ונסו להבין אם יש בו מספיק תמונות המתאימות לתחום שבו עוסק האתר או הבלוג שלכם.

מאגרי תמונות בתשלום

תמונות ברישיון Creative Commons

עם מבחר הולך וגדל של תמונות, כדאי לכל מנהל אתרים לנצל את מאגרי התמונות ברישיון CC. ישנם סוגים שונים של רשיונות, וחשוב לשים לב להבדלים ביניהם. ברוב המקרים, ובאופן כללי, מותר להשתמש בתמונות ברישיון קריאייטיב קומונס, תוך מתן קרדיט ליוצר. אולם, בחלק מהמקרים, היוצר מגביל את השימוש לאתרים שאינם מסחריים (כלומר, אסור להשתמש בתמונה באתר מכירתי), או אוסר על ביצוע שינויים בתמונה. מצד שני, לעתים אפילו אין צורך במתן קרדיט, וניתן להשתמש בתמונות באופן חופשי.

וויקימדיה קומונס הוא אחד המאגרים הנפוצים של תמונות קריאייטיב קומונס. לא קל לחפש שם, ולא תמיד ניתן למצוא תמונות איכותיות, אבל מדובר במאגר עצום שתמיד שווה בדיקה. אני מתחזקת עמוד עם תמונות שצילמתי בוויקימדיה, אתם מוזמנים להציץ בו.

אופציה נוספת היא מנוע החיפוש של פליקר. שימו לב לאפשרות הסינון בצד שמאל למעלה, והקפידו לבחור תמונות ברישיון המתאים לצרכים שלכם.

חיפוש תמונות פליקר

 

תמונות בחינם לאתרי אינטרנט

בשנים האחרונות ישנה מגמה הולכת וגוברת של מאגרי תמונות חינמיים. במפתיע, לא מדובר רק בתמונות חובבניות, אלא בתמונות איכותיות שיכולות לשמש כל מנהל אתר או כותב בלוג. חלק מהתמונות הן נחלת הכלל (Public Domain) – לרוב תמונות מאוד ישנות או היסטוריות, שאין עליהן זכויות יוצרים, וחלקן חדשות לגמרי והועלו לשימוש חינמי לכל דורש. ניתן להשתמש בתמונות אלה ללא תנאים, ללא קרדיט וכמובן – ללא תשלום.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!