[email protected]

תיאוריית המלכה האדומה והקשר שלה לקידום אתרים

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-9 במרץ 2022

איך קשורה דמות מ"אליס בארץ הפלאות" לתיאוריות אבולוציוניות, ולמה זה קריטי בקידום אתרים? כמה מילים על תיאוריית המלכה האדומה ו-SEO.

המלכה האדומה היא דמות בדיונית שהמציא לואיס קרול, המופיעה בספר "Through the Looking-Glass, and What Alice Found There". הספר כולו מבוסס על מוטיבים של שחמט, והמלכה האדומה "משחקת" נגד אליס. למרות זאת, המפגש הראשון בין אליס והמלכה האדומה הוא די מנומס, אפילו ספורטיבי, ובמהלכו מסבירה המלכה האדומה לאליס את חוקי המשחק, ואיך אליס יכולה להפוך למלכה בעצמה, למרות שהיא מתחילה את המשחק כחיילת פשוטה (pawn). המלכה במהותה היא יצור מהיר וזריז, והיא נעה בחן וללא מאמץ.

המלכה האדומה קידום אתרים

המלכה האדומה מסבירה לאליס איך מתנהל העולם:

“Now, here, you see, it takes all the running you can do, to keep in the same place. If you want to get somewhere else, you must run at least twice as fast as that!”.

בתרגום חופשי: "ראי, את צריכה לרוץ בשיא כוחך, רק כדי להישאר במקום. אם את רוצה להגיע למקום אחר, את צריכה לרוץ פי שניים יותר מהר!".

בניסוח קצת יותר ישראלי, כמו שמסבירים לנו ב"מבצע סבתא": "אתה מתחיל הכי מהר שלך ולאט לאט אתה מגביר".

תיאוריית המלכה האדומה הוצעה כחלק מתיאוריות אבולוציוניות ב-1973. על פי התיאוריה, מינים שונים צריכים להתאים את עצמם ולהתפתח כל הזמן רק כדי לשרוד אל מול מינים מתחרים הפועלים נגדם וצורכים משאבים דומים. על פי התיאוריה הזו, הסיכוי שמין ייכחד קשור בצורה חזקה ליכולת שלו להתאים את עצמו לתנאים החיצוניים המשתנים.

מה הקשר בין המלכה האדומה וקידום אתרים?

קידום אתרים הוא עסק תחרותי ואפילו אכזרי. כיום, בכל נישה הקיימת בשוק, יש תחרות עזה, אפילו אם נדמה שמדובר בתחום עיסוק שולי וקטן. תמיד יש מתחרים, תמיד יש מי שעושה עבודה שיווקית מצוינת, ואם אתם רוצים דריסת רגל במנוע החיפוש ששולט בכולנו, אתם צריכים לעבוד קשה ולאורך זמן.

מעטים בעלי העסקים שמבינים באמת את כמות העבודה ואורך הנשימה הנדרשים על מנת לקדם אתר אינטרנט בצורה משמעותית. נכון, יש תחומים שבהם התחרות מועטה יותר, ואפשר להשיג תוצאות בזמן קצר יחסית, אבל באופן פרדוקסלי, גם במקרים כאלה, התבלטות-יתר במנוע החיפוש עלולה לעורר את המתחרים ולגרום להם לשפר את הביצועים שלהם. וכך, תחום שהיה רגוע יחסית מבחינת תחרות SEO, הופך לקשה ופרוע אם תעשו עבודה טובה שתמשוך תשומת לב.

כלומר, בדיוק כמו שאומרת המלכה האדומה לאליס – לא רק שאתם לא יכולים לנוח, אתם גם חייבים לרוץ יותר ויותר מהר כל הזמן, על מנת להישאר פחות או יותר באותו מקום. אם התחלתם לקדם אורגנית את האתר, אתם לא יכולים להפסיק אחרי כמה חודשים, מכיוון שכל תוצאה שהשגתם תיעלם כשהמתחרים שלכם ימשיכו לעבוד, לקדם ולשווק. וגם אם אתם ממשיכים לקדם את האתר בעקביות – זה לא מבטיח שתישארו במקום הראשון לנצח. אתם צריכים להתאים את עצמכם לאלגוריתם המשתנה ולדרישות של גוגל, לפעולות שמבוצעות מצד המתחרים ולטכנולוגיות המתחלפות. אתר שהיה טוב לפני שנתיים, לאו דווקא מתאים לתנאי ה-SEO של היום.

בישראל, מדינה שיש לה מונופול על חוסר סבלנות, בעלי עסקים מתקשים להפנים את כמות העבודה והמשאבים הנדרשים לקידום אתרים איכותי. מצד שני, זה יתרון מסוים עבור מי שכן מבין את החשיבות של SEO מקצועי ומוכן להשקיע בו, מכיוון שחלק ניכר מהמשתתפים במירוץ הזה לא באמת רצים, אם הם בכלל משתתפים בו באמת.

קידום אתרים הוא עבודה קשה לטווח ארוך, והוא לא הופך קל יותר ככל שעובר הזמן וכמות האתרים באינטרנט הולכת ותופחת. התוצאות, עם זאת, מספקות בסיס שיווקי יציב ואיכותי לאורך זמן, שלא תלוי בקמפיינים ממומנים או בפעילות ברשתות חברתיות. כל זאת, כמובן, בתנאי שאתם יודעים איך לרוץ יותר ויותר מהר, כדי לא לפגר מאחור.

 

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!