[email protected]

תוספי SEO לאתרי וורדפרס – המלצות וביקורת

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-10 בינואר 2021

תוספי SEO מומלצים

אין ספק שתוספי SEO הופכים את ניהול האתר לקל ונוח יותר. עם זאת, כדי לבצע קידום אתר איכותי ומלא, לא מספיק להתקין תוסף SEO. התוסף הוא בסך הכל כלי עזר, שנועד לסייע למנהל האתר בביצוע פעולות שונות בעת יצירת תכנים ועריכתם.

ואחרי שאמרנו את המובן מאליו – באיזה תוסף SEO כדאי להשתמש?

יש כמה תוספי SEO פופולריים הניתנים להתקנה באתרי וורדפרס. כולם מוצעים בגירסה חינמית וגירסאות שונות בתשלום. כל התוספים מציעים פיצ'רים רבים – החל מעריכת הטייטל והתיאור של עמודים ופוסטים, דרך מפת אתר ועד שיפור ביצועים בסיסי.

הכי פופולרי (ולא הכי טוב)

תוסף ה-SEO הפופולרי ביותר כיום הוא Yoast SEO, עם למעלה מ-5 מיליון התקנות באתרי וורדפרס שונים בעולם. התוסף הוותיק החל את דרכו ב-2008 ומציע פיצ'רים רבים ומגוונים, כולל מפת אתר, אינטגרציית schema.org, אופטימיזציית אתר בסיסית, פירורי לחם ועוד. יוסט מציע גם מגוון שירותי פרימיום כמו תמיכה והרחבות שונות, למי שמשלם דמי מנוי. הבעיה העיקרית עם יוסט היא בדיוק זו – כמות הפיצ'רים עצומה, והמשתמש המצוי לא מנצל את רובם. התוסף כבד ועלול דווקא להפריע לביצועים של האתר.

יוסט מציע גם דירוג תוכן ושדות Meta. כלומר, התוסף מנסה לעזור למשתמש לנסח את התוכן בצורה המיטבית עבור דירוג SEO, ומציג ציונים בדמות צבעים – צבע ירוק אם עמדתם בקריטריונים, כתום אם נדרש שיפור, ואדום אם יש בעיות מהותיות. הרעיון נחמד, אולם גורם לכך שהמשתמשים מתרכזים יתר על המידה ביצירת תוכן שנועד "לרצות" את התוסף, במקום להתמקד ביצירת תוכן איכותי ומעניין עבור הקוראים. נכון שכדאי לעמוד בקריטריונים טכניים מסוימים כאשר יוצרים תוכן ורוצים לקדם אותו, אולם המדרוג שמציע יוסט גורם לעיסוק בטפל ולא בעיקר. ראיתי אתרים רבים שיצרו תוכן שיוסט "אהב", אבל הם לא זכו להתברג במקומות גבוהים במנועי החיפוש. הסרבול של התוסף ומערכת הדירוג התוקפנית-משהו מורידות מערכו של התוסף ואני לא ממליצה להשתמש בו.

הכי ותיק (שאיכזב לאחרונה)

All in one SEO הוא תוסף פופולרי מאוד בתחום קידום האתרים, ומתגאה בכ-2 מיליון התקנות. גם כאן מדובר בתוסף SEO ותיק, שיצא לאור ב-2007. במשך שנים רבות השתמשתי בתוסף הזה כברירת מחדל. הוא הרבה פחות חודרני וכבד מ-Yoast, ומציע את כל הפיצ'רים הנדרשים לקידום אתר בצורה איכותית. עם זאת, בחודשים האחרונים עודכן התוסף עם פיצ'רים אגרסיביים, שאף גרמו למשתמשים רבים להסירו ולעבור לתחליפים טובים יותר.

ה"תאקל" הראשון שהיה לי עם All in one היה כאשר גיליתי שהתוסף מתקין על דעת עצמו מפת אתר, ואף דורס או מפריע למפת האתר הקיימת, שנוצרה על ידי תוסף אחר. נסיונות לכבות את הפיצ'ר הזה בתוסף לא עלו יפה, ובלתי ברירה נאלצתי לוותר על מפת האתר המקורית ולהשתמש במפת האתר המוצעת על ידי All in one. שינוי כזה מהותי, המבוצע על ידי תוסף ללא אזהרה או אפשרות בחירה, הוא פרקטיקה לא מקובלת ולא ראויה. בנוסף, פעולה כזו יכולה לפגוע בפונקציונליות ובקידום האתר.

באחד העדכונים האחרונים של התוסף, מסתבר שמפתחיו החליטו גם שהוא יעודכן אוטומטית, מבלי לשאול את המשתמשים. שוב, פרקטיקה חודרנית ולא לעניין, במיוחד לאור העובדה שהיו מקרים רבים שבהם עדכון התוסף גרם לבעיות ונפילות באתר.

תוסף ה-SEO המומלץ שלי

לאור ההתנהלות המפוקפקת, ביחד עם מחסור בפיצ'רים נחוצים, החלטתי להסיר את התוסף מהאתרים שבניהולי והעברתי את כולם לתוסף ה-SEO שאני ממליצה עליו בחום – The SEO Framework. פריימוורק לא מתגאה במיליוני התקנות, אולם כבר בתחילת השימוש בו גיליתי שמדובר בתוסף קל משקל ונקי, זריז ומקצועי מאוד, שיכול לשרת כל מקדם אתרים בצורה מצוינת.

אחד הפיצ'רים המוצלחים שלו הוא היכולת להגדיר פרמטרים לשיתוף ברשתות חברתיות, כמו פייסבוק וטוויטר, שמסייעים מאוד בשיפור הנראות של פוסטים ועמודים. אפשר להגדיר תמונה ראשית, כותרת ותיאור שונים לשיתוף ברשתות חברתיות, והתוסף אוטומטית מעדכן את פייסבוק וטוויטר, כך שלא צריך להעביר את הלינק ב-debugger.

התוסף מתגאה גם במדיניות פרטיות קשוחה, ולא שולח או מקבל מידע עליכם או על המשתמשים שלכם, וגם לא יוצר קוקיז. יש לו מספר לא קטן של הרחבות, כולל הרחבה המתקנת באג ידוע ונפוץ בכותרות העמודים, שנובע מתכנות תבניות לקוי.

גם אם יש לכם אתר שנעשה בו שימוש בתוסף SEO אחר, אפשר בקלות לעבור ל-SEO Framework, על ידי שימוש בתוסף Data Transporter, שמייצא את נתוני התוסף הישן ומאפשר לפריימוורק להשתמש בהם.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!