revital@shark-lady.com // 054-6566464

שיפור מהירות אתר וורדפרס – מדריך בסיסי

נכתב ב-10 בדצמבר 2014

שיפור מהירות אתר וורדפרס

הפופולריות של וורדפרס כמערכת ניהול אתרים הולכת ועולה, ואיתה עולה גם העניין והשאלות בכל הקשור לניהול ופיתוח אתרי וורדפרס.

אחת הבעיות הנפוצות שבה נתקלים משתמשי וורדפרס מתחילים, שאינם מנוסים בפיתוח אתרים, היא אתר איטי. מקובל להאשים את וורדפרס באופן כללי בבעיה, אבל ברוב המקרים, איטיות האתר אינה נובעת מהמערכת עצמה, אלא מהדרך שבה בנוי האתר, ושלל טעויות שנעשו במהלך הפיתוח והזנת התכנים.

מהירות עליית האתר היא קריטית – גם בגלל חוסר הסבלנות של הגולשים באופן כללי, וגם מפני שגוגל מייחסת חשיבות רבה למהירות הטעינה של האתר בעת קביעת מיקומו בתוצאות החיפוש. מהירות טעינה אידיאלית של אתר היא פחות משתי שניות. זה לא תמיד קריטי עבור אתר תדמיתי קטן או בלוג, אבל ככל שהאתר יעלה מהר – כך ייטב לכם ולגולשים שלכם.

גם אם אינכם יודעים או מעוניינים לטייב את אתר הוורדפרס שלכם באמצעות טיפול בצד השרת, יש כמה וכמה פתרונות בסיסיים שאפשר לנסות על מנת לגרום לאתר לעלות מהר יותר.

איך משפרים את מהירות הטעינה של אתר וורדפרס?

השתמשו בכלי בדיקה כדי לאתר את הבעיה: לא צריך לשבור את הראש בניחושים. השתמשו בכלי בדיקה שונים הזמינים ברשת, על מנת לבדוק מה זמני הטעינה של אתר הוורדפרס שלכם. אחד הכלים הנוחים והשימושיים הוא Pingdom Tools. אם אתם רוצים ניתוח מורכב יותר, נסו את WebPagetest. ודאו כי אתם בוחרים את שרת הבדיקה המתאים – רוב האתרים מציעים כברירת מחדל בדיקה ממחשב הממוקם בארה"ב. אם האתר שלכם בעברית, וקהל היעד ישראלי, אין טעם בבדיקה כזו. יש לבחור בשרת ישראלי או אירופי, כדי לבחון את מהירות האתר באופן אמין ככל האפשר. עוד עניין שיש לקחת בחשבון – אצלכם במחשב, האתר ייטען מהר יותר מהממוצע, ברוב המקרים, משום שאתם מבקרים בו הרבה וסביר להניח שחלק מהמדיה שלו נשמרים ב-Cache שלכם, מה שגורם לכך שהאתר עולה מהר יותר.

pingdom

בחרו שירות אחסון אתרים מתאים: אחת הטעויות הנפוצות שמבצעים בעלי אתרים, היא בחירת שירותי הוסטינג שאינם מתאימים לאתר. כאשר מדובר בבלוג קטן או אתר נסיוני, אפשר בהחלט להסתפק באחסון זול בארה"ב, שעלותו דולרים בודדים לחודש. עם זאת, כאשר מדובר באתר תדמיתי, אתר חנות או אתר עשיר במדיה (למשל, פורטפוליו של צלם), יש צורך באחסון מהיר יותר. אם קהל היעד שלכם הוא בישראל – מומלץ לבחור באחסון ישראלי איכותי, ולא להתפשר על אחסון זול. ההפרשים כבר לא גדולים במיוחד, ואפשר לעשות סקר שוק ולבחור את ההוסטינג המתאים. אם מדובר באתר גדול, כדאי להימנע בכלל מאחסון משותף, ולבחון פתרונות כמו VPS או שרת עצמאי במידת הצורך. זכרו כי העברת אתר וורדפרס אינה עניין מורכב במיוחד, וגם אם "נפלתם" עם אחסון בעייתי, תמיד אפשר לעבור לאחסון חדש וטוב יותר.

הקטינו את נפח התמונות: אם אתם מנהלים אתר אינטרנט, יש כמה מיומנויות שאתם צריכים, ואחת מהן היא יכולת עריכת תמונה בסיסית. תמונות שעולות לאתר – בין אם הן מהוות את ה-Header, תמונות רקע או תמונות המוזנות בעמודים או בפוסטים, צריכות להיות קטנות בנפחן ככל האפשר. כלל אצבע טוב הוא להקטין תמונות מתחת ל-100KB, וכמובן – כמה שיותר קטן, יותר טוב, בתנאי שאיכות התמונה נשמרת באופן סביר. אם אתם לא יודעים להקטין תמונות בעצמכם, נסו להשתמש בכלים אוטומטיים, כמו Smush.it.

מזערו שימוש בתוספים: אחד היתרונות הגדולים של וורדפרס, הוא המבחר העשיר של עשרות אלפי תוספים, המוסיפים פונקציונאליות עשירה לאתר, ללא מאמץ ובחינם. עם זאת, שימוש יתר בתוספים, שימוש בתוספים לא מתאימים ואי-עדכון תוספים, יכולים בהחלט להכביד על זמן טעינת האתר בצורה ניכרת. עברו על רשימת התוספים, כבו ומחקו את המיותרים שבהם, והימנעו מהתקנת תוספים מיותרים.

מחקו תגובות ספאם ואשרו תגובות בהמתנה: תוספי סינון ספאם כמו אקיסמט הופכים את חיינו לקלים, ולפעמים אנחנו בכלל שוכחים שהם קיימים. בשל כך, עלולות להצטבר אלפי תגובות ספאם בהמתנה, ולמרות שהן לא מופיעות באתר עצמו, הן נמצאות במסד הנתונים ויכולות להאט את האתר. מחקו באופן סדיר תגובות זבל או תגובות זבל בהמתנה.

צמצמו מספר גרסאות: וורדפרס שומרת גרסאות רבות של פוסטים שאנחנו כותבים, כולל טיוטות שנשמרות באופן אוטומטי תוך כדי כתיבת התוכן באתר. ברוב המקרים, אין צורך בכל הגרסאות הללו. תוסף כמו Thin Out Revisions יסייע לכם לשלוט במספר הגרסאות, ולמחוק גרסאות לא רצויות.

התקינו תוסף Cache: תוספים כמו W3 Total Cache זוכים לפופולריות רבה בקרב משתמשי וורדפרס. התוספים האלה נועדו למי שלא יודע לעסוק בטיוב בצד שרת, ואמורים לשפר את ביצועי האתר על ידי הקטנת זמני טעינה, כיווץ קבצים שונים והישענות על יכולת הקאשינג של הדפדפנים הפופולריים.

בחרו תבנית מתאימה לאתר: ישנם פרמטרים רבים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת תבנית עיצובית לאתר וורדפרס (בהנחה שהאתר אינו מבוסס על עיצוב מקורי). אחד הפרמטרים החשובים הוא התאמת התבנית לצרכי האתר וליכולות השרת. תבניות הפרימיום החדשניות של וורדפרס מציגות עושר מרהיב של פיצ'רים, אפקטים ויכולות. זה מאוד מרשים, אבל ברבים מהמקרים – מיותר. הגדירו היטב את צרכי ויעדי האתר מראש על ידי אפיון מסודר, ובחרו את התבנית בהתאם. במצבים רבים – פחות זה יותר. תבנית מינימליסטית ונקייה, עם כמה שפחות אפקטים, רוח וצלצולים, תאפשר לכם הקמת אתר וורדפרס מהיר יותר.

אם יישמתם את הפתרונות הללו, והאתר עדיין איטי ובעייתי, מומלץ לפנות לאיש מקצוע בתחום פיתוח אתרי וורדפרס, ולבחון את הבעיה לעומק.

שירותי ניהול אתרים מקצועיים: טיפול בתקלות, שדרוגים, קידום במנועי חיפוש, אופטימיזציה, ניהול תוכן ועוד.

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!