revital@shark-lady.com // 054-6566464

בניית אתר וורדפרס באמצעות cPanel

נכתב ב-9 ביוני 2014

וורדפרס היא מערכת ניהול אתרים מעולה וקלה לשימוש – תעיד על כך הפופולריות שלה בעולם כולו. למרות העובדה שמיליוני אנשים משתמשים בוורדפרס על בסיס יומיומי, ישנם רבים הנרתעים מהליך התקנת המערכת, ומעדיפים להיעזר בכלים אוטומטיים או באיש מקצוע.

בניית אתרי וורדפרס בכלים אוטומטיים, דוגמת פנטסטיקו, היא אמנם קלה ופשוטה, אולם היא לא מאפשרת שליטה מלאה על התהליך וטיפול בתקלות במידת הצורך. התנסות בתהליך ו"לכלוך הידיים" יאפשרו לכם להבין יותר לעומק את הדרך שבה פועל אתר וורדפרס וילמדו אתכם כיצד להתמודד טוב יותר עם תקלות באתר בהמשך הדרך. התקנת וורדפרס על שרת אירוח עם לוח בקרה מסודר היא לא תהליך מסובך – כל מה שנדרש הוא מעט חוש טכני והקפדה על הפרטים והשלבים הנדרשים.

בפוסט זה, אני יוצאת מנקודת הנחה כי רכשתם כבר דומיין ושרת אירוח מבוסס לינוקס מתאים, וכי אתם יודעים לעבוד עם תוכנת FTP או מנהל קבצים מבוסס דפדפן. אם חסר לכם הידע הזה, מומלץ להשלים אותו לפני שאתם ניגשים להתקנת וורדפרס. ישנן שיטות והעדפות שונות להתקנת וורדפרס, אבל העיקרון הבסיסי זהה: הורדת קובץ ההתקנה, יצירת מסד נתונים, העלאת הקבצים לשרת וחיבור בין מסד הנתונים לקבצי הוורדפרס.

איך מתקינים אתר וורדפרס? ראשית, ודאו כי יש לכם:

 • שרת אירוח מבוסס לינוקס עם גישה ללוח בקרה. בפוסט זה נדגים את התקנת הוורדפרס באמצעות cPanel, אולם התהליך דומה בלוחות הבקרה הנפוצים האחרים.
 • שם דומיין המשויך לשרת האירוח, או לפחות לינק זמני, המאפשר בניית האתר לפני שיוך הדומיין להוסטינג.
 • גישה לניהול קבצים בשרת האירוח – באמצעות הדפדפן או תוכנת FTP.
 • עורך טקסט (אני ממליצה על Notepad++).

התקנת וורדפרס

שלב א': הורדה

הורידו את קובץ התקנת וורדפרס מאתר וורדפרס הרשמי, בשפה הרצויה לכם. כאן ניתן למצוא את קובץ ההתקנה של וורדפרס בעברית. שימו לב שהקובץ מכווץ בפורמט ZIP או GZ.

שלב ב': יצירת מסד נתונים

אפשר ליצור מסד נתונים (Database) בכל מיני דרכים. אם זו הפעם הראשונה שלכם, מומלץ לעשות זאת באמצעות ה-Database Wizard המצוי ב-cPanel. לאחר שתתקינו את וורדפרס מספר פעמים, ייתכן שתרצו להקים את מסד הנתונים דרך phpMyAdmin.

יצירת מסד הנתונים באמצעות ה-wizard היא קלה ומהירה. יש לרשום או להעתיק את כל הנתונים לעורך טקסט – נצטרך אותם בשלבים הבאים של ההתקנה.

 1. הקליקו על MySQL Database Wizrard בלוח הבקרה.יצירת מסד נתונים באמצעות wizard
 2. בחרו שם למסד הנתונים (יכול לכלול אותיות לועזיות ו/או מספרים). שימו לב שמתווספת קידומת לשם מסד הנתונים, שהיא בדרך כלל שם המשתמש בשרת האירוח. בהמשך, חובה לציין את השם המלא של מסד הנתונים, כלומר: myname_dbname ולא רק dbname. הקליקו על Next Step.
 3. בחרו שם משתמש למסד הנתונים. מומלץ לבחור שם שונה מזה שבחרתם למסד הנתונים עצמו. הזינו סיסמא למשתמש (אל תשכחו לשמור את הסיסמא או לכתוב אותה, גם אותה נצטרך בהמשך). בחרו סיסמא חזקה ומורכבת. לאחר התקנת וורדפרס, לא סביר שתצטרכו להזין את הסיסמא בשנית, ולכן אין צורך לבחור בסיסמא זכירה – רק לשמור אותה בקובץ מוצפן או מקום סודי אחר. אפשר בהחלט להשתמש במחולל הסיסמאות הזמין בשלב זה. להמשך, הקליקו על Create User.יצירת משתמש למסד הנתונים בהתקנת וורדפרס
 4. בשלב זה, לוח הבקרה יציג לכם את כל הנתונים שהזנתם – שם מסד הנתונים, שם משתמש וסיסמא. כאן גם תידרשו להגדיר את ההרשאות של המשתמש. בחרו ב-All Privileges והקליקו על Next Step.הרשאות משתמש במסד נתונים
 5. בהנחה שהכל עבד כשורה, תהליך יצירת מסד הנתונים הסתיים.

שלב ג': העלאת קובץ ההתקנה לשרת ופתיחתו

אם יש לכם גישה למנהל קבצים (File Manager), הדרך הקלה ביותר היא להעלות את קובץ ה-ZIP של וורדפרס כמות שהוא, ולפתוח אותו על השרת עצמו:

 1. הקליקו על File Manager ב-cPanel.
 2. ודאו כי אתם נמצאים בתיקייה שבה אתם רוצים להתקין את וורדפרס – בדרך כלל מדובר בתיקייה הראשית של האחסון, והיא לרוב נושאת את השם public_html. בדרך כלל, מנהל הקבצים ייפתח אוטומטית בתיקייה הזו. אם יש לכם כמה דומיינים בשרת, ודאו כי אתם בתיקייה המתאימה.
 3. הקליקו על Upload ובחרו את קובץ ה-ZIP שהורדתם מאתר וורדפרס. ההעלאה תתבצע בחלון (או טאב) נפרד בדפדפן. לאחר סיום ההעלאה, סגרו את החלון החדש, וחזרו למיקום המתאים במנהל הקבצים.
 4. הקליקו על Reload, על מנת לראות את קובץ ה-ZIP.
 5. הקליקו על הקובץ עם הכפתור הימני של העכבר. בתפריט שנפתח, בחרו באפשרות Extract, ולאחר מכן, הגדירו את יעד הקבצים המבוקש. אם לא תשנו דבר בחלון שנפתח, ההתקנה תתבצע בתיקייה בה אתם נמצאים.פתיחת קובץ ZIP של וורדפרס
 6. לאחר ההקלקה על Extract, יופיע חלון המציג את התקדמות פתיחת ה-ZIP. באם התהליך עבר בשלום, הקליקו על close.סיום פתיחת קובץ ZIP
 7. כברירת מחדל, קובץ ה-ZIP משחרר את הקבצים לתת-תיקייה בשם wordpress, כך שגם אם אתם בתיקייה הנכונה, הקבצים נמצאים בתיקייה נוספת. אפשר להגדיר לוורדפרס תיקיית התקנה שאינה זהה ל-URL האתר (כלומר, למנוע מצב שבו האתר מותקן ב-URL כמו http://exanple.com/wordpress), אולם אם אין ברצונכם לעשות כן, תוכלו פשוט להזיז את הקבצים למקום המתאים. כדי לעשות זאת, היכנסו לתיקיית ה-wordpress שנוצרה, הקליקו על select all, הקליקו על Move File והגדירו את המיקום הרצוי לקבצים.

אם אין לכם גישה למנהל הקבצים מבוסס הדפדפן, אתם יכולים להעלות את הקבצים באמצעות FTP. זה די פשוט: פתחו את ה-ZIP וחלצו את הקבצים למחשב שלכם, התחברו לתיקייה המתאימה ב-FTP והעלו את כל הקבצים לשרת.

שלב ד': חיבור מסד הנתונים להתקנת הוורדפרס

בשלב זה, יש לנו קבצי וורדפרס ומסד נתונים, אבל הם עוד לא יודעים לשוחח זה עם זה. על מנת שוורדפרס תדע לגשת למסד הנתונים הנכון, עלינו לשנות כמה הגדרות באחד הקבצים.

 1. היכנסו לתיקייה אליה חילצתם את קבצי הוורדפרס.
 2. אתרו קובץ בשם wp-config-sample.php ושנו את שמו ל-wp-config.php.
 3. עריכת הקובץ: אם אתם עובדים באמצעות מנהל הקבצים, סמנו את הקובץ והקליקו על code editor. המערכת תוודא שאתם עורכים את הקובץ בקידוד הנכון (לרוב, הקידוד יהיה utf-8). הקליקו על Edit. ניתן לערוך קבצים גם באמצעות תוכנת FTP, שתפתח את הקובץ באמצעות עורך הטקסט שיוגדר לה. גם שם, ודאו כי אתם עורכים את הקובץ בקידוד הנכון.
 4. בקובץ שלפניכם, יש למלא את שם מסד הנתונים, כפי שהגדרנו אותו בשלב הקודם, שם המשתמש והסיסמא. בנוסף, יש להגדיר את ה-host name של ה-MySQL. ברוב המקרים, שם זה יהיה localhost. בדרך כלל, שירות האירוח יציין בפניכם אם קיים שם אחר ל-host – לרוב בהודעת המייל שנשלחה אליכם עם פרטי הלוגין למערכת. אם ההתקנה נכשלה, ייתכן כי שם ה-host אינו נכון, ועליכם לברר מול שירות האירוח מהו השם הנכון שיש להזין.עריכת קובץ wp-config וורדפרס
 5. החליפו את database_name_here בשם מסד הנתונים שלכם, את username_here בשם המשתמש ואת password_here בסיסמא שבחרתם. זהירות! אל תמחקו את הגרש המופיע משני הצדדים, ודאו כי לא הזנתם רווחים מיותרים או אנטרים, ושלא מחקתם בטעות את אחת השורות.
 6. בקובץ זה ניתן גם להגדיר את קידוד האתר הרצוי וקידומת טבלאות במסד הנתונים – ברוב המקרים אין צורך לשנות נתונים אלה.
 7. בקובץ ה-wp-config.php ניתן להגדיר גם אמצעי אבטחה, המאלץ את כל המשתמשים להיכנס מחדש למערכת באמצעות שם וסיסמא. על מנת להפעיל את האופציה הזו, עיקבו אחר ההוראות בחלק שנקרא Authentication Unique Keys and Salts.
 8. ודאו כי כל הפרטים שהקלדתם נכונים, ושמרו את הקובץ.

שלב ה': הרצת סקריפט ההתקנה של וורדפרס

כמעט הגעתם אל המנוחה והוורדפרס. כעת עליכם להריץ את התקנת הוורדפרס עצמה, להגדיר את שם האתר, שם משתמש וסיסמא לכניסה למערכת, ולהתחיל במשימה הקשה באמת – ניהול אתר האינטרנט שלכם.

על מנת להריץ את הסקריפט, כל שעליכם לעשות זה להיכנס ל-URL של האתר המיועד. למשל: http://example.com. המערכת תזהה שמדובר בכניסה ראשונית, ותציג לכם את מסך ההתקנה:

 

מסך ההתקנה של וורדפרס

הזינו את כל הפרטים הנדרשים (לא לשכוח לבחור סיסמא חזקה!) והקליקו על "התקנת וורדפרס".

במסך הבא תתקבל ההודעה "ההתקנה הושלמה" – ותוכלו להיכנס לאתר ולהתחיל להשתמש בוורדפרס.

 

שירותי ניהול אתרים מקצועיים: טיפול בתקלות, שדרוגים, קידום במנועי חיפוש, אופטימיזציה, ניהול תוכן ועוד.

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!