[email protected]

תוספי SEO הם לא פתרון קסם לקידום אתרים

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-11 באוגוסט 2020

תוספים לקידום אתרים

המקומות הראשונים בגוגל הם נדל"ן דיגיטלי סופר מבוקש. כמעט ואין היום תחום תוכן או תחום מסחרי שבו קל לכבוש את המקום הראשון במנוע החיפוש הפופולרי. התחרות עזה, המאבקים קשים, ובנוסף לכל הצרות – האלגוריתם של גוגל הופך חכם יותר ויותר. מה שאפשר היה להשיג בעבר באמצעות תוכן בינוני ושיטות מפוקפקות, כבר אינו בר השגה היום.

מערכות תוכן נוחות ואיכותיות כמו וורדפרס, הביאו לשטף של תוספי SEO ששולטים בשוק ביד רמה. תוספי קידום האתרים הם מהפופולריים ביותר במאגר של וורדפרס, ומותקנים במיליוני אתרים בעולם כולו. הבעיה היא, שכמו הרבה דברים אחרים, התוסף עצמו לא מסייע בקידום האתר הלכה למעשה. הוא כלי עזר שמקל על החיים של מקדם האתרים, אבל סתם להתקין אותו ולצפות שהאתר יטוס בדירוגים – זו שטות מוחלטת. לצערי, זו אשליה שהרבה בעלי אתרים נופלים בה. יתרה מכך, ראיתי בתקופה האחרונה נטייה לסגוד לתוספים ולכללים הנוקשים שהם מכתיבים. כלומר, במקום כתיבה של תוכן איכותי לאתר, בעלי האתרים מנסים לקלוע ליעדים ולמטרות שהתוסף מציב להם (כמות מילים, מילות מפתח וחזרה עליהן ועוד). זו בדיוק הנקודה שבה התוסף הופך מכלי עזר למכשול, וגורם לכך שבאתר נוצר תוכן רובוטי, שלא מושך את הגולשים. לא רק שהאתר לא יתקדם בתוצאות החיפוש, שימוש עיוור בתוספי SEO עלול אפילו להוריד את הטראפיק באתר ולדרדר אותו בתוצאות החיפוש.

באתר תוכן גדול שהתחלתי לנהל לאחרונה, היה ניתן לראות בצורה ברורה, כי פעמיים במהלך השנה האחרונה, חלה ירידה משמעותית בטראפיק של האתר. מכ-15 אלף יוניקים ליום, לפחות מ-9,000 ביום. התחרות הקיימת בשוק לסוג כזה של אתר היא עזה, וירידה כזו בכמות הגולשים, משמעה ירידה ברורה בהכנסות מהאתר.

באתר התגלו מספר בעיות טכניות, אולם הבעיה הקשה מכולן היתה התוכן. בניסיון לרצות את תוסף ה-SEO, הוזנו ניסוחים עילגים וגרועים בשדות שלו. בחלק מהמקרים התוכן כלל שגיאות כתיב וניסוח, ולפעמים מילות החיפוש הרלוונטיות בכלל לא הופיעו במקומות הנכונים. חוסר הקפדה כזה על איכות התוכן, סביר להניח, הביא בסופו של דבר להידרדרות האתר בתוצאות החיפוש ולהיחלשות הטראפיק. אף אחד לא אומר שצריך לכתוב שייקספיר בכל שדה description, אבל כשכל המאמצים הם סביב האינדיקטורים הטכניים של התוסף, הרי שהתוכן עצמו מקבל תפקיד משני ואף נזנח. בשנת 2020, אתר עם תוכן גרוע לא יכול להתקדם בתוצאות החיפוש, בוודאי לא כאשר הוא מתחרה באתרי תוכן טובים אחרים.

קידום אתרים מתבסס על עבודה שוטפת, יומיומית, שינויים, בדיקות, הסקת מסקנות, כשלונות, הצלחות וחוזר חלילה. אי אפשר להפסיק לקדם את האתר, מכיוון שזה מתכון בטוח להידרדרות שלו במיקומים במנועי החיפוש. אין קריטריון אחד ויחיד שמקדם אתרים באופן אבסולוטי. אם מישהו אומר לכם שהוא יוכל בוודאות להביא את האתר שלכם למקום הראשון בגוגל (אורגנית), הוא בוודאות משקר. אף אחד לא יודע ולא שולט ב-100% ברזי האלגוריתם של גוגל, והוא גם משתנה לעתים קרובות, מה שמצריך ביצוע התאמות ושינויים באתר. מה שכן, בהסתמך על המידע של גוגל עצמה ועבודת קידום מקצועית של הרבה שנים, אפשר לומר שנכון לעכשיו, כמה מהגורמים החשובים ביותר בקידום אתרים הם תוכן טבעי ואיכותי, וביצועים (כלומר, מהירות עליית האתר). בינתיים, עוד לא נוצר הרובוט או ה-AI שיכולים לכתוב תוכן איכותי וקריא. לכן, תוספי SEO אולי יכולים לגרום לכם לסדר את התוכן באתר בצורה טובה יותר, והם הופכים את עבודת ה-SEO למעט קלה יותר בחלק מהאספקטים הטכניים שלה, אבל הם בהחלט לא יגרמו לתוכן באתר שלכם להיות טוב יותר. בשביל זה, עדיין צריך בן אנוש מקצועי עם שיקול דעת ויכולת כתיבה מהמעלה הראשונה.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!