[email protected]

ניהול אתרים: מיומנות לא ליניארית

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-31 במרץ 2024

עבודה מסודרת ותכנון נכון הם אלמנטים חשובים בכל הקשור לניהול וקידום אתרים. עם זאת, מטבע הדברים ובגלל האופי הדינמי של האינטרנט והתחרות בין האתרים השונים, ניהול אתרים לובש לעתים קרובות אופי א-ליניארי. כלומר, העבודה אינה מתקדמת לפי מסלול ישר ומתוכנן מראש, אלא כוללת סטיות רבות מהנתיב, לטובת טיפול בנושאים שונים שעולים תוך כדי תנועה.

גורמים המשפיעים על ניהול וקידום אתרים

בחלק מהמקרים, שירותי ניהול ותחזוקת אתרים מוצעים בפורמט שעתי. כלומר, הלקוח משלם פר שעה או קונה מראש בנק שעות. יש לצורת העבודה הזו יתרונות וחסרונות, ובעיקר כדאי להבין ולזכור שיש כל מיני עניינים לא צפויים בניהול האתר, ולכן לא ניתן לחזות מראש אם X שעות חודשיות יספיקו לטיפול מיטבי באתר – במיוחד אם מדובר באתר שלא תוחזק בצורה מקצועית קודם לכן.

אחד ההיבטים הנפוצים של ניהול אתרים הוא טיפול בתקלות. אתר מתוחזק היטב לא צפוי ליפול, להיפרץ או להציג שגיאות בתדירות גבוהה – אבל דברים קורים. תיתכן תקלה בשרת או במסד הנתונים; לפעמים תוסף באתר וורדפרס מתנגש עם חלק אחר באתר ויוצר שגיאה; לפעמים עושים שינוי כלשהו ולא שמים לב שמשהו התקלקל באתר בגלל השינוי; יכולה להיגרם תקלה בעקבות שדרוג האתר או תוספים; ולפעמים גם יש פריצות לאתר, גם אם הוא מאובטח היטב. כשיש תקלה, עוזבים את כל השאר ומטפלים בבעיה, כמובן. החזרת האתר לתפקוד תקין היא תמיד בעדיפות עליונה.

ניהול אתרים לא ליניארי

גם כאשר עושים SEO באתר (קידום אתרים), צריך להתאים את העבודה תוך כדי תנועה. האלגוריתם של גוגל משתנה ומתעדכן לעתים קרובות. לפעמים מדובר בשינויים קטנים, ולפעמים מדובר בתהפוכות דרמטיות שמצריכות חשיבה מחדש על כל מבנה האתר, התוכן שלו או אפילו על עצם קיומו.

התחרות גם כן מהווה אלמנט משמעותי בניהול אתרים, וגורמת לכך שצריך לבצע התאמות ושינויים. מתחרים חדשים צצים בשוק בלי "הודעה מראש" ומשתלטים על תוצאות החיפוש. מתחרים גדולים, שהקדשנו משאבים רבים ל"מלחמה" בהם, עשויים להיעלם פתאום, וכן הלאה.

רלוונטיות התוכן היא גם כן גורם דינמי מאוד, במיוחד בשנים האחרונות, בהן כל משתמש מוצף בכמויות עצומות של תוכן והוא לא מקדיש יותר מדי זמן לכל מאמר, סרטון או ציוץ. מדובר בזירה סוערת מאוד שאי אפשר לעבוד בה בצורה ליניארית. לפעמים, תוכן שהשקענו בו הרבה מאמץ הופך לבלתי רלוונטי במהירות (למשל, מדריך על מערכת תוכן שכל הממשק שלה הוחלף ועכשיו צריך לעדכן הכל), או שמתרחשים אירועים שמצריכים תגובה מיידית ויצירת תוכן רלוונטי וחדש במהירות. ניהול תוכן מגיב וגמיש הוא אבן יסוד חשובה בניהול האתר.

תבניות התנועה מרשתות חברתיות גם כן מהוות גורם חשוב בפעילות ניהול האתר שלכם. מאיפה בעיקר מגיעים הגולשים שלכם? אינסטגרם? טוויטר? טיקטוק? אולי פייסבוק? האם אתם יכולים לייצר תוכן שימשוך גולשים גם מרשתות בהן אתם לא פופולריים כל כך? האם שווה לכם להשקיע בתוכן וידאו, או שאתם מעדיפים להתמקד בתמונות וטקסט? ואם צצה פתאום רשת חברתית שהופכת פופולרית – איך תתמודדו?

ניהול אתרים וקידומם מושפע גם מהטכנולוגיות, המשתנות תדיר. הדוגמא הכי עדכנית היא הבינה המלאכותית, שנדמה שאי אפשר לחמוק ממנה. אפילו ענקיות טכנולוגיות כמו גוגל צריכות להתאים את עצמן לשוק משוגע, בו כמויות עצומות של תוכן נוצרות באופן אוטומטי ובלחיצת כפתור, אז על אחת כמה וכמה עסקים קטנים ובינוניים, ובעלי אתרים. כרגע זו הבינה המלאכותית, שסביר להניח שתרצו לשלב אותה בניהול האתר בדרך זו או אחרת, אבל בכל זמן נתון יכולה להגיע טכנולוגיה אחרת שתשנה את התמונה ותדרוש מכם (ומהאתר שלכם) התאמות.

ניהול אתרים היא מיומנות מקצועית שדורשת הכרות עם ענפים רבים של טכנולוגיה ותוכן, אבל יותר מהכל, מדובר במיומנות שמצריכה יכולת חשיבה מהירה, התאמה למציאות משתנה והרבה גמישות ונכונות ללכת במסלול לא מוגדר מראש, ובעיקר – לא ליניארי.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!