[email protected]

וורדפרס מתכווצת: ירידה בנתח השוק של מערכת ניהול התוכן

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-13 במאי 2022

וורדפרס קיימת כבר 19 שנה. היא החלה את דרכה כמערכת לניהול בלוגים בשנת 2003, והתקדמה מאז בצעדי ענק, עד שבשלב כלשהו, המילים "אתר אינטרנט" הפכו כמעט לשם נרדף ל"אתר וורדפרס" – בעיקר כשהיה מדובר על אתרי תדמית לעסקים, אתרי תוכן ולאחרונה גם אתרי מכירות. כיום, וורדפרס מחזיקה בנתח שוק של כ-43% מאתרי האינטרנט, על פי הנתונים של W3Techs.

עם זאת, וורדפרס לא נמצאת לבדה בשוק מערכות התוכן לניהול אתרים, והיא מתחרה בשחקנים כמו שופיפיי (פלטפורמה לאתרי סחר), WIX ו-Squarespace. הנתונים מראים שוורדפרס מובילה בפער משמעותי על המתחרות. שופיפיי מחזיקה בכ-4% מהשוק, ו-WIX שולטת בכ-2.3% מהשוק (הנתונים של קינסטה מראים מספרים דומים). וויקס היא לא בדיוק "מערכת לניהול תוכן" אלא יותר "Website Builder", אבל היא בכל זאת חלק משמעותי מהמשחק הזה. מערכות תוכן בקוד פתוח כמו ג'ומלה ודרופל עדיין קיימות, אבל כל אחת מהן מחזיקה כאחוז וחצי מהשוק, ולכן הן כבר מזמן לא מהוות תחרות משמעותית לוורדפרס.

נתח השוק של וורדפרס היה בעלייה מתמדת במשך שנים, אולם בחודשים האחרונים יש התכווצות קלה במספרים של ה-CMS הפופולרית ביותר בעולם. בינואר 2022, נתח השוק של וורדפרס עמד על 43.2% ואילו במאי 2022 הוא עומד על 42.9%. לא מדובר בצניחה אנכית, אבל בהחלט בשינוי מגמה שמושך תשומת לב. גם בישראל אפשר לראות היחלשות של וורדפרס, לפי הנתונים של BuiltWith.

 נתח שוק וורדפרס ישראל

אם וורדפרס יורדת, סימן שהמתחרות עולות, מכיוון שמדובר במשחק סכום אפס. נראה שמי שמתחזק הכי הרבה כרגע זה וויקס וסקוורספייס. באופן מעט תמוה, המספרים של הבילדר הפופולרי אלמנטור ממשיכים לעלות, למרות שוורדפרס מתכווצת מעט. כל הנתונים האלה לא מייצגים באופן מלא את כל האתרים באינטרנט, כמובן, אלא מתבססים על דגימה כלשהי. בכל מקרה, לא לעולם חוסן. וורדפרס מובילה את שוק אתרי האינטרנט כבר שנים רבות, אבל זה לא אומר שהיא תישאר בפסגה לנצח, למרות כל היתרונות שלה.

זה השלב שבו גם נשאלת השאלה – למה וורדפרס יורדת? יש כמה אפשרויות:

  • משבר הקורונה גרם לכמות גדולה של עסקים לחפש נוכחות אינטרנטית מהירה וזולה. וורדפרס לא תמיד עונה לצורך הזה, מכיוון שכאשר מדובר באתר מכירות, ההקמה אינה אינטואיטיבית ומצריכה מעורבות של אנשי מקצוע (כולל ניהול האתר וקידומו בהמשך הדרך). אותם עסקים בחרו במקרים רבים ב-WIX, מתוך הנחה שמדובר במערכת זולה יותר ונוחה יותר לשימוש. האם ההחלטה הזו נכונה עסקית? האם אתרי וויקס טובים יותר מאתרי וורדפרס? התשובה, לדעתי, היא חד משמעית ושלילית. אולם, זה לא משנה את העובדה שוויקס מתחזקת על חשבון וורדפרס בגלל קונספציות כאלה ואחרות הקיימות בשוק לגבי נוחות השימוש.
  • וורדפרס, עם זאת, לא חפה מטעויות ובעיות. בתקופה האחרונה היו כמה בעיות משמעותיות בעדכוני הליבה של המערכת, והכיוון הכללי שהיא תופסת אולי מרחיק ממנה חלק מהמשתמשים הקטנים והפשוטים. עורך הבלוקים גוטנברג, למשל, עדיין לא קרוב אפילו להתחרות בנוחות של אלמנטור, ומי שרוצה לנהל אתר תוכן פשוט או בלוג, יבחר לרוב לעבוד עם העורך הקלאסי, שהוא הרבה יותר נוח וקל לשימוש.
  • מהירות טעינת האתרים: המאבק על יצירת וניהול אתר אינטרנט מהיר ויעיל לא הופך קל יותר עם הזמן. האתרים כבדים יותר, עמוסים יותר בפיצ'רים ובטכנולוגיות, ולמרות שמהירות הגלישה של המשתמשים משתפרת, זה לא מספיק. הגלישה מהמובייל, שמובילה ביד רמה, היא עדיין במהירויות נמוכות יחסית, והתחרות בגוגל עזה מתמיד. אתר מהיר הוא השאיפה של כל עסק (ואפילו בלוג קטן), והנתונים מראים שוויקס הצליחה להשתפר יותר בתחום הזה לעומת וורדפרס. גם כאן אפשר לדון לעומק בנתונים ולקחת בחשבון שאתרי וורדפרס הם קוד פתוח ופועלים באופן עצמאי, ואילו אתרי וויקס תלויים באופן מוחלט בעדכונים שמשחררת החברה. כלומר, יש המון אתרי וורדפרס שפשוט לא עוברים אופטימיזציה בגלל שהבעלים שלהם חוסכים בעלויות או שלא אכפת להם, ואילו כאשר וויקס משפרת את המערכת שלה, זה משפיע על כל האתרים שעובדים באמצעותה. בכל מקרה, הסיבות לא באמת משנות את העובדה, שוויקס מציגה שיפור משמעותי יותר מוורדפרס בזירת מהירות הטעינה.

המספרים האלה מראים מגמה מעניינת שבוודאי שווה לעקוב אחריה. כרגע, השחקניות המרכזיות שמתחרות בוורדפרס עדיין לא מתקרבות למספרים שלה, אבל אחת מהן עשויה לפרוץ קדימה, או שאולי נראה משהו חדש לגמרי בשוק שיתחיל לתפוס נתחים משמעותיים יותר. באינטרנט כמו באינטרנט, השוק והתנאים משתנים במהירות רבה, וזה חלק מהמשחק. אם וורדפרס רוצה לשמר את השליטה שלה בשוק, היא תצטרך לתת מענה לבעיות המציקות למשתמשים שלה, לשפר ביצועים ולמצוא פתרונות שמתאימים לסוגים שונים של בעלי אתרים.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!