[email protected]

דלתות האבן, אתרי זבל ומסע מעצבן בעקבות האלגוריתם המקולקל של גוגל

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-10 ביולי 2022

אתרי ספאם וזבל הם לא מטרד חדש באינטרנט, אבל מדובר בבעיה שהולכת ומחמירה, וגוגל מתקשה להתמודד איתה. הכלים לייצור אתרים אוטומטיים, שלמראית עין מלאים בתוכן אמיתי ורלוונטי, זמינים לכל אחד ואפשר לייצר כמויות עצומת של תוכן חסר משמעות לחלוטין, שיאונדקס במנועי חיפוש ואפילו יזכה למיקומים גבוהים. גוגל טוענת שהיא נלחמת בספאם, ושתוכן שמיוצר באמצעות AI הוא לא רצוי מבחינת SEO, אבל בשטח המצב נראה אחרת לגמרי. אם אתם עוקבים אחרי חיפושים מסוימים ומכירים את העמודים הראשונים בגוגל בחיפושים האלה, אתם יכולים לראות הופעה והיעלמות של אתרי הזבל דנן – הופעה כאשר הם עולים לאוויר, והיעלמות כאשר מורידים אותם או כאשר גוגל מתעשתת ומצליחה להעיף אותם מעמודי התוצאות.

מעבר לעובדה שמדובר בהצפה מטורפת של אתרים שלא תורמים כלום לעולם (מלבד לחזק את מה שיותר מדי אנשים חושבים, שהתוכן זונה), אלה גם אתרים שגורמים נזק כלכלי אמיתי לבעלי אתרים לגיטמיים שמייצרים תוכן איכותי בעמל רב ובהשקעה כספית משמעותית. אם אפשר להציף את תוצאות החיפוש באמצעות כמה סקריפטים ובלחיצת כפתור, למה לשלם כסף עבור כתיבת תוכן איכותי? למה לשלם לצלף על פגיעה מדויקת ויקרה, אם אפשר לשכור צבא של רובוטים מטומטמים, שירססו לכל עבר. משהו בסוף יפגע, לא?

יש לא מעט דוגמאות של תוכן חסר משמעות וערך שמסתובב באינטרנט (גם כזה שנכתב על ידי אנשים, אגב). בואו נבחן אחת מהן. הצטרפו אליי למסע מעצבן בנבכי הררי הזבל שמציפים את גוגל. ומעשה שהיה, כך היה. אתמול צייצתי ציוץ לעגני עם לינק לכתבה על הסופר ג'ורג' מרטין.

כשמדברים על ג'ורג' מרטין והספרים שכבר לא יכתוב, יש עוד שם שעולה כמעט תמיד, וזה שמו של הסופר פטריק רות'פס, שכתב רק שניים מהספרים בטרילוגיית "רשומות קוטל המלכים" שלו – The Kingkiller Chronicle (הספר הראשון נקרא "שם הרוח" והשני "פחדיו של האדם החכם"). הספר השלישי, Doors of Stone עוד לא יצא, ו(ספויילר) גם אין לו תאריך יציאה. ולמה אני מספרת לכם את הסיפור המרתק הזה? כי מדי כמה חודשים, או כשהשם של רות'פס עולה, אני מגגלת לבדוק מה קורה עם הספר השלישי בטרילוגיה. לרוב אני מגגלת את שם הסופר ומציצה בחלק של "חדשות" בגוגל. אתמול גיגלתי ומצאתי את התוצאות המוזרות האלה:

בלי להקליק, אפשר לראות שהתוצאה הראשונה מדברת על קשר כלשהו בין הספר ובין The Boys – שזה כמובן לא מעניין אותי. אבל שתי התוצאות הבאות, הפלא ופלא, מדברות על כך שיש תאריך יציאה לספר! הכצעקתה? ולא רק זה, מדובר בעדכון טרי טרי בן כמה ימים! איזה צירוף מקרים מדהים! האם באמת הגיע היום המיוחל? ובכן, בדומה למערכון של דודו טופז ("אתה משתגע, קונה עיתון, מדפדף, בפנים כתוב: לא!"), אין כאן כלום מלבד אכזבה. בואו נראה איך זה עובד. הכותרות הן כמובן קליקבייט, אבל לזה כבר התרגלנו.

הקלקתי. פסקת הפתיחה כבר עוררה בי חשדות:

This will be the year that sees the publication of the final novel in Patrick Rothfuss’s The Kingkiller Chronicle trilogy, titled “The Doors of Stone.” There is information regarding the Doors of Stone tour dates available for celebrator readings that will be performed in the cities that have been selected after the release date of Doors of Stone.

הניסוח פה לא מוצלח, אבל במבט חטוף עוד אפשר לייחס אותו לכתיבה מטעמי SEO נטו (שימוש חוזר בשם הספר, משפטים דומים שחוזרים על עצמם כדי לעבות את הטקסט ולקלוע לניסוחים שהגולשים אולי מחפשים).

ההמשך הבהיר לי שמדובר בטקסט שיוצר על ידי בוט (במקרה הטוב), או על ידי כתב תוכן גרוע במיוחד שאנגלית היא לא השפה הרביעית שלו, אפילו.

Since the author is rewriting the original plot to address the issues raised in Doors of Stone, the book’s release has been delayed. Before announcing the release date for Doors of Stone, he announced the conclusion of the Kingkiller trilogy.

The Wise Man’s Fear is the author’s second book, and he stated that this one would be shorter than that one, so we can understand why it becomes more difficult to create 700-page novels for him. He also stated that the book would not contain any declarations and that we would be able to read the Doors of Stone as soon as he finished it.

ועל זה נאמר – טוב אחי.

בהמשך הטקסט אף מצוין שתאריך היציאה של הספר הוא ה-11 ביולי. ניחוש מושכל: אם אבצע את החיפוש הזה ב-15 ביולי, למשל, תאריך היציאה יהיה ה-16 ביולי וכן הלאה.

לא ויתרתי כל כך בקלות. חשבתי שאולי נפלתי במקרה על אתר זבל בגלל הבעיות באלגוריתם של גוגל, ואולי בכל זאת תאריך היציאה הוא ממש מחר. אז חיפשתי Doors of Stone release date ומיינתי לפי תאריך (במקום לפי רלוונטיות, ברירת המחדל של גוגל ניוז). כאן כבר לא טרחתי להקליק, כי היה ברור שזה קשקוש. ארבע התוצאות הראשונות הן של אתרי בולשיט עם אותם ניסוחים, וטקסטים שיוצרו על ידי AI במטרה אחת ברורה – להביא טראפיק לאתר תוך הפצת פייק ניוז. אחד האתרים נקרא Texas breaking news ומכיל טקסט מופתי שכולל פסקאות כאלה, למשל:

אין שום אתר רציני או אפילו איזה בלוג ידוע שמדווח על תאריך היציאה של הספר. וכמובן שאין שום מידע בנושא באתר הרשמי של רות'פס (תחסכו לעצמכם, זה הכל בלבולי מוח של משחקי שולחן ואיזה קיקסטארטר הזוי שהוא מריץ עכשיו).

העובדה שהאתרים האלה בכלל עולים בתוצאות חיפוש היא תקלה חמורה, אבל הם מופיעים בתוצאות הראשונות בחיפושי חדשות וזה רק מעיד על כך שהאלגוריתם של גוגל כבר פשוט לא מתפקד.

ברור לחלוטין שגוגל לא יכולה להילחם בהיצף הזבל הזה, שרק הולך ומחמיר. מדי פעם היא מנקה קצת אורוות, אבל אי אפשר לסמוך על זה לאורך זמן. כקוראים, התפקיד שלנו הוא לבדוק את המקור ממנו מגיע המידע ולהצליב אינפורמציה, כדי לדעת שלא מוכרים לנו בולשיט. וגם לדעת אנגלית ברמה סבירה, כדי להבין שטקסטים כאלה הם פשוט לא הגיוניים.

אם אתם בעלי אתרים ובונים על כלים כאלה כדי לייצר כמויות גדולות של תוכן או כדי לבנות קישורים, כדאי שתחשבו שוב – בסופו של דבר, הגולש שיגיע לאתר שלכם לא יקבל את המידע שהוא חיפש, ויילך למצוא אותו במקום אחר. גם אם גוגל לעולם לא תעלה על הטריק, אתם לא משיגים כלום על ידי ייצור תוכן זבל בכמויות (ויעידו על כך גם כל הקורבנות של פורשופ).

מי שעוסק בניהול אתרים וקידומם באופן מקצועי, לעולם לא ימליץ לכם על טקטיקות או כלים גרועים שכאלה.

ואני אומרת: פטריק (וג'ורג') – אתם ממילא לא כותבים כלום כבר שנים. אולי בכלל תתנו לאיזה AI לכתוב לכם את הספר. What can possibly go wrong? זה אפילו יקפוץ למעלה בתוצאות החיפוש של גוגל!

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!