[email protected]

"עברית, גוגל בן בליעל, האם אתה דובר אותה?" – תסכולים בקידום אתרים בעברית

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-3 באוקטובר 2021

הכותרת של הפוסט הזה ארוכה מדי ומפרה את כללי ה-SEO. אבל אני לא כותבת בשביל גוגל. למעשה, גם מי שחושב שהוא כותב בשביל גוגל (בעברית), הרבה פעמים מוצא את עצמו במקום אחר לגמרי ממה שהוא רוצה להיות בו.

קחו, למשל, את הטקסט המופתי הזה:

"קסדות כפופות טיפות, מכות חדות בוטה, בכפוף קיצוניים בחום וקור, ונבדקו כוח לרתום. אם קסדה נושאת הסמכה ASTM, אתה יכול להיות סמוך ובטוח כי הוא עשה כדי לעבור לפחות את הסטנדרטים המינימליים".

מזכיר קצת ניסוחים שמופיעים על חוברות הוראה של מוצרים מסין, לא?

הציטוט הביזארי הזה, שכנראה נוצר בגוגל טרנסלייט בגירסה השיכורה שלו, מגיע מהאתר הזה, שמורכב אך ורק מטקסטים כאלה. אתם בטח חושבים שמצאתי אותו באיזה שיטוט רנדומלי והוא קבור אי שם במעמקי המאפליה של גוגל, אבל אתם טועים. האתר הזה נמצא בעמוד הראשון של גוגל כאשר מחפשים "קסדת רכיבה על סוסים". זה אתר שבכלל לא אמור להתאנדקס בגוגל. יש בו רצפים רנדומליים של מלים, אבל אין בו באמת תוכן. ובכל זאת, הוא שם, ודי גבוה. בכל מה שקשור לגוגל בעברית, זה לא מקרה יוצא דופן.

גוגל יכולה לספר לנו על האלגוריתמים המתקדמים שלה, AI וקריאת המחשבות של הגולשים עד שאלטה-ויסטה יחזור להיות מנוע החיפוש הכי פופולרי באינטרנט, אבל האמת העצובה היא שכל זה נכון בעיקר לשפות כמו אנגלית. בעברית, גוגל מציגה תוצאות תמוהות בעמודים הראשונים לעתים קרובות.

לא מדובר רק בטקסטים עילגים. כבר כמה שנים שגוגל טוענת שחוות לינקים, מאמרי זבל ותוכן שנכתב לרובוטים לא יעבוד, אבל אני מכירה חיפושים הרבה פחות נישתיים מציוד רכיבה על סוסים שמניבים תוצאות מבישות במקומות הראשונים, של אתרים שברור שנבנו רק כדי להתל באלגוריתם של גוגל – והם עושים זאת בהצלחה. אתרים שמכילים רק מאמרים קצרים שחוזרים שוב ושוב על מילות מפתח מסוימות ממוקמים במקומות הראשונים בחיפושים הרלוונטיים, למרות שהתוכן ירוד, לא טבעי ולא תורם דבר לגולש, מלבד להביא אותו להקליק על האתר ולייצר כך ליד.

למשל, עד לפני זמן לא רב, אתרים שהזינו מלים שנכתבו כאשר המקלדת על השפה הלא נכונה (למשל gudu, huo vuks, במקום עוגות יום הולדת), זכו למיקומים גבוהים, למרות שגוגל יודעת להבחין מתי הגולש התבלבל בבחירת השפה והקליד ג'יבריש. אני לא רואה את זה הרבה לאחרונה, אבל זו לא היתה תופעה של תחילת שנות האלפיים, אלא טרנד שנמשך הרחק לתוך 2020.

זאת ועוד, למרות כל הדיבורים על מובייל פירסט ומדדי הליבה, כשמדובר בחיפושים בעברית, הרבה פעמים נראה שאין לזה חשיבות ומשמעות, ואתרים שנכשלים בכל המדדים האלה עדיין ממוקמים במקומות הראשונים, למרות שמתחתיהם נמצאים מתחרים שמנצחים אותם באיכות התוכן ובאופטימיזציה. נראה שזה יותר חמור כאשר התחום נישתי ונפח החיפושים בו נמוך יחסית. במצבים כאלה, גוגל נוטה לתעדף אתרים ותיקים לאורך זמן, גם אם הם בטכנולוגיות מיושנות ולא התעדכנו שנים. מעקב אחרי חיפושים כאלה מראה שאין שינויים משמעותיים במקומות הראשונים, אלא אם עושים עבודה מסיבית של קידום. וגם אז, לפעמים קשה מאוד להיכנס למקומות הראשונים.

למה זה ככה? אני מניחה שהסיבה העיקרית היא שעברית קשה שפה: זו שפה שאין לה הרבה משתמשים ולכן גוגל לא תקדיש לה משאבים מיוחדים. עם כל הדיבורים על AI וחיזוי הרצונות של הגולשים, גוגל פשוט לא מסוגלת עדיין לנתח היטב טקסטים בעברית, כמו שהיא עדיין לא מתרגמת היטב טקסטים מעברית לאנגלית ולהיפך. הסיגנלים שגוגל מקבלת מאתרים בעברית מנותחים בצורה מיושנת. גוגל אולי מעדכנת את האלגוריתם השכם והערב, אבל בעברית היא מפגרת הרחק מאחור. ייתכן אפילו שהאלגוריתם לא מעודכן באותה תדירות כמו בשפות אחרות, ולכן בכל מה שקשור לקידום אתרים בעברית, יש גם אלמנט משמעותי של ניסוי וטעייה, והתאמת אסטרטגיית הקידום לאלגוריתם האמיתי של גוגל. אי אפשר להניח שאם נעשה הכל לפי הספר של גוגל, האתר יקודם כמו שצריך. זה לא אומר שצריך לכתוב טקסטים עילגים בכמויות גדולות או לדחוף את מילות המפתח בכל משפט שני, אבל בחלק מהמקרים זה דורש יצירתיות, התעקשות ואקסטרה-מאמץ, על מנת (בכל זאת) לקדם אתרים למקומות הראשונים בעברית.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!