[email protected]

גוגל ניוז הפך לעוד מוצר מקולקל של גוגל

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-2 במרץ 2024

גוגל ניוז הוא אחד המוצרים הכי מקולקלים של גוגל, והמצב שם רק מחמיר. הספאם בתוצאות גוגל וההידרדרות של מנוע החיפוש מתבטאים בצורה משובחת במיוחד בתוצאות חיפוש ה"חדשות". המוצר הזה, גוגל ניוז, תמיד היה שנוי במחלוקת, אבל לאחרונה הוא הפך למדמנה מוזרה במיוחד.

גוגל ניוז זכה לביקורת בעיקר כי הוא גוזל טראפיק מאתרי חדשות במקרים מסוימים, אבל אני רוצה להתמקד בבלאגן שמתרחש בו.

קודם כל, החיפוש. משתמשים רבים מדווחים על כך שקשה מאוד למצוא כתבות ספציפיות, גם אם מקלידים את כל מילות החיפוש ומשתמשים בפרמטרים שאמורים לדייק את השאילתא.

בעיות בגוגל ניוז

אפשר ללכת למחוזות הקונספירציה ולהגיד שגוגל מסתירה אייטמים מסוימים, אבל ההסבר הרבה יותר פשוט: החיפוש השתבש לחלוטין, ובחלק של החדשות זה הרבה יותר בולט.

ברירת המחדל היא סידור התוצאות לפי "רלוונטיות" – פרמטר בעייתי שמחליט בשביל הגולש מה רלוונטי לו באותו רגע, למרות שבהרבה מקרים, אנשים רוצים למצוא מידע עדכני ועכשווי, ולכן סידור לפי זמן יכול להיות יותר הגיוני – אם גוגל היתה מפעילה קצת שיקול דעת לגבי אילו אתרים נכנסים לחלק הזה.

פחות או יותר כל אתרי התוכן המוכרים נמצאים בחלק הניוז של גוגל. כלומר, אם תחפשו שם מידע, תקבלו כתבות מכל מיני אתרים – מוויינט עד מידה וסרוגים. אתם לא יכולים לבקש להכניס את האתר שלכם לשם, גוגל מחליטה על דעת עצמה, לפי פרמטרים לא ידועים.

וכאן מתחיל הביזאר. למשל, אין סיבה ממשית שהאתר שלי יופיע בתוצאות החיפוש וגם לא ציוצים שלי. למה זה שם? אני מקור מידע, כן, אבל אתר החברה שלי אינו אתר חדשותי.

גוגל ניוז

אני יכולה גם להגיד לכם שלא מגיע מזה שום טראפיק לאתר.

אבל הרבה יותר גרוע, התוצאות בניוז מלאות בספאם מוזר מאוד, שחלקו בכלל גניבת תוכן. זה למשל אייטם מהאתר שלי, שכנראה הועתק לאתר ספאם רוסי כלשהו.

זה בכלל פוסט בבלוג שלי, על חטיפי חלבונים, שעורבב עם כל מיני מילות מפתח ושלל זבל. בחלק מהמקרים לא מגיעים בכלל לאתר הזה כשמקליקים, אלא לאתר אחר. לא התעמקתי, כי זה לא משנה – מדובר בזבל נטו.

והדוגמא החביבה עליי – חיפוש תאריך היצירה של הספר "דלתות האבן" של פטריק רות'פאס (התשובה היא: הספר לעולם לא ייצא, שכחו מזה), מביאה שלל תוצאות של אתרי זבל שאין בהם שום מידע רלוונטי, אלא רק תוכן שהונדס כדי להתאים לשאילתא הפופולרית הזו.

דלתות האבן ספאם

מוצרי החיפוש של גוגל בהידרדרות עקבית ומתמשכת. וזה לא רק הספאם. זה כל הקונספט. למשל, גוגל מתיימרת להבין את הגולש לפי הדאטה שיש עליו ולחזות את הכוונה שלו כשהוא מחפש מידע. בפועל, זה לא באמת קורה, ונראה שההנחה היחידה היא שהיוזר הוא טיפש וגוגל דוחפת אותו לכיוון המידע הגנרי והשטחי. וזה בחיפושים פשוטים. מי שעושה חיפושים מורכבים יודע כמה קשה לחפור החוצה מידע שפעם היה יותר קל לאתר.

אני חושבת שאנחנו חוזים ב-disruption אמיתי של עולם חיפוש המידע. אני לא מתיימרת לדעת לאן זה הולך, אבל דבר אחד בטוח: גוגל לא יכולה להמשיך ככה, כי אחרת היא תתרסק.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!