[email protected] // 054-6566464

לזרז את גוגל: איך גורמים למנוע החיפוש לאנדקס את האתר מהר יותר?

נכתב ב-15 בנובמבר 2021

בואו נתחיל באמירה ברורה – אי אפשר לגרום לגוגל לעשות שום דבר שהוא לא רוצה לעשות מלכתחילה. מערכת היחסים שלנו עם מנוע החיפוש היא ברורה: אנחנו תלויים בו ומתאימים את עצמנו לתנאים שהוא מציב. זה כמובן לא אומר שאי אפשר לעשות קידום אתרים. אפשר גם אפשר, פשוט צריך להבין את התחום לעומק, ולהתעדכן לעתים קרובות בשינויים שגוגל מבצע באלגוריתם ובצורת העבודה שלו.

כשמקימים אתר חדש או עושים שינויים באתר קיים, צריך לחכות לגוגל שיבוא לאנדקס אותו. אם האתר בנוי היטב ואתם נהנים מניהול אתרים איכותי, זה בדרך כלל קורה די מהר. ובכל זאת, לפעמים אנחנו רוצים לזרז את גוגל ולא לחכות באופן פסיבי שיואיל בטובו להגיע.

אינדוקס אתר גוגל קידום אתרים

איך גורמים לגוגל לאנדקס את האתר מהר יותר?

הטיפים הללו רלוונטיים לאתר שאין בו תקלה או חסימה – כלומר, גוגל יכול לבוא לאנדקס אותו, אולם זה לא קורה מספיק מהר או בתדירות גבוהה מספיק.

  1. מפת אתר בפורמט XML – מפת אתר היא קובץ בו אנו מספקים מידע לגבי כל העמודים והאייטמים באתר. מנועי חיפוש כמו גוגל קוראים את המפה, וזה מסייע להם לזחול (crawl) את האתר מהר יותר ולאנדקס אותו בצורה יעילה יותר. מפת האתר מספקת למנועי החיפוש מידע חשוב על כל העמודים באתר, כמו למשל מתי הם עודכנו לאחרונה, ומה מערכת היחסים שלהם עם שאר האייטמים באתר. לאחר שהקמתם מפת אתר (באתרי וורדפרס אפשר לעשות זאת בקלות באמצעות תוסף), יש לגשת ל-Google Search Console ולעדכן את גוגל במיקומה של מפת האתר. גוגל ייתן אינדיקציה מיידית אם המפה נקראת כראוי וישתמש בה כדי לאנדקס את האתר שלכם. מומלץ מדי פעם להיכנס למסך מפת האתר ב-GSC כדי לבדוק אם המפה בסדר, ואם גוגל קרא אותה לאחרונה.
  2. לינקים פנימיים – גוגל אוהב קישוריות. כאשר אתם כותבים מאמר או עמוד באתר, נסו לראות היכן ניתן לקשר אותו לאייטמים אחרים.
  3. פירורי לחם (Breadcrumbs) – פירורי לחם הם עזר ניווט חשוב. הם בדרך כלל מופיעים כטקסט קטן באזור העליון של האתר, ומציגים למשתמש היכן הוא נמצא בהיררכיה של העמודים. פירורי לחם טובים יכולים לסייע לגוגל לקרוא את האתר במלואו ובצורה מהירה יותר.
  4. אחסון טובאחסון אתרים איכותי, יציב ומהיר יעזור לגוגל לאנדקס את האתר מהר יותר. כאשר האחסון טוב, גוגל יכול לעבור בין העמודים באתר במהירות גבוהה, ולא ייתקל בשגיאות או נפילות.
  5. מטא-דאטה (קטגוריות, תגיות) – וורדפרס מאפשרת שימוש בקטגוריות ותגיות כברירת מחדל בכל הפוסטים, אולם נראה שהרבה בלוגרים ובעלי אתרים מתעלמים מהן. חבל, מכיוון שהקטלוג הזה מסייע לגוגל לגלות חלקים שונים באתר ומסייע באינדוקס (וגם הגולשים יכולים לנווט כך בין נושאים שונים שמעניינים אותם). הקפידו לשייך את הפוסטים שלכם לקטגוריה אחת לפחות (בעלת שם משמעותי), וצרו 3-4 תגיות לכל פוסט. רצוי לא להפריז במספר התגיות, מכיוון שאז גוגל עלול להתייחס אליהן כספאם. הצגת "פוסטים קשורים" (כלומר, מאמרים בנושאים קרובים או דומים) בסוף הפוסט, יכולה לסייע גם היא – מדובר בעוד סוג של קישור פנימי.
  6. כלי ה-URL Inspection – לפעמים גוגל מפספס עמוד או שניים באתר, שבסך הכל מאונדקס היטב. במקרה כזה, אפשר לגשת ל-Google Search Console, ולהזין את הקישור בשדה העליון של החיפוש. גוגל יבדוק את הקישור ויעדכן אתכם אם הוא נמצא בגוגל או לא. ייתכן שגוגל לא מכיר את העמוד בכלל, או שהעמוד נזחל אך לא אונדקס. אם זה המצב – אפשר פשוט לבקש ידנית לאנדקס את העמוד הספציפי. שימו לב שמדובר בפתרון נקודתי, ואי אפשר להגיש לגוגל כך את כל האתר. גוגל מגביל את מספר העמודים שאפשר לבקש עבורם אינדוקס בכל יום.
  7. עדכנו! – אתרים שמעודכנים לעתים קרובות ומתרעננים בתוכן חדש בתדירות גבוהה, הם גם אתרים שנזחלים ומאונדקסים בצורה טובה יותר. כדאי מאוד להעלות אייטמים חדשים על בסיס קבוע באתר, ולא לעשות הפסקות ארוכות מדי בין עדכון לעדכון.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!