[email protected]

אתרים נעלמים מגוגל בשל תקלת DNS חמורה בחברת האחסון סייטגראונד

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-13 בנובמבר 2021

אתרים המאוחסנים בשרתים של חברת SiteGround חווים בימים האחרונים מה שאפשר רק להגדיר כסרט אימה – תקלת DNS חמורה מנעה מגוגל לזחול ולאנדקס את האתרים במשך מספר ימים רצופים. התוצאה: אתרים שלמים נעלמים מתוצאות החיפוש של גוגל. לא יורדים, לא מתנדנדים – פשוט נעלמים לחלוטין.

סייטגראונד אתרים נעלמים מגוגל

מהות התקלה לא ברורה, מכיוון שהחברה לא ציינה בדיוק מה קרה. סייטגראונד טוענת שהתקלה טופלה, אולם משתמשים רבים בטוויטר מדווחים כי התקלה נמשכת, וכי גוגל לא מצליח לאנדקס את האתרים. התקלה בעייתית במיוחד משום שהאתרים עצמם עדיין באוויר ונגישים לכל מי שמקליד את ה-URL, ולכן רבים מבעלי האתרים לא ידעו על הבעיה. בנוסף, סייטגראונד לא דיווחה ללקוחות שלה כי יש תקלה כזו, ורבים גילו אותה במקרה באמצעות ה-Google Search Console, לאחר שחוו ירידה דרסטית בתנועה אורגנית לאתר או מקריאה על כך בכמה מאתרי חדשות ה-SEO.

רבים לא איתרו את התקלה משום שהאינדיקציה נמצאת עמוק בתוך Search Console, בחלק שבדרך כלל לא מנטרים על בסיס קבוע.

התקלה לא מוגבלת לאתרים בלבד – גם מי שמנסה להריץ קמפיין ממומן באמצעות גוגל, לא יכול לעשות כן – משום שגוגל לא מצליחה לראות את דפי הנחיתה שאליהם מכוון הקמפיין. חנויות ואתרי סחר סובלים מכך במיוחד, ומדווחים על ירידה של עשרות אחוזים בהכנסות בימים האחרונים.

האתרים שלי מאוחסנים בחלקם בסייטגראונד, ואני חווה את התקלה ביחד עם שאר בעלי האתרים בעולם. עמודים באתרי תוכן שהיו מקום ראשון בגוגל בחיפושים מובילים, נעלמו לחלוטין מהחיפוש. מעניין לראות שהחיפוש במובייל עדיין מציג חלק מהעמודים שדווקא מהחיפוש דרך הדסקטופ נעלמו (זה גם גרם לכך שבעלי אתרים לא קלטו מה קורה, כי חלק מהתנועה האורגנית המשיכה להיכנס לאתר). ב-Search Console הוצגה הודעת שגיאה שנוגעת למפת האתר (גוגל לא מצליח לקרוא אותה או לגשת אליה), וכאשר מבצעים URL inspection, גוגל מראה שהעמודים לא מאונדקסים בגוגל. אם מבקשים מגוגל לאנדקס מחדש, הוא מקפיץ הודעת שגיאה.

התקלה הזו מרתיחה במיוחד משום שסייטגראונד לא דיווחה עליה ללקוחות, הנזק עצום, וזו תקלה שקשה לאתר לבד. יש לה פתרונות, אבל הם דורשים התעסקות ושעות עבודה לא מעטות בחלק מהמקרים, במיוחד אם יש לכם אתר גדול. סייטגראונד נחשבת לחברת אחסון אתרים איכותית, אבל כאן היא ללא ספק פישלה בענק.

שיחה קצרה שניהלתי בגוגל עם ג'ון מולר, מצוות ה-SEO של גוגל, משאירה מקום לאופטימיות – מולר אומר שברגע שהעמודים יחזרו לאינדקס של גוגל, סביר מאוד להניח שגם המיקומים הגבוהים שלהם יישמרו, משום שגוגל "לא נוטר טינה", לדבריו, ומאחר שהתוכן הוא אותו תוכן, הדירוג אמור להיות זהה. נשאלת השאלה – כמה זמן זה ייקח.

https://twitter.com/JohnMu/status/1459248164897267722?s=20

מאחסנים בסייטגראונד? כך תדעו אם יש בעיה

  • היכנסו ל-Search console, והקליקו על Sitemaps בתפריט. אם מופיעה הודעת שגיאה ליד מפת האתר, נסו להגיש אותה שנית לגוגל. אם גוגל לא מצליח לקרוא את מפת החיפוש (ואתם יכולים לראות אותה באמצעות הדפדפן), סימן שיש בעיה.
  • נסו לבדוק באמצעות כלי בדיקת ה-URL של גוגל אם עמודים מסוימים נמצאים באינדקס. אם לא, ואם גוגל לא מצליח לאנדקס אותם מחדש, גם באתר שלכם יש בעיה.
  • בדקו בגוגל באמצעות החיפוש site:nameofsite.com – האם נראה לכם שחסרים עמודים רבים? אם כן, האתר שלכם נפגע.
  • בצעו חיפושים רגילים בגוגל, שבהם אתם יודעים שהייתם במיקום מסוים. אם האתר לא מופיע בסביבת אותו מיקום, ייתכן מאוד שהוא נעלם מהאינדקס של גוגל.

מה עושים?

כאמור, סייטגראונד ציינה שהתקלה תוקנה, אולם אינדיקציות בשטח מראות שלא כך הדבר. מאחר שהבעיה נמשכת כבר כמעט שבוע, ורוב האנשים גילו אותה רק ביומיים האחרונים, הנזק כבר נעשה ואי אפשר להמשיך לחכות (למרות שזו גם אפשרות). שני פתרונות עיקריים מסתמנים כעת:

  • העברת ה-DNS של האתר ל-CloudFlare. אפשר לפתוח חשבון חינמי ולצרף את הדומיין של האתר שלכם. לאחר מכן, עליכם לשנות את הגדרות ה-DNS של האתר ברשם הדומיין. עשיתי זאת עבור מספר אתרים, וגוגל מיד הצליח לקרוא את מפת האתר, והחל לאנדקס מחדש חלק מהעמודים (אם כי, גם כאן זה צפוי לקחת זמן). קלאודפלייר מספקת גם שירותי הגנה על האתרים, ורבים ממפתחי האתרים ממליצים להשתמש בשירותים שלה בכל מקרה, גם אם אין לכם בעיית DNS באחסון.
  • העברת האתר לאחסון חדש. אם יש לכם אתר וורדפרס, זו לא צריכה להיות בעיה. גם העברת מספר אתרים לא אמורה להיות מסובכת. ברוב המקרים, חברת האחסון תשמח לטפל בהעברה עבורכם. משתמשים רבים בחרו באופציה הזו, מכיוון שהטיפול של סייטגראונד בתקלה היה גרוע, כמו גם התקשורת שלהם עם הלקוחות.

עדכון, 14.11.2021: גוגל מצליח לזחול כרגע את כל האתרים שמאוחסנים בסייטגראונד, גם כאלה שלא הועברו ל-DNS של קלאודפלייר. האתר שלא הועבר לקלאודפלייר אמנם נזחל, אבל העמודים לא חזרו עדיין למקום שלהם (בעיקר בחיפוש במחשב. במובייל המצב יותר טוב).

 

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!