[email protected]

היתרונות של אסטרטגיית זנב ארוך בקידום אתרים

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-12 במרץ 2023

קידום אתרים באמצעות מילות זנב ארוך

המונח "זנב ארוך" הוא לא אורח חדש בתחום קידום האתרים. זה מינוח שהוטבע ב-2006, על ידי כריס אנדרסון, העורך של מגזין Wired. למרות שעברו 17 שנה מאז, קידום אתרים באמצעות מילות חיפוש זנב ארוך הוא עדיין אסטרטגיה חשובה, שיכולה להוות את הליבה של ה-SEO בחלק מהמקרים.

מה זה זנב ארוך?

צמד המילים "זנב ארוך" לא מתייחס לאורך שאילתת החיפוש – זו טעות נפוצה שנובעת מכך שלחיפושים ארוכים יותר יש נפח חיפוש קטן יותר, ולכן הם מייצגים את הזנב הארוך, אבל למעשה קונספט הזנב נובע מכך שנפח החיפושים הארוכים, במצטבר, גדול יותר מנפח החיפושים הקצרים והחזקים יותר. בימים אלה, עם ההשתלבות של הבינה המלאכותית במנועי חיפוש, סביר להניח שנראה יותר ויותר שאילתות חיפוש מורכבות – והזנב הארוך רק יתארך עוד יותר.

גרף זנב ארוך

קידום אתרים באמצעות זנב ארוך – יתרונות

למה כדאי לאתרים מסוימים להתמקד דווקא בחיפושי זנב ארוך ולא לנסות להילחם על המקומות הראשונים בחיפושים פופולריים במיוחד? למשל, נניח שיש לכם אתר שמוכר עוגות יום הולדת. למה סביר להניח שעדיף לכם לנסות לקדם משפטי חיפוש כמו "עוגות יום הולדת פוקימון", "עוגות יום הולדת בחיפה", "רעיונות לעוגת יום הולדת לילדה בת 10" וכו', ולא לנסות לקדם רק חיפושים גנריים כמו "עוגות יום הולדת"?

ראשית, מדובר בהחלט על מלחמה. כמעט בכל תחום יש המון מתחרים בשוק, וקשה מאוד להתברג במקומות הראשונים בגוגל בחיפושים חזקים וגנריים. זה לא אומר שמדובר במשימה בלתי אפשרית, אבל לרוב העסקים הקטנים אין את המשאבים הנדרשים (זמן, כסף וסבלנות) כדי לנהל מאבקים כאלה, וזה הרבה יותר קשה אם אתם עסק חדש עם נוכחות טרייה באינטרנט, ומתחרים באתרים ותיקים ומבוססים.

כשמדובר על חיפושי זנב ארוך, יש לכם סיכוי הרבה יותר טוב להתברג במקומות הראשונים בתוצאות החיפוש, בזמן קצר יחסית, ולהגביר את הנראות של האתר.

לחיפושי זנב ארוך יש גם יחס המרה טוב יותר. הסיבה פשוטה: מי שמחפש באמצעות שאילתא ספציפית, כבר יודע די טוב מה הוא מחפש, הוא יותר סגור על עצמו ולכן יש סיכוי גדול יותר שיקנה משהו באתר שלכם, או לפחות יפנה אליכם. בצד השני של זה – הרבה יותר קל לנחש את הכוונה של המשתמש כשהוא מחפש חיפוש מפורט. כלומר, אפשר לייצר יותר תוכן שיתאים לכוונת החיפוש הספציפית שלו – למשל, עוגות יום הולדת בצורת פוקימון, או רעיונות לעוגות יום הולדת לילדות קטנות. כשמשתמש מגיע לאתר ומוצא תוכן שפוגע בדיוק בכוונת החיפוש שלו – יש יותר סיכוי שהוא יחזור לאתר, יקנה מוצר או יפנה לקבלת שירות.

יתרון נוסף, הוא מציאת נישות שהמתחרים לא עוסקים בהן בכלל. חפירה מעמיקה בנתוני החיפוש בכלים כמו ה-Search console של גוגל, תספק לכם תובנות מעניינות לגבי השאלות שאנשים שואלים בגוגל. יש סיכוי טוב שהמתחרים שלכם לא חוקרים את הנושא כל כך לעומק, ואתם יכולים לזנק למקומות הראשונים בקלות, ובכלל לתפוס נישות שהמתחרים שלכם אפילו לא לקחו בחשבון.

זנב ארוך עוזר בעקיפין גם בקידום ממומן. כשאתם יוצרים תוכן לחיפושי זנב ארוך, אתם יכולים גם לקדם אותו באמצעות פרסום בגוגל. המחירים עבור מילות חיפוש זנב ארוך נמוכים משמעותית לעומת מחירים של מילות חיפוש גנריות ו"חזקות".

ביצה ותרנגולת: ככל שתיצרו יותר תוכן זנב ארוך, כך תגלו חיפושי זנב ארוך חדשים, ותוכלו לייצר עוד ועוד אייטמים רלוונטיים, ולהבין בצורה מעמיקה יותר את הצרכים והרצונות של המשתמשים שלכם, ברזולוציה גבוהה במיוחד.

יצירת תוכן רלוונטי לחיפושי זנב ארוך מאפשר לכם גם להרחיב את מנעד התוכן באתר. עסקים רבים עושים טעות בכך שהם מנסים לכתוב רק על תחום העיסוק הספציפי שלהם, או כותבים רק פוסטים שיווקיים. התנהלות כזו פוגעת בקידום האתר. גוגל מצפה לתוכן חדש ורענן באתר על בסיס קבוע. כמה אפשר לכתוב על נושא אחד ספציפי וגנרי? אתם חייבים ליצור תוכן עשיר ומקיף באתר, על מנת שגוגל יכיר בו כבר-סמכא בתחום שלכם. זה נכון שלא כל אייטם שתיצרו יהיה הצלחה מסחררת, אבל אתר עשיר בתוכן מעניין ורחב יריעה הוא בהגדרתו אתר חזק במנועי חיפוש, מה שמהווה נקודת זינוק טובה לקידום ביטויים ספציפיים שאתם מעוניינים להתחרות עליהם.

 

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!