[email protected] // 054-6566464

האתר שגוגל שכח: כך הורגים אתר אינטרנט

נכתב ב-28 באוגוסט 2021

מה קורה כאשר מעבירים אתר מנוהל היטב, שמדורג במקום הראשון בגוגל, לידיים בלתי מקצועיות? עד כמה הוא ייפגע בגוגל? כמה זמן יעבור עד שהוא יתחיל להידרדר בחיפוש? מי יעלה למקום הראשון במקומו? והאם יכול להיות שהוא בכלל ייעלם מתוצאות החיפוש? הנה לכם סיפור מעניין (ואמיתי לגמרי, ללא פרטים מזהים), עם לקחים חשובים בכל הקשור לקידום אתרים, התנהלות עסקית וחאפריות ישראלית. להלן: "כך הורגים אתר".

האתר הזה החל את דרכו כאתר קוד סגור עם קטלוג קטן של מוצרים (ללא מכירה באתר עצמו) בתחום נישתי. הלקוח היה שחקן חדש בתחום שיש בו 5-6 מתחרים עיקריים ומשמעותיים (אחד מהם עצום בגודלו וחולש על תחומים נוספים, והשאר מתמחים באותו תחום). לאחר תקופה מסוימת, בה הלקוח ניהל את האתר בעצמו, הוא השתכנע שהאתר צריך יד מקצועית, והחל לקבל ממני שירותי ניהול אתרים בריטיינר. האתר לא הופיע כמעט בתוצאות חיפוש רלוונטיות. מאחר שזה היה אתר בקוד סגור, רוב העבודה שלי התמקדה בתוכן ושיפור הקטלוג, כולל תמונות. האתר החל לטפס בתוצאות החיפוש, אולם היה מוגבל מאוד באפשרויות שלו. הצלחתי לשכנע את הלקוח שצריך להקים מחדש במערכת קוד פתוח, ופיתחתי עבורו אתר וורדפרס קטלוגי.

תוך זמן קצר האתר זינק בתוצאות החיפוש ותפס את המקום הראשון בחיפוש החשוב ביותר בתחום, ביחד עם מיקומים ראשונים או גבוהים במיוחד בחיפושי מוצרים ספציפיים לתחום.

בשנה הראשונה, הטראפיק באתר עלה ב-123%. בשנה שלאחר מכן ב-20% נוספים. אפילו בשנת הקורונה הטראפיק זינק ב-45% ביחס לשנה הקודמת. המתחרים נשארו הרחק מאחור. האתר עודכן באופן שוטף במוצרים והקטלוג התרחב לכ-500 פריטים. 80% מהתנועה באתר היתה מגוגל. הגולשים עיינו בכ-5-6 עמודים בממוצע. והשיחות והקניות זרמו. הלקוח הביע את הפתעתו, שוב ושוב, מכך שלקוחות רנדומליים מגלים אותו באינטרנט בחיפושים של מוצרים מסוימים מהתחום, ומגיעים אליו בפעם הראשונה לחנות.

אין ספק שחלק ניכר מההצלחה היה קשור גם במוצרים האיכותיים וביחס השירותי והנעים שסופקו ללקוחות בחנות הפיזית ובטלפון. המותג הפך לפופולרי ואהוד תוך זמן קצר יחסית.

למרות הגידול המתמשך בטראפיק והעובדה שהלקוח היה מרוצה מאוד מהשירות, הוא החליט להעביר את האתר לטיפולו של מישהו במשפחתו, על מנת לספק לבחור עבודה (תקופת הקורונה). למנהל האתר החדש לא היה שום נסיון באינטרנט, וורדפרס, קידום בגוגל או עיצוב גרפי. נפרדתי לשלום מהלקוח, אולם ראיתי צורך להסביר לו שיש סיכוי טוב שהאתר ייפגע והטראפיק יירד, בייחוד לאור התוכניות לעיצוב מחדש של האתר. לאחר שהאתר עבר לידי בן המשפחה, נעשו בו הפעולות הבאות:

  • האתר הועבר להוסטינג ישראלי פופולרי אולם פחות טוב ומהיר משירות האירוח הקודם.
  • האתר עוצב מחדש תוך שימוש בתבנית וורדפרס קיימת עם ווקמרס וחלק מהעמודים נבנו באלמנטור.
  • כל (!) האייטמים (מוצרים ומאמרים) שהיו קיימים באתר נמחקו. חלק מהמוצרים הועלו מחדש וחלק בכלל לא. אלה שהועלו מחדש היו במבנה קישורים חדש. לא בוצעו הפניות (רידיירקט) כדי להורות לגוגל על מיקומם.
  • בשלב כלשהו בוצע רידיירקט גורף מכל חיפוש בגוגל/דף שגיאה לעמוד החנות הראשי.

איך הורגים אתר אינטרנט

עיצוב האתר מחדש היה פעולה חסרת משמעות לאור הנזקים שנגרמו לו. המוצרים שהועלו מחדש עלו עם תמונות ענקיות שגרמו לזמני טעינה גדולים, וללא טקסט או תוכן מתאר כמעט בכלל, מלבד שם המוצר, צבע, מידות ומחיר. הביצועים של האתר נפגעו משמעותית, ובבדיקת מדדי הליבה שלו, הוא קיבל ציון של 29 במובייל (נמוך מאוד) – כאשר רוב הטראפיק שלו מגיע מטלפונים סלולריים.

בתוך שבוע, האתר ירד מהמקום הראשון בחיפוש הגדול והחשוב, והגיע בצניחה חופשית אל המקום השישי. חיפושים רלוונטיים אחרים בכלל לא הציגו את האתר. והגרוע מכל – חיפוש שם המותג עצמו לא הראה את האתר במקום הראשון.

תוך זמן קצר נוסף, האתר נעלם מהעמוד הראשי של גוגל, מה שלמעשה הופך אותו לבלתי קיים.

אין שום בעיה להחליף עיצוב באתר, ואפילו להחליף את כל התוכן, במידה שיש צורך לעשות כן. אבל צריך לעשות זאת בצורה נכונה, זהירה ומדויקת, ולאפשר לגוגל להבין שיש תוכן חדש שהוא יכול לאנדקס, תוך הצבעה על מיקומי התוכן הישנים והחלפתם בהדרגה באמצעות רידיירקטים. כאשר מבצעים כזה עדכון דרמטי באתר, ניתן לצפות לטלטלות מסוימות במיקומי החיפוש, אבל מה שקרה כאן היה הרבה יותר גרוע מ"טלטלה".

תוך 3 חודשים בלבד, האתר נמחק לחלוטין מגוגל. אין שום זכר לאתר במנוע החיפוש, לא נשאר אפילו דף מאונדקס אחד (ככל הנראה, בגלל הרידיירקט השגוי) . כלומר – האתר מקבל 0 תנועה מגוגל והדרך היחידה להגיע אליו היא באמצעות הקלדה ישירה של ה-URL בשדה הכתובת בדפדפן, או באמצעות הפניה מרשת חברתית. לא שמישהו ישים לב לכך, מכיוון שהאתר כבר מזמן לא מחובר לאנליטיקס. נוכחות בולטת ודומיננטית בגוגל התאפסה לגמרי בתוך שלושה חודשים, ולא נעשה דבר כדי לתקן את התקלה הזו. עבר זמן רב מאז, והאתר עדיין לא מופיע בגוגל.

הלקוח חסך לעצמו סכום כסף מסוים כאשר ויתר על שירותים מקצועיים של ניהול וקידום האתר. הוא כמובן ממשיך למכור בחנות הפיזית, ויש לשער שגם בחנות האינטרנטית. בן המשפחה הרוויח משרה חלקית כלשהי. כמה כסף מפסיד הלקוח בכל חודש בגלל אפס נוכחות במנוע החיפוש שהוא שער הכניסה לאינטרנט לאנשים רבים? יש לשער שסכום העולה משמעותית על עלות ניהול האתר. כמה כסף הוא יצטרך לשלם כדי לתקן את התקלה, אם זה יעלה בדעתו? הרבה מאוד, ולאורך זמן, מכיוון שהנזק כאן הוא לא רק טכני, אלא גם תוכני. כדי לשקם אתר כזה, צריך לעבור על כל האייטמים ולערוך אותם, להוסיף תוכן, להקטין את התמונות ולעשות עבודה מסיבית בתחום האופטימיזציה כדי לשפר את הביצועים. ייקח לא מעט זמן עד שגוגל יאנדקס את האתר מחדש, ויחליט האם כדאי למקם אותו שוב במקום הראשון.

הלקוח הציג התנהגות ישראלית קלאסית: חשיבה לטווח קצר, העדפה של בן משפחה על פני עבודה מקצועית תוך ספיגת הנזק הפיננסי, התעלמות מעצות של בעלי מקצוע והנחה ש"זה אינטרנט, כל אחד יכול לעשות את זה". ובכן, אין ספק – כל אחד יכול להקים אתר אינטרנט. בשביל להעלים אותו לגמרי מגוגל, אחרי שהיה במקום הראשון, צריך בהחלט כשרון מיוחד.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!