[email protected]

קידום אתר במערכת סגורה – להתמודד עם המגבלות

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-21 במאי 2017

קידום אתר קוד סגור

קידום אתר במנועי חיפוש (כלומר, בעיקר בגוגל) הוא תמיד משימה מאתגרת. למעשה, קידום אתר צריך להתרחש לאורך כל חיי האתר, ואין לו התחלה, אמצע או סוף.

קידום אתרים מעמיד אותנו בפני מצבים, וחוקי משחק שמשתנים כל הזמן: גוגל משנה את האלגוריתם שלה, המתחרים משקיעים במאמצי קידום משל עצמם ונושכים בקרסולינו, הנתונים שמתקבלים מניתוח סטטיסטיקות בעיתיים ולא מדויקים, טכנולוגיות חדשות נכנסות לשימוש ועוד ועוד. כל זאת, כאשר אנחנו נמצאים במצב אידיאלי, בו האתר בנוי במערכת קוד פתוח כמו וורדפרס, ויש לנו גישה לכל חלקי הקוד, האתר והשרת.

האתגר הופך להיות עצום במיוחד, כאשר אנחנו נדרשים לקדם אתר אינטרנט הבנוי במערכת סגורה, שבה אין לנו גישה לקוד ולרבים מחלקי האתר, ולמעשה רוב העבודה נעשית דרך מערכת ניהול התוכן. ברוב המקרים, ההמלצה הראשונה שלי תהיה להעביר את האתר למערכת קוד פתוח (ולא רק מסיבות הקשורות ב-SEO), אולם האפשרות הזו לא תמיד קיימת.

אתר בקוד סגור לא מאפשר לעשות כמעט דבר בצד השרת. כלומר, אנחנו מוותרים כמעט לחלוטין על SEO טכני, שהוא חלק משמעותי מקידום כל אתר אינטרנט. כך למשל, נתקלתי במצבים שבהם לא ניתן לפרסם מפת אתר, אי אפשר לעשות אופטימיזציה משמעותית, אין אפשרות להוסיף תגיות ALT לתמונות, אי אפשר לתקן בעיות רספונסיביות ועוד ועוד. עם זאת, מנסיוני – אפשר לקדם אתרים בקוד סגור, בתנאים מסוימים ותוך הבנה שהתוצאה לא תהיה שלמה ומושלמת – עניין שחשוב להבהיר ללקוח לפני שמתחילים בקידום.

איך בכל זאת מקדמים אתר הבנוי בקוד סגור?

למרות חשיבותו של הצד הטכני, הרי שקידום אתרים טוב מסתמך גם (ובעיקר) על תוכן איכותי, עדכני ורלוונטי. מאחר שאין לנו אפשרות ממשית לטפל בצד הטכני של ה-SEO, הרי שרוב העבודה תהיה סביב התוכן. סביר להניח שיש צורך בעריכה מסיבית ויסודית של כל העמודים או המוצרים באתר, כולל יצירת כותרות ביניים מתאימות, לינקים פנימיים וחיצוניים, הזנת תמונות איכותיות (שאינן גדולות מדי, כמובן) ומחיקת אייטמים מיותרים. אם אתם מוחקים עמודים או מוצרים, ודאו עם יוצר המערכת שיש אפשרות ליצור הפניות 301 עבור גוגל, אחרת ייווצרו עמודי שגיאה רבים באתר. השקעה משמעותית בתוכן תניב תוצאות גם בלי אפשרות גישה לקוד.

כותרות ותיאורים – גם במערכות ניהול תוכן בינוניות או גרועות, צריכה להיות אופציה להזנת תגיות מטא של כותרת (title) ותיאור (description). אם אין אופציה כזו, יש לדרוש זאת ממפתח האתר, או לשכנע את הלקוח לעבור למערכת בקוד פתוח. אם השדות המתאימים קיימים, הקפידו לעבור על כל העמודים והאייטמים באתר, ולהזין כותרות ותיאורים מתאימים. אם יש במערכת מסך להגדרות כלליות של האתר, בדקו גם אותן כדי לוודא שכותרת האתר מוזנת בצורה נכונה והגיונית מבחינת SEO.

אופטימיזציה מוגבלת – הסרת אלמנטים כבדים ומיותרים (בסיוע המפתח, בלית ברירה) והקטנת כל התמונות באתר לנפח מינימלי בהחלט יכולות לסייע בשיפור מיקום האתר במנועי חיפוש.

תיקונים קוסמטיים – זה אולי נשמע שולי, אבל סידור האתר מבחינה ויזואלית יכול לסייע לזמני שהייה של הגולשים והגברת המכירות. האם הפונט נראה טוב ומתאים למיתוג של העסק? אם לא – זה הזמן לחדש, להגדיל ולשנות ריווחים. האם האלמנטים צפופים ואין White Space? שלחו בקשה למפתח עם הוראות CSS מדויקות. יש בעיית רספונסיביות? דרשו תיקון (במיוחד אם המפתח התחייב בפני הלקוח שהאתר יהיה רספונסיבי).

שימוש בכלים חיצוניים – כלים כמו Google My Business יכולים להגביר את הנראות של העסק ולהעלות את הטראפיק.

שימוש במדיה חברתית וקמפיינים ממומנים – גם במציאות מושלמת (ואין כזו), כמעט תמיד יש צורך בקמפיינים נקודתיים, עמוד פייסבוק איכותי ומנוהל היטב וטראפיק שמגיע מערוצי מדיה חברתית שונים. אם אתם יכולים לנהל את הקמפיינים והערוצים האלה בעצמכם, ככלי מסייע לקידום – מה טוב. אם לא – צרו שיתופי פעולה מתאימים והגדילו את הטראפיק לאתר באמצעות פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, לינקדאין ועוד.

 

 

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!