[email protected]

אפיון אתר אינטרנט – מי צריך את זה בכלל?

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-19 בספטמבר 2016

אפיון אתרי אינטרנט

הייתם קונים בית שבנו אותו בלי תוכניות אדריכליות מסודרות? ניסיתם פעם להרכיב רהיט מאיקאה בלי להסתכל בשרטוטים? הרכבתם פאזל בלי להסתכל בתמונה הסופית שאמורה להתקבל? אם כן, אתם כנראה חובבי אתגרים וסיבוכים, והמאמר הזה אינו בשבילכם.

אתר אינטרנט, כמו כל יצירה מורכבת אחרת, דורש תכנון מוקדם ויסודי. זה נכון שהטכנולוגיות הקיימות כיום מאפשרות הקמת אתר בקליק (או שני קליקים), ובחלק מהמקרים בהחלט אפשר להסתפק בבלוג או אתר שנבנו בדרך כזו. אולם, אם יש לכם עסק ואתם רוצים אתר תדמיתי שישרת אתכם היטב, או אם אתם מתכננים אתר סחר או אתר תוכן גדול – אתם לא יכולים לוותר על שלב אפיון האתר.

מה זה אפיון אתר?

אפיון אתר אינטרנט הינו תהליך שבו לומדים את העסק שעבורו נועד האתר, בוחנים פרמטרים רבים ומגוונים הקשורים לאותו עסק ולשוק בו הוא פועל, בודקים את הטכנולוגיות והטכניקות הקיימות כיום לפיתוח אתרים ויוצרים תוכנית מתאר מפורטת לקראת הקמת האתר בפועל.

מסמך אפיון מסודר יכלול, בין השאר, מענה לשאלות הבאות: מה מטרת האתר? מי קהל היעד של האתר ואיך בונים אתר שמתאים לו? מי המתחרים ואילו אתרים טובים יש בתחום כיום? מהן הדרישות הבסיסיות שכל אתר אינטרנט צריך לעמוד בהן (רספונסיביות, נגישות, התאמה לדפדפנים וכו')? אילו פיצ'רים האתר צריך להכיל? מה יהיה מבנה התוכן של האתר? באיזו פלטפורמה כדאי להקים את האתר? איך ייראה האתר בקווים כלליים (Wireframe)? ועוד.

את מסמך האפיון אפשר להגיש למעצב ו/או למתכנת, ועל בסיסו הם יפתחו את האתר.

למה צריך אפיון?

אפיון מאפשר לכם לדעת מראש מה יהיה התוצר הסופי: בפרויקטים של בניית אתרים שאינם מאופיינים בצורה מסודרת, יש לרוב פער עצום בין מה שהלקוח חושב שהוא רוצה ובין התוצאה הסופית. הלקוח דימיין לעצמו פנטזיה מסוימת, מפתח האתר הבין אותה באופן חלקי במקרה הטוב, והתוצר הסופי לרוב לא נראה בכלל כמו שהלקוח רצה. מדובר במקור ידוע וכאוב לתסכולים, סכסוכים ואי שביעות רצון. אי אפשר להעביר הלאה חלומות ומחשבות באופן טלפתי. יש צורך בעריכת מסמך אפיון מסודר, עם כל הדרישות והאפשרויות שצריכות להיות כלולות באתר, ורק כך תוכלו לקבל את התוצר הסופי בדיוק כמו שרציתם.

אפיון אתר חוסך לכם כסף: בעוד שהליך האפיון עצמו עולה כסף, הרי שבטווח הארוך הוא יאפשר לכם חסכון משמעותי בעלות האתר. ראשית, מפתח אתרים שנדרש לתת הצעת מחיר ללא אפיון, לרוב ייתן הצעה שמגלמת מספר סבבי תיקונים גדול יחסית ומרחב תמרון להתאמת האתר לבקשות הלקוח לאחר הפיתוח עצמו. כלומר – הצעת מחיר שאינה מבוססת על אפיון, תהיה לרוב יקרה יותר. בנוסף, רוב בעלי המקצוע יתנו הצעת מחיר שמוגבלת בשעות או בפרמטרים אחרים. כל מה שמעבר למוגדר בהצעת המחיר – יעלה ללקוח בשעות נוספות, שהן תמיד יקרות יותר. כלומר, אי תכנון האתר מראש פותח פתח לתשלום שעות נוספות שלא תוכננו מראש, פשוט משום שאין לאתר אפיון מסודר ותמיד יש הפתעות בדרך.

לא כל האתרים נולדים שווים: אפיון אתר תדמיתי אינו דומה לאפיון אתר מגזין, וזה בתורו שונה מאוד מאפיון אתר סחר או אתר קטלוגי. לכל אתר יש פרמטרים ומאפיינים שונים, קהלים שונים, ממשק משתמש שונה ועוד. ללא אפיון, הנטייה תהיה לפתח אתר בצורה מאוד כללית ולא מדויקת ("נו, שטויות, לכל האתרים יש סליידר, נשים אחד גם אצלנו"), והתוצר הסופי לא ישרת את המטרה שלשמה הוא נועד.

אפיון אתר פותח אתכם לרעיונות חדשים: גם אתם חושבים שאתם מכירים ב-100% את השוק שבו אתם פועלים, תמיד יש דברים חדשים לגלות – פיצ'רים שלא ידעתם על קיומם, מתחרים שעושים חיל ובכלל לא שמעתם עליהם, רעיונות שאפשר לאמץ מתחומים מקבלים רלוונטיים ועוד. במהלך אפיון אתר, מתבצע חקר יסודי של השוק והמתחרים, ובייחוד נבחנים אתרי האינטרנט שלהם. כך תוכלו להבין מהם הטרנדים החמים והאיכותיים הקיימים בשוק שלכם, להפיק לקחים מאתרים גרועים של מתחרים ולתכנן לעצמכם את האתר הטוב ביותר שאפשר.

מאפיין אתרים מקצועי יכוון אתכם למקום הנכון: בתחילת תהליך האפיון, סביר שתשבו עם המאפיין ותספרו לו מה אתם רוצים להשיג ואיך אתם מדמיינים את האתר בשלב הראשוני שלכם. מאפיין אתרים מקצועי, שמכיר את תחום האינטרנט בצורה מעמיקה ורצינית, יוכל להוריד אתכם מ"עצים" גבוהים ולא יציבים, יסביר לכם מה עובד ומה לא עובד, מה הגולשים מחפשים ואיך צריך לתכנן עבורם את האתר, ויסייע לכם להגיע לאתר אופטימלי, שישרת אתכם בצורה הטובה ביותר, בין אם מדובר באתר תדמיתי, אתר חנות, קטלוג או מגזין תוכן.

מתכננים לבנות אתר? זקוקים לאפיון אתרים? צרו קשר ואשמח לעזור.

צילום: Jayel Aheram

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!