[email protected]

סוגים של בלוגים: אמור לי מה בלוגך ואומר לך מי אתה

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-5 באפריל 2021

אלף רשתות חברתיות ומיליארד משפיענים לא ישנו את העובדה שהבלוגים עדיין קיימים, חיים ובועטים. יש הרבה סיבות טובות להקים ולנהל בלוג, אבל לא ניכנס לדיון הזה כרגע. יכול להיות שאתם מתכננים להקים בלוג ועוד לא החלטתם אם לעשות כן, וייתכן שאתם רוצים לבנות בלוג, רק לא בטוחים איך להגדיר אותו. חשוב מאוד להחליט מה מטרת הבלוג לפני שמקימים אותו ומתחילים לרוץ עם הפוסטים, מכיוון שהייעוד של הבלוג משליך על היכן בונים אותו ואיך, וכמובן משפיע על איך מנהלים את הבלוג בפועל. אחרי שתקבעו מה המטרה שלכם, יהיה לכם יותר קל לקבל החלטות נכונות ולבחור את המאפיינים המתאימים לבלוג שלכם.

סוגי בלוגים עיקריים

בלוג אישי שמטרתו העיקרית היא כתיבה

"אני רק רוצה לכתוב". נהדר! בעיניי זו הצורה הטהורה ביותר של בלוג, ולרוב גם הכי כיפית. אם תשוקת הכתיבה בוערת בכם, ובכל פעם שאתם רואים מקלדת האצבעות מדגדגות לכם, כנראה שאתם באמת זקוקים לבלוג. בלוג אישי הוא יצירת רשת פרטית ומיוחדת, ולרוב קל מאוד להקים אותו. אפשר לבנות בלוג עצמאי על אחסון ודומיין, אבל אפשר בהחלט גם להסתפק בפלטפורמת בלוגים ראויה. אם בכל זאת החלטתם לרכוש אחסון, תוכלו להסתפק בחבילה זולה ואין צורך בשרתים מתוחכמים יתר על המידה. בלוגים אישיים לרוב לא מושכים טראפיק עצום, אלא אם כן הם זוכים לפרסום בלתי צפוי, כמו אזכור תקשורתי או ציוץ מדמות פופולרית במיוחד בטוויטר. על כל פנים, פופולריות לא צריכה להיות מטרת העל כאן. הרי כל מה שאתם רוצים לעשות זה לכתוב, נכון? לכו על זה, אל תחשבו על כמות הגולשים, היו נאמנים לכתיבה של עצמכם ותיהנו מהחוויה.

הכנסה שנייה

בלוג כתוב היטב ופופולרי יכול לייצר עבורכם הכנסה שנייה. זו הגדרה די רחבה, הכנסה שנייה. זה יכול להיות כמה שקלים בחודש, אבל לפעמים זה מגיע להכנסה מרשימה של אלפי שקלים. זה תלוי בנושאי הכתיבה שלכם, בכמות התוכן שתייצרו, בערוצי השיווק והמוניטזציה שבהם תבחרו ובכמות העבודה שתשקיעו בבלוג. מי שמספר לכם שזה ממש קל לייצר 5,000 שקל מבלוג באינטרנט הוא שקרן. דרושה הרבה עבודה, וסביר להניח שייקח לא מעט זמן עד שהכסף יתחיל לזרום בצורה משמעותית.

אפשר לייצר הכנסה מבלוג במגוון דרכים: פרסומות, שיווק שותפים, תוכן שיווקי ואפילו קבלת תרומות באופן קבוע מקוראים נאמנים. בלוג שנועד לייצר תזרים מזומנים כלשהו צריך להיות מותקן על אחסון עצמאי. פלטפורמת בלוגים, טובה ככל שתהא, לא תתמוך בכל האופציות הנדרשות על מנת ליצור בלוג שמייצר כסף.

בלוג המומחה

סוגי בלוגים

בלוג הוא דרך מעולה להציג את המומחיות שלכם לעולם. יש לכם מומחיות כזו? אולי יש לכם מיומנויות ייחודיות ומעניינות? ייתכן שיש לכם ידע בתחום נישתי מסוים (כמו כלי כתיבה),  או תחום פופולרי כמו ניהול עסקים קטנים. בלוג כזה יכול להיות תוספת מצוינת לקורות החיים שלכם, דרך להציג את הפרויקטים שלכם לעולם או לחלוק מידע וידע, ואפילו דרך לפגוש אנשים שמתעניינים באותם תחומים כמוכם.

בלוג מקצועי פול טיים

יש מי שמתפרנס אך ורק מכתיבת בלוג. לרוב, לא מדובר באנשים שפתחו בלוג אישי קטן, אלא בכאלה שהחליטו ללכת עד הסוף ולהפוך את הבלוג לעיסוק המרכזי שלהם. לא מדובר בעניין קל ופשוט, אבל אם יש לכם מיומנויות כתיבה טובות, ידע בנושאים מעניינים, קצת יכולות טכניות והמון יכולת ללמוד לבד, כמו גם מסירות בכמויות עצומות, אתם יכולים בהחלט להקים בלוג שמהווה את מקור ההכנסה העיקרי או היחיד שלכם. מומלץ, כמובן, לא לנטוש את העבודה הרגילה שלכם עד שהבלוג יתבסס כמקור הכנסה משמעותי, ולקחת בחשבון את הסיכונים הכרוכים בפרנסה מכתיבה. בנוסף, טיפוח בלוג כזה מצריך השקעה כספית ראשונית כלשהי, והמשך הזרמת כספים לצרכי אחסון, תחזוקה, טיפול בתקלות ושדרוגים, כמו גם פרסום ושיווק.

בלוג כעזר שיווקי

יש לכם חנות אינטרנטית? אתם מוכרים מוצרים באטסי? אולי אתם מלמדים גיטרה או חלילית? סביר להניח שכבר יש לכם נוכחות אינטרטית בצורה של אתר תדמיתי. זה מצוין, אבל אתרים כאלה נוטים להיות סטטיים מבחינת תוכן ולהתעדכן לעתים רחוקות. בלוג בנושא העסק שלכם, שמתעדכן לעתים קרובות, יכול בהחלט להגביר את הטראפיק אל המוצרים והשירותים שלכם. הרעיון, עם זאת, הוא לא לייצר זרם בלתי פוסק של הודעות יח"צ, כי זה לא מעניין אף אחד, אלא באמת ובתמים לנהל בלוג שיש בו תוכן עשיר ומעניין, שקשור לתחום העיסוק שלכם, ומדי פעם להשתמש בו לקידום ישיר של מה שאתם מוכרים. בלוג כזה יכול להשתלב באתר התדמיתי או באתר החנות שלכם, או להיות ישות עצמאית בדומיין נפרד. מהכרות אישית עם הרבה מאוד עסקים – קטנים וגדולים – אני יכולה לומר לכם בוודאות שלרוב בעלי העסקים אין זמן או יכולת לנהל לבד בלוג שיווקי שכזה, ומומלץ לחפש מומחה בניהול אתרים ותוכן, שיריץ עבורכם את הבלוג.

למען מטרה ראויה

עמותות וגם אנשים פרטיים שעוסקים בהצלת כדור הארץ או עזרה לניצולי שואה, או כל מטרה נהדרת אחרת, יכולים להקים בלוג שיעזור להם לקדם את היעדים שלהם ולגייס כספים. זה בעצם תת-סוג של הבלוג השיווקי, אבל המטרה היא לא רק גיוס כסף, אלא העלאת מודעות וגם גיוס מתנדבים. גם בתקציב מצומצם אפשר להקים בלוג מצוין. רצוי שבעמותה יהיה מישהו שיכול לתחזק את הבלוג בשוטף ולכתוב באופן קבוע, כדי שהוא אכן ישרת את המטרה.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!