[email protected]

שחזור אתר שנמחק: איך משחזרים אתר אינטרנט?

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-5 בפברואר 2024

האתר שלכם נמחק? זקוקים לסיוע בשחזור? צרו קשר!

מידע השמור בצורה דיגיטלית עלול לתעתע. נדמה לנו שאם אנחנו מוחקים אותו, אז הוא נעלם ולא משאיר עקבות. האמת היא שצריך להתאמץ מאוד כדי למחוק מידע דיגיטלי באופן מוחלט ולהשמיד עקבות, ואנחנו מגלים זאת באופן מטריד במיוחד בעידן שבו הפרטיות הולכת ונעלמת.

בדרך כלל מדברים על שחזור מידע דיגיטלי מדיסק קשיח או כרטיס זיכרון. לפעמים מחקנו בטעות קבצים מסוימים, או שחלה תקלה במדיה הנ"ל, והמידע נעלם. ישנם כלים זמינים לשחזורים מסוג זה, וגם אנשי מקצוע שעוסקים בכך.

אולם, מה קורה אם בטעות מחקתם חלקים מאתר האינטרנט או הבלוג שלכם? אולי מחקתם והתחרטתם? מחיקת אתר או בלוג יכולה גם להתרחש עקב פריצת השחתה או אפילו תקלה בשרת האחסון. בעיות כאלה אפשר למנוע באמצעות גיבוי האתר, אחת מהפעולות החשובות ביותר בניהול אתרים. אבל, אם הגעתם לכאן, כנראה שאין לכם גיבוי של האתר או הבלוג, ואתם מחפשים פתרון אחר לשחזור האתר המחוק.

האם אפשר לשחזר אתר שנמחק? התשובה היא "כן", אבל זה תלוי בכמה גורמים שאין לכם שליטה בהם, ומצריך גם קצת מזל. אם האתר או הבלוג שלכם נמחקו מהרשת, הנה כמה דברים שאתם יכולים לנסות כדי לשחזר אותם. בחלק מהשיטות המצוינות כאן, ניתן לשחזר את האתר באופן מלא. בחלק מהמקרים, ייתכן שתוכלו לשחזר טקסטים בלבד, ואת התמונות תצטרכו לאתר באמצעים אחרים, או להעלות תמונות חדשות. בכל מקרה, מדובר על שחזור החומר העיקרי באתר (עמודים ופוסטים), ולרוב זה לא כולל תגובות או מידע שהועלה על ידי גולשים אחרים.

שחזור אתר שנמחק

אם לא גיביתם, אולי מישהו אחר גיבה

כן, שוב אני מנג'סת לכם בנושא גיבויים. מה לעשות, ברוב המכריע של המקרים, מדובר בפתרון הקל ביותר למקרים שבהם נגרם נזק לאתר. גיבויים לא מצריכים מכם השקעת זמן, מלבד כמה דקות של הורדת תוסף והגדרתו, כדי שיבצע גיבויים באופן אוטומטי. ובכל זאת, גם אם מעולם לא גיביתם את האתר, יכול להיות ששירותי האחסון שלכם מבצעים גיבויים באופן אוטומטי, ואתם אפילו לא יודעים זאת. אם האתר שלכם נמחק, כדאי ליצור קשר עם חברת האחסון ולשאול האם יש להם גיבויים מהתקופה האחרונה.

חטטו בפח

אם האתר שלכם בנוי על וורדפרס, ולא השמדתם אותו כליל, אלא רק חלקים ממנו, יכול להיות שהעמודים או הפוסטים המחוקים נמצאים בסל המחזור של המערכת. אייטמים שנמחקים לא מושמדים מיד בוורדפרס, אלא עוברים לסל מחזור, משם אפשר לשחזר אותם במידת הצורך. ברשימת העמודים או הפוסטים באתר, תוכלו לראות האם יש פריטים שנמצאים בפח:

סל מחזור וורדפרס עמודים שנמחקו

מסמכי וורד או קבצי טקסט אחרים

כאשר מקימים אתר תדמיתי, בדרך כלל מכינים מראש את הטקסטים במסמכי וורד או טקסט, על מנת שאפשר יהיה לערוך אותם לפני העלאתם לאתר. ייתכן שגרסאות כאלה או אחרות של הטקסטים שהיו באתר שלכם, שמורות במחשב שלכם או באפליקציה דוגמת Google Docs. חפשו את קבצי המקור של הטקסטים באתר. יש לקוות שנתתם להם שמות זכירים והגיוניים, על מנת שתוכלו לאתר אותם.

גוגל קאש – כבר לא רלוונטי; נסו את בינג

בעבר היתה אופציה לחפש עותקים ישנים של האתר בקאש של מנוע החיפוש גוגל, אולם האופציה הזו בוטלה על ידי החברה. נכון לכתיבת שורות אלה אפשר לנסות לחפש עותק שמור של האתר ב-Bing, מנוע החיפוש של מיקרוסופט.

שחזור אתר שנמחק גוגל קאש

קחו בחשבון שלעתים מדובר בגירסה לא עדכנית, אבל במקרה חירום של אתר או בלוג שנמחקו, זה עדיף על כלום.

מסע בזמן: Wayback Machine

למעלה מ-500 מיליארד עמודי תוכן שמורים במכונת הזמן של ארכיון האינטרנט, שמצלמת ושומרת מדי פעם עמודים באתרים שונים. באמצעות המכונה הזו הצלחתי למצוא עותק חצי-עובד של האתר הראשון שאי פעם בניתי, ויש סיכוי מסוים שתצליחו למצוא באמצעותה חלק או את כל העמודים של האתר שלכם. הזינו את ה-URL של האתר שלכם בשדה החיפוש, וקוו לטוב. אם האתר שלכם נשמר בארכיון, יכול להיות שתוכלו לראות גרסאות ותיקות מאוד שלו. כך למשל, אפשר לראות גירסה ראשונה ומשעשעת של The Shark Lady משנת 2001 (עוד לפני שהקמתי את העסק, אפילו) ולעקוב אחרי הגרסאות והעיצובים השונים של האתר לאורך השנים.

אם מצאתם את האתר שלכם ב-Wayback Machine, תוכלו להקליק על העמודים השונים בתפריט כשאתם עדיין בגירסה הישנה והשמורה שלו, ולקבל את כל העמודים הנוספים שאונדקסו על ידי מכונת הזמן. ברוב המקרים, גם התמונות נשמרות, ותוכלו להעתיק אותן למחשב שלכם ולהעלות אותן מחדש.

הסיכוי הקלוש: Archive.is

האתר Archive.is עושה עבודה דומה ל-Wayback Machine, אבל הוא מתבסס בעיקר על בקשות יזומות של גולשים. למשל, כאשר יש חשש שמאמר עיתונאי כלשהו יוסר, אפשר להזין את הלינק שלו באתר הזה, והוא ישמור גירסה שלו באותה נקודת זמן. הסיכוי שהאתר שלכם נשמר שם הוא קלוש, אבל שווה לבדוק. גם כאן בדרך כלל נשמרות התמונות ביחד עם הטקסטים.

לסיכום, לא פשוט לשחזר אתר שנמחק, אבל אפשר לנסות לאתר חלקים ממנו באינטרנט, שבהרבה מקרים לא ממש שוכחת את מה שנכתב. אם בכל זאת לא הצלחתם לשחזר, נצלו את ההזדמנות כדי לבנות אתר חדש ורענן, שאותו, אין לי ספק, לא תשכחו לגבות. אם בכל זאת אין לכם זמן או כוחות לגבות ולטפל באתר שלכם בעצמכם – כדאי לכם להעביר את האתר לניהול מקצועי.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!