[email protected]

ניהול אתרי סחר במשבר: מכירות באינטרנט בימי קורונה

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-12 באפריל 2020

מכירה באינטרנט קורונה

קורונה. סגר. אי אפשר לצאת מהבית כמעט בכלל. מדובר במשבר החריף ביותר שידענו, וקשה מאוד לראות את סופו כרגע.

עם זאת, יש דברים שלא משתנים. למרות המשבר הכלכלי החמור, אנשים עדיין צריכים ורוצים לקנות מוצרים. מאחר שרוב החנויות הפיזיות סגורות, פונים הלקוחות לרכישה באינטרנט – והמכירות אונליין עולות בחדות. עבור רוב הלקוחות, לא מדובר בפעם הראשונה בשכונת הקניות המקוונות. איביי, אמזון ושלל אתרי סחר ישראלים נמצאים כאן כבר שנים רבות, ולכאורה אין חדש תחת השמש. ובכל זאת, אתרי הסחר של שנת 2020 ומשבר הקורונה צריכים להתמודד עם אתגרים חדשים, שייתכן שלא נתקלו בהם קודם לכן. הדברים נכונים בין אם האתר שלכם ותיק ובין אם הקמתם בזריזות אתר סחר חדש: אתם חייבים להתאים את עצמכם לעת החדשה של צריכה מהבית.

איך מנהלים אתר חנות בזמן משבר הקורונה?

חדשים בשטח?

לא היה לכם אתר סחר לפני כן? אתם מזהים הזדמנות למכירה אונליין שלא היתה שם קודם? נהדר. עם זאת, ולמרות הרצון להקים אתר סחר במהירות, מומלץ שלא להתפתות לעסקות של אתרים זולים, שהפלטפורמה שלהם לא מוכרת. מומלץ לבחור מתכנת איכותי, שיקים עבורכם אתר עם תשתית קוד טובה, שישרת אתכם לאורך זמן. בדקו מה התמיכה המוצעת לכם לאחר ההשקה. האם יש עלויות נוספות מעבר להקמת האתר עצמו? אם יש לכם הרבה מוצרים להזין באתר – ייתכן שעדיף שתיעזרו בשירות ניהול אתרים מקצועי, ולא תנסו לעשות הכל לבד.

תשתיות ועומסים

אתרי הסחר הגדולים לא עמדו בעומס בזמן ביקוש גבוה. אתרי רשתות המזון, למשל, פשוט קרסו או שהיו איטיים להחריד. במקרה של רכישת מזון היסטרית, אמנם, סביר להניח שהלקוח יחזור לאתר במועד מאוחר יותר, אולם אנשים רבים ויתרו, בחרו רשת מזון קטנה או פשוט יצאו לקניות בעצמם, כדי לא להמתין שעות ארוכות מול המסך (למשלוח שיגיע בעיכוב של שבוע). גם אם יש לכם אתר חנות קטן, עליכם להשקיע בתשתיות. אם אתם צופים תנועת גולשים ערה בשל מוצר פופולרי, הדבר הכי גרוע שיכול לקרות זה קריסה של האתר. בחרו אירוח אתרים מתאים וחזק, או שדרגו את הקיים כדי שיתאים לטראפיק מוגבר. אתר איטי ותקוע יקטין את המכירות שלכם וגם יידרדר בדירוג במנועי החיפוש.

מעבר לתשתית האחסון, ייתכן שהאתר שלכם צריך לעבור אופטימיזציה, על מנת לגרום לו לעלות מהר יותר.

SEO ואסטרטגיית תוכן למוצרים מבוקשים

כאשר מדובר על מוצרים פופולריים בעת משבר (כמו אלכוג'ל, מסיכות פנים, מוצרי ניקוי וטואלטיקה וכמובן – ביצים), זה בכלל לא משנה אם האתר שלכם חדש או ישן. תנועת הגולשים הערה תגרום לשינויים דרמטיים ותכופים בדירוגי העמודים השונים באתר. כך למשל, כאשר מוצר אוזל מהמלאי – הגולשים יסגרו מיד את החלון ויחפשו חלופה במקום אחר. גוגל מזהה את ההתנהגות הזו, וידרג את האתר בהתאם. אם כתבתם בכותרת "אזל במלאי" – הגולשים לא ייכנסו. אם עשיתם הפניה מהעמוד של המוצר החסר לעמוד אחר, שאינו רלוונטי – הדירוג שלכם ייפגע. יש צורך באסטרטגיית תוכן וקידום מסודרת לטיפול במצבים משתנים כאלה, וכמובן, יש צורך בהמשך SEO קבוע ושוטף באתר. את גוגל לא מעניין שיש משבר. מי שיוריד כעת את הרגל מהגז, ייפגע באופן משמעותי בהמשך הדרך, כשהגולשים יחזרו לתבניות השימוש הרגילות שלהם.

שירות לקוחות

אנשים בלחץ. הרבה יותר מהרגיל. זה לא הזמן לעיכובים במענה במייל או שירות מתחמק. ביצים אפשר לקנות בכל מקום, לא רק אצלכם. ולמרות הלחץ, יש ללקוחות הרבה יותר זמן פנוי, מה שמאפשר להם לדלג על אתרים שמעצבנים אותם ולעבור לחלופה הבאה (ויש הרבה חלופות). תנו תשובות, היו זמינים ואדיבים, והקפידו לפתור כל תקלה או בעיה שמוצגת על ידי הלקוחות. אם אין לכם זמן לענות ללקוחות, מומלץ לשכור מישהו, אפילו במשרה חלקית, שיספק את המענה הזה. בנוסף, אל תבטיחו מה שאינכם מסוגלים לקיים: אם מוצר אזל מהמלאי ולא יחזור, ציינו זאת מפורשות והציעו תחליף; אם זמני האספקה מתעכבים, עדכנו את הלקוחות כמה זמן ייקח למשלוח להגיע וכו'.

גלישה במובייל

קשה להאמין שעדיין צריך לכתוב על זה ב-2020, אבל ודאו שאכן ניתן לקנות ולהשלים תהליך רכישה באתר שלכם באמצעות הסלולרי. חלק ניכר מהלקוחות גולשים ורוכשים באמצעות סמארטפונים, והסבלנות שלהם נמוכה כמו רמת הסוללה שלהם.

גרפיקה ותיאורי מוצרים

אני צופה שנראה עלייה חדה באתרי סחר גרועים וחובבנים. אתרים רבים מוקמים כעת בחופזה, במטרה "להביא את המכה", במיוחד בתחום המוצרים המבוקשים בעת משבר הקורונה. גם אם אתם נורא ממהרים, אל תזלזלו בתוכן איכותי. תיאור מוצר מפורט וענייני יעזור לכם למכור. גם אם יש לכם הרבה מוצרים דומים, אתם צריכים לייצר תיאור מוצר מקורי עבור כל אחד מהם – בעיקר לטובת גוגל. תמונת המוצר צריכה להיות גדולה, טובה וברורה, רצוי מכמה זוויות. שימו לב שלא עשיתם שימוש בתמונות המוגנות בזכויות יוצרים. אל תעלו תמונות של מוצר "דומה" או "בערך" או "אילוסטרציה" – אין לכך מקום באתרים מסחריים, וזו הטעיית הלקוחות.

חיפוש באתר

באתרים תדמיתיים, לרוב, חיפוש פנימי בתוך האתר הוא עניין מיותר. באתרי סחר עם מאות ואלפי מוצרים – מדובר בפונקציה חיונית. ודאו כי החיפוש עובד כראוי, מניב תוצאות רלוונטיות ומסייע לגולשים למצוא מה שהם רוצים. אם יש לכם בעיה בחיפוש – זה הזמן לדבר עם מתכנת.

אבטחת מידע

אתם לא יכולים להרשות לעצמכם שמידע על הלקוחות שלכם ייגנב או ידלוף. מדובר על כל מידע שאתם שומרים – מפרטים אישיים ועד היסטוריית קניות. שימוש במודול סליקה לכרטיסי אשראי לא מהווה אבטחת מידע מספקת.

מדיניות פרטיות ותנאי שימוש

לא, העתקה של מדיניות פרטיות מאתר אחר היא לא רעיון טוב. צרו קשר עם עורך דין רציני, שיכתוב עבורכם את המסמכים המשפטיים הנדרשים.

 

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!