revital@shark-lady.com // 054-6566464

קידום אורגני מול קידום ממומן – מה קורה בעת משבר?

נכתב ב-19 במרץ 2020

קורונה קידום אתרים

אין ספק שהתפרצות נגיף הקורונה היא משבר שישנה סדרי עולם – בתחום הבריאות, הכלכלה, הגלובליזציה, הטכנולוגיה והאינטרנט ועוד.

ומה ברמת המיקרו? זוהי הזדמנות מעניינת לבחון מה קורה לאסטרטגיות קידום אתרים בעת משבר פתאומי.

כל בעל אתר תדמיתי או מסחרי רוצה להגדיל טראפיק ולהביא כמה שיותר גולשים רלוונטיים לאתר. שניים מערוצי הקידום העיקריים הם קידום אורגני וקידום ממומן.

קידום אורגני, הידוע גם כ-Search Engine Optimization (או SEO) הוא תהליך ארוך, שנמשך לאורך כל חיי האתר. אסטרטגייה כזו מחייבת ניהול שוטף ויומיומי של האתר, שכולל כתיבת קוד נכון כתשתית לאתר, כתיבת תכנים חדשים, טיפול מהיר בתקלות, טיוב ממשק משתמש, אופטימיזציה לשיפור ביצועים ועוד. המטרה היא לגרום למנועי החיפוש לדרג את האתר כמה שיותר גבוה, במילות החיפוש הרלוונטיות. בתחומים תחרותיים, מדובר בעבודה בלתי פוסקת, שגם אינה זולה. האלגוריתם של גוגל משתנה כל הזמן, המתחרים מבצעים פעולות שמקדמות גם אותם, ולכן יש צורך בהתאמות ושינויים תוך כדי תנועה, ובמעקב הדוק ומקצועי אחר נתוני הטראפיק.

התוצאות של קידום אורגני אינן מיידיות – אתרים חדשים צריכים לעבוד קשה כדי להתברג בתוצאות החיפוש הגבוהות, במיוחד אם מדובר בתחומים תחרותיים. אתרים ותיקים שלא טופלו יצטרכו לעבור שינויים מהותיים כדי לשפר את מיקומם בגוגל. קוצר הראייה של בעלי עסקים, חוסר הנכונות להקצות תקציב מתאים לקידום אורגני מקצועי ובעיקר חוסר הסבלנות בהמתנה לתוצאות, גורם לכך שהרבה מבעלי האתרים בוחרים באופציה השנייה – קידום ממומן.

קידום ממומן מביא טראפיק לאתר באמצעות פרסומות בערוצים שונים, כמו פייסבוק ואינסטגרם או רשת הפרסום של גוגל. יש לקידום ממומן יתרונות בולטים על פני קידום אורגני: ניתן להקים קמפיין במהירות, להשקיע בו סכומים קטנים יחסית ולהביא כמות גדולה של טראפיק רלוונטי ולידים לאתר. קידום ממומן יכול לעזור במיוחד כאשר מדובר באתר חדש שגוגל בקושי מכיר, כאשר יש מבצע חדש או מוצר מסוים שרוצים לקדם ספציפית, וכאשר המתחרים שומרים בעקשנות על המקומות הראשונים ויש צורך בקידום מהיר ואגרסיבי יותר.

אסטרטגיית שיווק נכונה תשלב בין שני הערוצים, בהתאם לצרכים, לתקציב ולמוצרים שהעסק רוצה למכור. אבל, לרוב העסקים אין אסטרטגיה שיווקית סדורה, וכאמור – אין להם סבלנות לקידום אורגני. ולכן, רבים בוחרים להשקיע את מירב המאמצים בקידום ממומן, לעתים תוך שילוב עם עבודה אורגנית מסוימת במדיה חברתית (ניהול עמוד פייסבוק).

הזנחת הקידום האורגני והתמקדות אך ורק בקידום ממומן, גורמת לאובדן טראפיק גם בימים רגילים. אמנם, ניתן להעלות קמפיינים פרסומיים בתקציב נמוך, אולם לפעמים, במצטבר, מדובר בהשקעה גדולה יותר מהתשלום החודשי למקדם אתרים שעוסק ב-SEO. בנוסף, הקידום הממומן מביא טראפיק רק כל עוד הוא עובד – וכך, בימים שבהם אין קידום ממומן, גם אין כמעט טראפיק באתר עצמו. לעומת זאת, אתר שקודם אורגנית בצורה טובה, יציג טראפיק יציב ואף עולה לאורך זמן – ללא צורך בהשקעה נקודתית בקמפיין.

ומה קורה בשעת משבר?

עם פרוץ משבר הקורונה, רבים מהעסקים הפסיקו באופן מיידי את הקמפיינים הממומנים שלהם, וגם את העבודה במדיה החברתית, בגלל החששות הפיננסיים הכבדים. הטראפיק מהקמפיינים פסק לחלוטין, כמובן, ואותם עסקים תלויים כרגע לחלוטין בטראפיק שמגיע לאתר שלהם באופן עצמאי – כלומר דרך מנועי החיפוש. מי שלא השקיע בקידום האורגני באתר שלו, הפך, הלכה למעשה, לבלתי נראה. הגולשים שמבצעים חיפושים בגוגל – פשוט לא יגיעו אליו. בנוסף, מי שתשתיות האתר שלו רעועות וגרועות – לא יוכל לספק שירותים ומוצרים ללקוחות שלו, אפילו אם הם מצליחים למצוא אותו בגוגל.

קשה מאוד להסתכל לטווח ארוך, גם בימים רגילים. בימי משבר, הפוקוס שלנו הולך ומתקצר אל המיידי והעכשווי. למרות זאת, כדאי לבעלי עסקים להפנים שהראייה לטווח קצר, והעבודה בלי אסטרטגיה שיווקית סדורה, יכולה לפגוע בהם ובאתר שלהם גם במצבי שגרה וגם במצבי חירום.

האתר שלכם בלתי נראה בגוגל? זה הזמן לניהול אתרים מקצועי. צרו קשר!

 

שירותי ניהול אתרים מקצועיים: טיפול בתקלות, שדרוגים, קידום במנועי חיפוש, אופטימיזציה, ניהול תוכן ועוד.

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!