[email protected]

למה התכוון המחפש? זיהוי כוונות חיפוש בגוגל

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-7 במאי 2024

למרות כל הבעיות, גוגל הוא עדיין השער לאינטרנט של רוב המשתמשים. כשאנשים רוצים לחפש מידע, הם כנראה יגיעו, בשלב זה או אחר, לחיפוש בגוגל. כמות הדאטה שיש לגוגל על חיפושים היא עצומה, ולפחות בתיאוריה, היא מאפשרת לה לדעת בדיוק רב מה הגולש מחפש. כלומר – לזהות את כוונת החיפוש שלו.

זיהוי כוונת החיפוש הוא אתגר גדול עבור גוגל ועבור בעלי אתרים ויצרני תוכן. למשל, אם מישהו מחפש את המילה "סוסים" – מה הוא רוצה? האם מדובר בילד שעושה עבודה לבית הספר על סוסים? מישהו שרוצה לראות תמונות יפות של סוסים? אולי מישהו שרוצה לקנות סוסים? זה חיפוש מאוד גנרי שאי אפשר להסיק ממנו במדויק מה המשתמש מחפש.

חיפושים גנריים כאלה, שכוללים מילה אחת או שתיים ויכולים להתאים למגוון סוגי כוונות, הם חיפושים עם נפח גדול. מצד אחד, זה הופך אותם אטרקטיביים. כל מי שעוסק בסוסים ישמח להיות ראשון בתוצאת החיפוש "סוסים" – בין אם הוא אתר תוכן או אתר חנות שמוכר ציוד רכיבה. העניין הוא, שזה חיפוש מאוד לא ממוקד, ולמרות שהוא יכול להניב טראפיק, זה יהיה טראפיק לא מדויק, וסביר להניח שהגולשים לא ימצאו באתר בדיוק את מה שהם חיפשו.

למעשה, התמקדות בחיפושים "גדולים" וגנריים היא אחת הטעויות הגדולות שבעלי אתרים ואנשי SEO עושים. לא רק שחיפושי זנב ארוך מביאים יותר טראפיק במצטבר, הם גם חיפושים מדויקים יותר, שמאפשרים לזהות את כוונת המשתמש ולהגיש לו תוכן רלוונטי בהתאם.

כוונת חיפוש בגוגל

סוגי כוונות חיפוש

נהוג לחלק את כוונת החיפוש של המשתמש ל-4 סוגים שונים:

חיפוש מידע – Informational: המשתמש רוצה ללמוד על נושא מסוים, ומחפש עליו מידע (למשל "למה מפרזלים סוסים").

חיפוש עמוד נחיתה ספציפי – Navigational: המשתמש פשוט רוצה להגיע לאתר או עמוד מסוים, כמו עמוד לוגין של בנק או רשת חברתית.

חיפוש מידע לפני קנייה – Commercial: המשתמש מבצע בדיקות צרכניות לפני רכישה. הוא רוצה מידע על מוצרים או שירותים, לקרוא חוות דעת ולהבין טווח מחירים. למשל, הוא יחפש "מדפסת מומלצת למשרד קטן".

חיפוש מוצר כדי לקנות – Transactional: חיפוש רב ערך, מכיוון שבשלב הזה המשתמש כבר יודע מה הוא רוצה, והוא מחפש היכן לקנות את המוצר או השירות. למשל: "שמן עץ התה לרכישה".

איפה אתם פוגשים את המשתמש שמחפש בגוגל?

כשמשתמש מחפש מידע, למשל "בן כמה אדם דרייבר", ייתכן שגוגל תציג לו את המידע כבר בעמוד החיפוש, והוא בכלל לא ייכנס לשום אתר. עבור שאילתות מורכבות יותר, גוגל מתעדף אתרי תוכן ובלוגים. כלומר, כאשר גוגל מזהה שכוונת המשתמש היא לחפש מידע, הוא יציג לו אתרים ובלוגים שמספקים את המידע הזה, ולא עמוד מוצר, למשל.

טראפיק של חיפוש מידע לא תמיד מוביל ישירות ללידים, אבל הוא עדיין טראפיק חשוב. מאמרים ותוכן עם מידע עוזרים לבסס את הסמכותיות של האתר שלכם – בעיניי גוגל וגם בעיניי המשתמשים. הגולשים יצרכו את המידע וימשיכו הלאה, אבל לפעמים הם גם ישתפו את התוכן, ישמרו אותו לעיון בהמשך, או אפילו יחטטו עוד קצת באתר שלכם, אם התוכן היה מספיק טוב ועורר את העניין שלהם.

גם אם הטראפיק לא מסתיים במכירה, זה עדיין טראפיק טוב וממוקד, שמעלה את ערכו של האתר מול גוגל.

חיפוש מידע צרכני לפני קנייה נמצאת איפשהו באמצע בין חיפוש מידע וחיפוש עבור קנייה. כלומר, המשתמש עדיין לא מוכן לקנות, אבל הוא רוצה, והוא מחפש מידע רלוונטי בנושא, ויכול להיות שהוא רק צריך עוד דחיפה קטנה כדי לעבור מהתוכן הרלוונטי (למשל "עט פרקר ג'וטר ביקורת") לרכישה. כשגוגל מזהה חיפוש מידע צרכני, הוא לרוב יציג למשתמש עמודי ביקורות וסקירת מוצרים, כתבות על המוצרים, השוואות וכו'.

חיפוש כדי לקנות מבוצע על ידי משתמש שכבר סגור על עצמו, ורק רוצה למצוא פלטפורמה מתאימה לרכישה. לפעמים, אגב, לא מדובר ברכישה ממש, אלא בהרשמה לניוזלטר או קורס, או הורדת אפליקציה. כלומר, לא תמיד מעורב בעניין כסף שמחליף ידיים.

התאימו את התוכן לכוונת המשתמש

בכל אתר יכולים להיות סוגים שונים של תוכן, שעונים על כוונות חיפוש שונות. למשל, אם יש לכם חנות אינטרנטית, אתם יכולים להציג בה מידע רלוונטי למי שמחפש מידע לפני קנייה (למשל, להשוות בין כמה מוצרים דומים שאתם מוכרים) וגם עבור מי שמחפש כבר לרכוש. בנוסף, הבלוג באתר שלכם יכול להציג מידע כללי שימושי, שרלוונטי לתחום העיסוק שלכם, גם אם הוא לא יוביל למכירות באופן ישיר.

כשאתם יוצרים תוכן, נסו ממש "להיכנס לראש" של אנשים שמחפשים מידע שקשור לעסק שלכם. מה הם מחפשים? מה הם ישאלו את גוגל כשכוונת החיפוש שלהם צרכנית ומה הם ישאלו כשהם כבר ממש מוכנים לקנייה? מה הם שואלים אתכם בדרך כלל באימייל או בטלפון? אם יש שאלות שחוזרות על עצמן (למשל, מה ההבדל בין מוצר X ומוצר Y), אתם יכולים להניח שיש גם מי שמחפש את המידע הזה בגוגל, ולייצר תוכן מתאים.

אל תנסו לרדוף דווקא אחרי מילות החיפוש הגנריות והכלליות. הטראפיק שם מפתה, אבל לרוב קשה מאוד להתברג במקומות הראשונים, ובמקרים רבים זה לא שווה את המאמץ, מכיוון שגוגל לא יכול לזהות את כוונת החיפוש של המשתמשים, והטראפיק עלול להיות בלתי רלוונטי.

כמו תמיד, אני ממליצה לכתוב תוכן שפונה לאנשים, ולא למנוע החיפוש. נסו לחשוב "למה התכוון המחפש", ולא "איך לספק את גוגל". תוכן טוב עושה שירות טוב, וגם אם לא תמיד הוא מיתרגם לרכישה, הוא עוזר לכם לבנות נכס דיגיטלי איכותי, שישמור על ערכו לאורך שנים.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!