[email protected]

שימוש ב-SEO לקידום אתרי עוקץ והונאות

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-9 בינואר 2024

כשמצרפים את המילים SEO ו"הונאות", המחשבה בדרך כלל נודדת לכל מיני רמאים שמתחזים לחברות קידום אתרים, ומוכרים שירות גרוע ללקוחות שרוצים לקדם את האתר שלהם.

אבל יש עוד חיבור מצער בין SEO והונאות – שימוש בפרקטיקות נלוזות מתחום ה-SEO על מנת לקדם אתרי הונאה ועוקץ. יש לתופעה הזו כמה רבדים נפוצים, והיא לרוב מתרחשת כחלק ממתקפות פישינג רחבות יריעה. זה קורה בעיקר בחו"ל, אבל גם כאן בישראל יש מקרים כאלה. אחד הבולטים שביניהם, תפס את עיני לאחרונה. מדובר באתר עוקץ "עבודה מהבית", שמהווה חלק ממערך הונאה גדול שמנהל אדם בשם יניב עמר.

הסיפור של עמר ארוך וטרם הסתיים. בתמצית, מדובר בנוכל שהצליח להוציא מאות אלפי שקלים במרמה מאנשים שחיפשו עבודה מהבית, באמצעות טקטיקות נלוזות של הונאה ואיומים. אם אתם רוצים לקרוא עליו, אפשר לעשות זאת כאן.

נכון לכתיבת שורות אלה, אחד הווקטורים הראשיים בו משתמש עמר לטובת ביצוע ההונאה הוא אתר שמתחזה לאתר עם מודעות עבודה מהבית – שנמצא במקום הראשון בגוגל כשמחפשים את המחרוזת הזו. לא מדובר על חיפוש קטן וזניח, לכן היה נראה לי מעניין איך הצליח עמר להגיע לתוצאה הזו עם אתר כזה.

עבודה מהבית - אתר הונאה

אם תיכנסו לאתר תראו "רשימת משרות", אבל כשמקליקים על הרשימה, מיד קופץ חלון הרשמה עם דרישה לפרטים, ובקשה לאישור התקנון. זה בעצם העוקץ – מכיוון שבתקנון יש סעיף שלכאורה מחייב כל מי שנרשם לשלם 1,499 שקל.

מילוי הטופס, אגב, לא פותח בפניכם את המשרות הלא קיימות. הטריק שלו הוא להתקשר לכל מי שניסה להירשם ולגבות ממנו כסף.

נשאלת השאלה: איך אתר כזה מגיע להיות מקום ראשון (או אפילו בעמוד הראשון של גוגל) בתוצאות חיפוש של "עבודה מהבית"?

תוצאות חיפוש עבודה מהבית בגוגל

יש כמה פרמטרים שככל הנראה מסייעים לאתר הנכלולי הזה להיות במקום הראשון: הדומיין ותיק יחסית (לפחות שנתיים), האתר עולה מהר (כי אין בו באמת תוכן), והוא גם בנה לעצמו פרופיל די משמעותי של backlinks – כלומר, קישורים שמפנים לאתר תוך שימוש במילות המפתח "עבודה מהבית". חלק ניכר מהקישורים הם מפורומים ואתרים זניחים, וגם ספאם תגובות בבלוגים, אבל יש גם קישורים שכנראה נקנו בכסף באמצעות מחלקות מסחריות באתרי תוכן, כמו באתר "טיים אאוט" ואתר "כלכליסט".

מאמר עבודה מהבית

האתרים האלה לא שותפים להונאה, חלילה. הם פשוט נותנים כתבה לכל מי שמשלם את הסכום הנדרש, ולא בודקים בציציות יותר מדי. וכך, עם קצת מאמץ ולא הרבה כסף, אפשר לבנות פרופיל קישורים משמעותי.

בנוסף לכל אלה, יש באתר כמות עצומה של תוכן זבל עם מילות המפתח המתאימות. עשרות ומאות מאמרים חסרי משמעות, בליל מילים שנראה כמו גירסה גרועה של ChatGPT או זרם תודעה, אבל כוללים הרבה את צמד המילים "עבודה מהבית" בכל מיני הקשרים. עמר אף התחכם ויצר מאמרים שמשלבים את המילה "עוקץ" ו"הונאה" עם המחרוזת "עבודה מהבית", כך שמי שמחפש "עוקץ עבודה מהבית" ייתקל גם במאמרים של האתר עצמו.

 

בנוסף, אני משערת ששאר האתרים שמופיעים בחיפוש הזה, לא השקיעו מאמץ כה גדול בחיבור האתר למחרוזת "עבודה מהבית", כך שלמרות שמדובר במותגים גדולים וחזקים כמו אולג'ובס וג'וב מסטר, האתר הצליח להתברג במקום הראשון. אגב, ייתכן שהיה אפקט נוסף בעקבות חשיפת הסיפור של עמר, והטראפיק לאתר עלה משמעותית כי אנשים חיפשו מידע בנושא. וכך, במעין "הפוך על הפוך", העובדה שהנוכלות נחשפה בתקשורת, גרמה לכך שהאתר קיבל תנועת גולשים מחיפושים מגוגל, מה שמשפיע על הדירוג. לפני מספר ימים, הוא היה מדורג במקום השלישי, וכעת הוא במקום הראשון.

שימוש ב-SEO לקידום הונאות ונוכלויות

הסיפור של "עבודה מהבית" אינו ייחודי. סקאמרים בעולם עושים שימוש נרחב ב-SEO על מנת להניע מתקפות פישינג או מתקפות סייבר להתקנת תוכנות זדוניות, למשל. טכניקות אלה נופלות תחת ההגדרה של Black Hat SEO והן נמצאות בשימוש גם בקרב אנשי קידום אתרים שלא בוחלים באמצעים, אם כי לא באופן נרחב.

טכניקות Black Hat בקידום אתרים

  • Cloaking: בשיטה זו, מראים לגולש ולמנוע החיפוש תוכן שונה. המטרה היא לרמות את האלגוריתם של גוגל. כך, בקוד האתר (למשל, בתיאור המטא), יושתלו מילות מפתח שמתאימות להונאה, אבל הגולש באתר לא יראה אותן, ולא יחשוד שהאתר מקדם מכירת ויאגרה, למשל.
  • הפניות – Redirects: ביצוע הפניות הוא חלק חשוב מ-SEO, במיוחד כאשר תוכן נמחק מהאתר או מוזז ממקום למקום, אבל אפשר גם לנצל אותן לצרכים נכלוליים. משתמשים בהפניות כדי להעביר סמכותיות (Authority) מאתר אחד לשני. כלומר, משתמשים באתר חזק כדי להפנות לאתר חלש שבכלל לא קשור לנושא החיפוש שהמשתמש ביצע.
  • עמודי נחיתה עם ספאם: עמודים אלה מלאים בטקסטים ספאמיים, לרוב מחרוזות חיפוש זנב ארוך. הם נועדו כדי לתפוס מקום בדירוג במנועי החיפוש, אבל הם רק עמודי כניסה למקום שאליו הנוכלים רוצים להוביל אתכם באמת. ברגע שמקליקים עליהם, מבוצעת הפניה והגולש מועבר למטרה האמיתית.
  • דחיסת מילות מפתח: היה אפשר לשער שהטכניקה הזו תחלוף מהעולם, אבל מסתבר שגוגל עדיין נופל במלכודת הזו, במיוחד בשפה העברית. פשוט יוצרים כמויות גדולות של תוכן זבל עם מילות המפתח המתאימות שחוזרות על עצמן כמו ג'יבריש כמעט, ובמקרים מסוימים זה בהחלט יכול לעזור לאתר להתברג בתוצאות החיפוש. מדובר בתוכן חסר ערך עבור המשתמש, ולכן הוא נועד בעיקר להונאות ועוקצים.
  • ספאם בתגובות: עוד טכניקה עתיקת יומין. האפקטיביות שלה נמוכה, אבל היישום שלה קל, פשוט וזול, ולכן היא עדיין נמצאת בשימוש. השיטה היא לעבור בבלוגים ובאתרי תוכן ולשתול תגובות עם לינקים לאתר. במערכות תוכן נורמליות, לינקים כאלה מסוננים כספאם או מקבלים אוטומטית nofollow, כך שהם לא אמורים לסייע בדירוג, אולם השיטה הזו עדיין מיושמת, ומסייעת בעיקר בזיהום האינטרנט.

 

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!