[email protected]

ביהמ"ש: יש לדחות בקשות לייצוגיות בנושא נגישות אתרים

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-23 בינואר 2024

בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק כי יש לדחות בקשות לתביעות ייצוגיות בנושא נגישות אתרים של עסקים, וכי על המתלוננים לפנות ראשית לבעל העסק כדי שיוכל לתקן את ההפרה.

נושא הנגשת אתרי אינטרנט לבעלי מוגבלויות עלה לכותרות פעמים רבות בשנים האחרונות. מכוח חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות תשנ"ח-1998, העוסק בזכויותיהם של אנשים עם מוגבלות, תוקנו תקנות רבות הנוגעות לנגישות – וחלק מהן עוסקות בנגישות אתרי אינטרנט.

תביעה ייצוגית הנגשת אתרים

העניין עורר סערה מכיוון שמדובר, בחלק מהמקרים, בפעולה לא פשוטה שדורשת השקעה כספית לא מבוטלת מבעל האתר. מבקרי התקנות אמרו כי זה לא הוגן שכל בעל אתר קטן, בלוג פרטי וכו', יצטרך להנגיש אותו וכי הסנקציות המוטלות בחוק הן לא סבירות. בנוסף, באופן פרדוקסלי, אתרי ממשלה הוחרגו מהחובה הזו. מאז, חלו שינויים בתקנות והן חלות בעיקר על בעלי עסקים שיש להם מחזור שנתי גדול ועל אתרים המעניקים שירותים לאזרחים.

מכת תביעות נגד בעלי אתרים

בעוד שאין ספק שהנגשת אתרים היא פעולה חשובה ומוצדקת, ובהחלט צריכה להיות חלק מניהול אתרים, היה גם מי שניצל את החוק הנוקשה להגשת כמות גדולה של תביעות מופרכות נגד בעלי עסקים שלא הנגישו את האתר. בשנים האחרונות, יש כמה עורכי דין ש"מתמחים" בהגשת תביעות ייצוגיות נגד בעלי עסקים שלא הנגישו את האתר שלהם. על פניו, נראה שחלק גדול מהתביעות הללו לא נועדו באמת לתקן עוול, אלא לעשות כסף קל על חשבון בעלי האתרים.

גם עכשיו, בזמן המלחמה, עורכי הדין הללו לא מפסיקים עם התביעות, ונראה שלפחות בבית המשפט המחוזי בתל אביב מנסים לשים לזה סוף.

מהחלטת השופט עולה כי בתביעה בעצם לא הועלתה טענה שאתרי האינטרנט אינם מונגשים, אלא רק שלא היה פרסום על עצם ההנגשה (צריך לפרסם באתר הצהרת נגישות): "ההליכים ננקטו רק בשל כך שלא פורסמו באתר האינטרנט אותם הסדרי נגישות פיזיים שבבית העסק, לא פורסמה הצהרת נגישות האתר (שבעיקרה כוללת הוראות טכניות)".

השופט עודד מאור, שכתב את ההחלטה, ציין כי העסקים שנגדם הוגשו התביעות שילמו כסף רב לעורך דין ובכל מיני הסכמי פשרה, רק כדי לסגור את הסיפור ולא להסתבך בהליכים משפטיים ארוכים. עוד אמר השופט: "אודה ולא אבוש, כי מספרן יוצא הדופן של הבקשות לאישור, שאינן אלא 'תביעות משוכפלות', כשלעיתים נמצא שחסרות בהן עובדות רלוונטיות, מעמיד באור חיוור את האמירה שממנה ניתן ללמוד כי הכוונה היא להרים את נס השוויון לזכויות אנשים עם מוגבלויות".

במילים אחרות, השופט מאור רומז כי הכוונה הלא טהורה של התביעות הללו די ברורות, ולא נראה שמטרתן לדאוג לאנשים בעלי מוגבלויות.

ספציפית במקרה הזה, רוב הבקשות לייצוגיות היו כנגד עסקים קטנים, שחלקם משפחתיים וחלקם מעסיקים עובדים בודדים: קוסמטיקאית, שמאי מקרקעין, בעלי צימר, חנות לחיות מחמד, מספרה, רופא שיניים ועוד. לדברי השופט, "היא הפתרון הראוי, ההוגן והמועיל ביותר לטענותיו של המבקש. המציאות מלמדת שהליכים רבים מסתיימים ממש לאחר שהעסקים הקטנים מקבלים את הבקשה לאישור, ופועלים מיד לתיקון ההפרות".

בניגוד לכותרות הסנסציוניות בחלק מהאתרים, לא סביר שפסיקה זו "תשים סוף" לתופעת תביעות השווא בנושא הנגשת אתרים. מומלץ לכל בעל אתר לבדוק את הנושא, לראות אם יש צורך בהנגשה, ולבצע את הפעולות הנדרשות, על מנת להנגיש את האתר ולחסוך כאבי ראש והסתבכויות משפטיות.

 

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!