[email protected]

המפרסמים ויוצרי התוכן נוטשים את טוויטר בגלל האנטישמיות המשתוללת

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-18 בנובמבר 2023

מאז שמאסק השתלט על טוויטר, הכאוס בפלטפורמה חוגג. הרשת החברתית, המכונה כיום X, מעולם לא היתה סטרילית, ותמיד היו בה עימותים ותכנים שנויים במחלוקת, אולם אין ספק שהמצב החמיר משמעותית מאז שמאסק קנה את החברה.

בימים האחרונים, נטשו מספר מפרסמים גדולים את טוויטר/X, וביניהם חברות ענק כמו IBM, דיסני, פרמאונט, קומקאסט וגם חברות כמו ליונסגייט ודיסקאברי.

מדברים על כך שגם אפל הפסיקה לפרסם ב-X, אולם אין לכך אישור רשמי של החברה.

מפרסמים עוזבים את X

אחת הסיבות העיקריות לנטישת הפלטפורמה היא האנטישמיות המשתוללת בה. טוויטר היתה כר פורה לדעות קיצוניות מאז ומתמיד, אולם מאז פרוץ המלחמה בישראל, הקולות האנטישמיים הנשמעים ב-X חזקים מתמיד, ומתודלקים בתעמולה פרו-פלסטינית חסרת מעצורים.

כך למשל, מצאה את עצמה IBM בסיטואציה בה פרסומות שלה מופיעות לצד תכנים ניאו נאציים: "ל-IBM יש אפס סובלנות לדברי שנאה ואפליה, ומיד השעינו את כל הפרסום ב-X עד שנברר את המצב הבלתי נסבל הזה", אמרו בחברה.

מאסק מיהר להגיב בחשבון הטוויטר שלו, ואמר כי מי שמטיף לרצח עם יושעה מהפלטפורמה. כחלק מהמדיניות הזו, ככל הנראה, הוסתר ציוץ של ח"כ ניסים ואטורי, שקרא לשרוף את עזה.

ניסים ואטורי קורא לשרוף את עזה בטוויטר

החברות נסוגות גם על רקע תמיכתו של מאסק במסרים אנטישמיים שצוייצו ב-X.

יש עוד זווית לסיפור, והיא יוצרי התוכן. נראה שמאסק שם רגליים פה ושם לגופי תקשורת כמו ה"ניו יורק טיימס", ובאופן כללי הוא מעדיף שהמשתמשים יישארו בפלטפורמה ויריבו אחד עם השני, ולא ייצאו ללינקים חיצונים. לכן, לפני זמן מה, הוא שינה את הדרך שבה מוצגים לינקים חיצוניים באתר.

בעבר, שיתוף לינק הראה תמונה, כותרת וטקסט. זה יצר מעין "כרטיס" (ואף נקרא Twitter Cards) עם תצוגה מקדימה מושכת, שאנשים שמו לב אליה והקליקו. לאחר השינוי, התצוגה המקדימה התחלפה לתמונה בלבד, עם כיתוב זעיר בצד שמאל שמראה שמדובר בעצם בלינק החוצה.

תצוגה כזו מורידה משמעותית את ההקלקות – וזה בדיוק מה שמאסק רצה שיקרה. ארגון התקשורת NPR עשה לפני כחצי שנה מה שהרבה אחרים מאיימים – עזב את הפלטפורמה. אחת הסיבות העיקריות לעזיבה היתה שמאסק סימן אותם כאמצעי תקשורת בבעלות ארה"ב, כנראה כדי לגרום להם להיראות כמו ערוץ תעמולה. כעת מדווחים שם שההשפעה של העזיבה על הטראפיק – זניחה לחלוטין.

לפי NPR, רק 2% מהטראפיק שלהם הגיע מ-X, למרות שהיו להם חשבונות עם מיליוני עוקבים. מבחינתם, טוויטר פשוט לא שווה את המאמץ וההמולה. השימוש העיקרי בטוויטר, מבחינת NPR, הוא השיחה עם המשתמשים ולא הנעת טראפיק לעבר האתר. למרות זאת, הארגון נטש את הפלטפורמה ומרכז מאמצים ברשתות אחרות, כמו אינסטגרם ו-Threads.

מה שקורה ב-X הוא חלק ממגמה: יצרני תוכן מפיקים פחות תועלת מהרשתות החברתיות, וגם המשתמשים מרגישים שפחות כיף להם בפלטפורמות השונות. לפי הדיווחים, כמות המשתמשים הפעילים בטוויטר בירידה. יצרני התוכן שחוגגים בפלטפורמה הם יוזרים שמייצרים כותרות בומבסטיות ומפיצים פייק בשביל לקבל לייקים, ואילו ארגוני החדשות הרציניים מקטינים שם את הפעילות.

קשה להאמין שמאסק יעשה סדר ב-X. הכאוס משרת אותו ואת הגורמים המשפיעים שהוא מחבב (כמו רוסיה), ולכן, למרות ההצהרות שלו, לא סביר שהוא יטפל באנטישמיות, אלא ייתן לה להמשיך להשתולל, בשאיפה להמשיך לייצר כותרות ועניין בפלטפורמה – גם על חשבון אובדן מפרסמים.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!