[email protected] // 054-6566464

תחלואה סמויה באתרי אינטרנט – התקלות שאתם לא רואים

נכתב ב-1 בספטמבר 2021

תקלות נסתרות באתרי אינטרנט

איך יודעים שיש תקלה באתר? לפעמים הוא פשוט לא עולה, לפעמים יש שגיאת התחברות למסד הנתונים, לפעמים הוא עולה עם תמונות שבורות, ולפעמים חלקים ממנו מפסיקים לעבוד. אלה תקלות ברורות, שקל יחסית לזהות (אם כי לא תמיד קל לפתור). אבל מה לגבי "תחלואה סמויה" באתר שלכם? האם יכול להיות שיש בעיות באתר ואתם אפילו לא מודעים לקיומן? התשובה היא: בוודאי, ואפילו לא צריך בדיקה סרולוגית בשביל זה.

אפילו רק מהזווית האנושית, כאשר אנחנו מסתכלים כל יום על אותו מסך עם אותם פרטים, ייתכן מאד שתהיה שם תקלה או טעות, ולא נשים לב אליה, מכיוון שהעין שלנו התרגלה לרפרף על העמוד ואנחנו לא מחפשים שגיאות, אלא רק בודקים שהאתר באוויר ונראה בסדר.

מעבר לכך, ישנן מגוון תקלות שאין להן סממנים חיצוניים בולטים, ולמעשה יש צורך בתחזוקה אקטיבית (או ניהול אתרים מקצועי) – בדיקה וניטור של האתר באמצעות כלים חיצוניים, בדיקת הקוד ובדיקות מעמיקות, על מנת לגלות ולפתור תקלות שמתרחשות באתר.

מהן התקלות הסמויות שעלולות להיות באתר שלכם?

אתר איטי

רוב בעלי האתרים לא בודקים את האתר בכלי בדיקת מהירות על בסיס קבוע, ומסתמכים בעיקר על כך שהם נכנסים לאתר, מעדכנים אותו, וישימו לב אם יש בעיית איטיות. באופן כללי זה נכון, אולם דווקא בגלל העובדה שאתם נכנסים לאתר כל יום, ואולי אפילו כמה פעמים ביום, סביר להניח שהדפדפן שלכם שומר חלקים נרחבים ממנו ב-cache, ולמעשה האתר עולה אצלכם מהר יותר מאשר אצל גולשים זרים. יש גם לא מעט תוספי וורדפרס והגדרות שרת, שמגישות לגולשים גירסאות שמורות של האתר, על מנת לזרז את זמני הטעינה. כ"לקוחות קבועים" באתר שלכם, יש סיכוי טוב שנראה לכם שהוא הרבה יותר מהיר ממה שהוא באמת.

רוצים לדעת אם האתר באמת עולה מספיק מהר? בדקו אותו בכלי בדיקת מהירות וביצועים, כמו הכלי של גוגל או פינגדום. בכלל, כדאי מדי פעם לרוקן את ה-cache של האתר ולוודא שהגולשים אכן מקבלים את הגירסה העדכנית ביותר שלו.

שגיאות קונסולה

בדפדפנים כמו כרום ופיירפוקס יש כלי פיתוח, שלחלוטין לא מיועדים רק למפתחי אתרים. הכלים מאפשרים לבחון את ה-html וה-CSS, לראות איך האתר נראה בגדלי מסך שונים וגם לזהות שגיאות שונות. ברוב המקרים, השגיאות האלה לא מופיעות באתר עצמו, אבל כלי הפיתוח של הדפדפן יכולים להציג אותן. גם אם אתם לא יודעים לפתור את הבעיות, לפחות תדעו שהן קיימות ושצריך לתקן אותן. שגיאות קונסולה מצביעות לרוב על בעיות בטעינת סקריפטים באתר, התנגשות בין תוספים או אלמנטים שלא נטענים או לא מתפקדים.

בכרום וגם בפיירפוקס, ניתן להפעיל את כלי הפיתוח באמצעות הקלקה על F12.

 

שגיאות וורדפרס

בעיות בתוספים או בתבנית לא תמיד מתבטאות בחלק החיצוני של האתר. וורדפרס עלול להיתקל בשגיאות כאלה והאתר ימשיך לפעול (לפחות בינתיים) למרות התקלה. עם זאת, כדאי לבדוק מדי פעם אם יש שגיאות פנימיות בוורדפרס, על מנת להחליף את התוסף הבעייתי, לעדכן גירסת PHP או לתת כל מענה אחר כדי שתפקוד האתר לא ייפגע. שגיאות כאלה נוטות להצטבר באתרים מוזנחים ולא מתוחזקים, ובשלב כלשהו האתר יפסיק לעבוד או שהשגיאות יוצגו בו באופן בולט.

שגיאות וורדפרס

כדי לראות שגיאות וורדפרס, צריך להפעיל את מצב ה-debug. לאחר הפעלתו, השגיאות יוצגו בשורות טקסט בלוח הבקרה של האתר וגם באתר עצמו. לכן, מומלץ לא לעשות זאת באתר חי אלא בסביבת פיתוח, ובכלל, אם אתם לא יודעים איך להתעסק עם קבצי הקונפיגורציה של וורדפרס – היעזרו במישהו שיודע.

שגיאות בשרת

אם את השגיאות בוורדפרס אנחנו מפספסים, הרי ששגיאות בשרת בכלל יכולות להצטבר ללוגים של מאות מגה בלי שמישהו ישים לב. יש אתרים שזורקים שגיאות כאלה בכל כניסה של משתמש, ורושמים אלפי שורות שגיאה בלוג ביום. שגיאות כאלה לרוב מצביעות על בעיה מהותית בהגדרות או בתשתית של האתר, ולמרות שהאתר ממשיך לתפקד, כדאי מאוד לטפל בהן באופן תקופתי. בדרך כלל, שגיאות כאלה פוגעות במהירות טעינת האתר או באלמנטים מסוימים בחווית המשתמש, ולמרות שאין להן אינדיקציה חיצונית, מומלץ שלא להזניח אותן. שגיאות מצטברות שכאלה יובילו בסופו של דבר לפגיעה משמעותית יותר בתפקוד האתר.

כדי לאתר שגיאות בשרת צריך לבחון את הלוגים (error logs) שקיימים בשרת. אפשר לעשות זאת באמצעות מנהל הקבצים בלוח הבקרה של השרת או דרך FTP. בדיקת הלוגים היא כמובן רק הצעד הראשון באבחון. לפעמים ניתן לפתור את התקלה באמצעות שירות האחסון, ולפעמים צריך להיעזר במפתח או מנהל אתרים.

אתר שנפרץ

הפריצות ה"דרמטיות" שמשחיתות אתרים, ומעלות בהן מסך שחור עם דגל של ארגון טרור ומוזיקת מידי מענגת, הן כאלה שאי אפשר לפספס, אבל הן גם לרוב הפריצות היותר מטופשות, שאפשר לתקן בקלות. פריצות ערמומיות יותר לאתר כוללות שתילת לינקים, הפניות לאתרי ספאם או ויאגרה או השתלת קוד מוצפן שמנסה להתקין תוכנות זדוניות אצל הגולשים באתר.

האתר יכול להיראות נורמלי לחלוטין בבדיקה שטחית, אולם האינדיקציה לבעיה בדרך כלל מגיעה מגוגל – אם מחפשים את שם המותג שלכם, או חיפוש רלוונטי אחר, והאתר פרוץ, גוגל יציג אזהרה וכרום לרוב ימנע מהגולש להיכנס לאתר. מכיוון שבעלי אתרים בדרך כלל נכנסים ישירות לאתר שלהם, ולא דרך גוגל, הם עלולים שלא לראות פריצה כזו עד שמישהו מדווח להם עליה. יש לא מעט דרכים לעבות את האבטחה של האתר שלכם, והדרך הכי טובה היא לדאוג לגיבויים שוטפים לאתר, כדי שאפשר יהיה לשחזר אותו במהירות במידת הצורך.

404 ולינקים שבורים

אתרים ותיקים שגדלים באופן קבוע, עשויים להכיל מאות ואף אלפי עמודים, פוסטים או פריטים. אי אפשר באמת לעקוב אחרי כל עמוד באופן שוטף, אבל מטבע הדברים – אנחנו מוחקים, מעדכנים, מזיזים ומשנים אלמנטים באתר כל הזמן, ולעתים משהו משתבש בתהליך, והגולש מקליק על לינק בתפריט, תמונה או הפניה, ומגיע לדף שגיאה 404, שאומר שהמידע לא קיים. יש כלים שמנטרים שגיאות 404 באופן אוטומטי ומסודר באתר, ואם יש לכם אתר גדול – מומלץ לסרוק אותו מדי פעם ולבדוק שאין שגיאות כאלה. הדבר נכון גם לגבי לינקים חיצוניים – כדאי לבדוק מדי פעם אם אנחנו לא מפנים את הגולשים לאתרים שכבר לא קיימים.

עמודים שלא עובדים טוב במובייל

רגע, איך זה יכול להיות? אם האתר שלי רספונסיבי ובנוי היטב, איך ייתכן שיהיו בו עמודים שעולים גרוע בסלולרי? ובכן, זה קורה. במיוחד באתרי וורדפרס, השימוש הנרחב בבילדרים (בוני עמודים ויזואליים), התאמת תבנית לא נכונה לעברית (בעיית כיווניות מימין לשמאל) או תוספים מסוימים שלא שמעו על השפה העברית – כל אלה עלולים ליצור בעיות ויזואליות ולשבור את הרספונסיביות של האתר (ולפעמים גם את הנראות שלו במסכים גדולים). עם יד על הלב, האם בדקתם כל עמוד באתר שלכם במובייל? סביר להניח שלא. לכל הפחות, מומלץ לבדוק באופן שוטף את הנראות של העמודים החשובים, ובמיוחד לאחר ביצוע שינויים עיצוביים גדולים או התקנת תוספים חדשים.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

ניהול אתרים של The Shark Lady כולל תחזוקה שוטפת, קידום במנועי חיפוש, שיפור ביצועים והאצת אתר וניהול תוכן.

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!