revital@shark-lady.com // 054-6566464

טיפול בספאם באתר וורדפרס

נכתב ב-3 בפברואר 2015

ספאם באתר וורדפרס

אתרי וורדפרס מהווים מטרה נוחה לספאם. הם בנויים בצורה שנוחה לבוטים לסרוק, ובדרך כלל עשירים בטפסי תגובות וטפסי צור קשר, המהווים מטרה נוחה לספאמרים. ברירת המחדל של וורדפרס היא לשלוח הודעת מייל למנהל האתר בכל פעם שיש תגובה על פוסט או על עמוד, ואם האתר נמצא תחת מתקפת ספאם, מדובר במטרד לא קטן. צורה נוספת ונפוצה של ספאם היא הטרקבקים (Trackbacks) – כלי שבמקור נועד להוות אינדיקציה עבור בעל האתר, כי מישהו קישר לאחד העמודים או הפוסטים שלו. כיום, כלי זה מנוצל באופן מציק במיוחד על ידי ספאמרים.

לשמחתנו, ישנם מגוון כלים מצוינים לטיפול בספאם באתרי וורדפרס. כמה מהם אף נמצאים בליבה של וורדפרס, ולא מצריכים התקנת תוספים.

איך מתמודדים עם ספאם באתר וורדפרס?

הגדרות –> דיון

אחד המסכים היעילים בהגדרות של וורדפרס, הוא הגדרות הדיון. כברירת מחדל, מרבית האופציות הקשורות בתגובות באתר פתוחות. כלומר, המערכת מאפשרת השארת תגובות, שולחת מייל שמתריע על כל תגובה וכו'. היכנסו למסך זה ובחנו את ההגדרות על פי מצב האתר. למשל, אם אתם מוצפים בטרקבקים מציקים של ספאמרים, בטלו את האפשרות "אפשר הצגה של קישורים לפוסטים מאתרים אחרים (פינגבאקים וטראקבאקים)". בעמוד זה אתם יכולים גם להגדיר אם תישלח אליכם הודעת מייל כאשר מגיעה תגובה לפוסט שכתבתם. עמוד הגדרות זה מספק לכם גם הגנה בסיסית מאוד מפני ספאם תגובות – ניתן להגדיר שתגובות המכילות יותר ממספר לינקים מסוים יעברו להמתנה עד שתאשרו אותן, ולהגדיר רשימה שחורה של מילים ומושגים (למשל: "ויאגרה") שיגרמו לחסימת התגובה עד שתאשרו או תמחקו אותה.

סגירת עמודים ופוסטים לתגובות

למרות שמדובר באופציה מעט אגרסיבית, לעתים אין ברירה. לפעמים, הבוטים "נדבקים" לעמוד או פוסט מסוים באתר וורדפרס, ומפציצים אותו בתגובות חוזרות ונשנות. סגירת העמוד (גם אם זמנית) לתגובות, עשויה לפתור את הבעיה.

תוספי סינון ספאם

כשמדברים על מלחמה בספאם בוורדפרס, בדרך כלל מדברים על אקיזמט. תוסף זה מגיע עם כל התקנה של וורדפרס כיום, והוא עושה עבודה מצוינת בסינון ספאם. על מנת להפעיל את התוסף, יש להירשם באתר וורדפרס.קום, לקבל מפתח API ולהזין אותו במסך ההגדרות של התוסף באתר שלכם. שימו לב שאקיזמט תופס לפעמים תגובות לגיטימיות (False Positive), וכדאי לבדוק ולסמן תגובות אלה, על מנת שיעלו לאתר. אקיזמט פותר את בעיית הספאם בתגובות, אולם לספאם מטופס צור קשר יש צורך בפתרונות אחרים, המפורטים בהמשך.

CAPTCHA ו-reCAPTCHA

הוספת שדה קפצ'ה לטופס צור קשר וגם לתגובות, עשויה למנוע חלק ניכר מתגובות הספאם. עם זאת, CAPTCHA מהווה חסם מציק לגולשים לגיטמיים, ועלולה לפגוע בכמות התגובות המתקבלות באתר שלכם. התוסף Really Simple CAPTCHA מאפשר הוספת שדה קפצ'ה בקלות למשתמשי התוסף Contact Form 7. מי שרוצה, יכול גם לנסות להשתמש בפתרון של גוגל, שנקרא reCAPTCHA. גוגל מציעה זיהוי אוטומטי של המגיב, ואמורה למנוע מבוטים להציף את האתר שלכם בספאם.

חסימת כתובות IP בקובץ htaccess

צעד אגרסיבי ואחרון, המומלץ רק במידה שאין ברירה אחרת, הוא חסימת טווחי כתובות IP הידועים כמפיצי ספאם. מאחר שספאם תגובות מופץ ברובו על ידי בוטים, ומגיע בעיקר ממדינות מסוימות דוגמת סין, אפשר להשתמש ברשימות שחורות הקיימות ברשת, ולחסום בלוקים שלמים של כתובות אייפי הידועות כבעייתיות. אם אתם מחזיקים אתר וורדפרס בעברית, הפונה לקהל ישראלי, הרי שאין לכם ממש צורך בגולשים מסין או אוזבקיסטן, ואתם יכולים לחסום את טווחי האייפי של מדינות אלה. עם זאת, שינוי ההגדרות בקובץ htaccess אינה מומלצת אם אינכם בטוחים לחלוטין במעשיכם. במידת הצורך, היעזרו במקצועני וורדפרס ופיתוח אתרים, על מנת שיסייעו לכם בהגנה על האתר מפני ספאמרים.

 

Photo by: https://www.flickr.com/photos/22320444@N08/

 

שירותי ניהול אתרים מקצועיים: טיפול בתקלות, שדרוגים, קידום במנועי חיפוש, אופטימיזציה, ניהול תוכן ועוד.

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!