[email protected]

תמונות בחינם לשימוש באתרי אינטרנט

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-7 באוגוסט 2023

מאגרי תמונות חינם

צילום: רויטל סלומון — CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

אין ספק שאפשר להקים אתר אינטרנט גם בלי תמונה אחת, ובכל זאת – יש חשיבות לתמונות, אם מבחינה ויזואלית ואם מבחינת תוכן. תמונה טובה יכולה לסייע להעביר מסר, לגרום לעמוד או לפוסט להיראות טוב יותר, והופכת את השיתוף ברשתות החברתיות למעניין יותר.

איך משיגים תמונות עבור אתר אינטרנט? אפשר, כמובן, לשלם ולקבל תוצר איכותי במיוחד. אם מדובר באתר תדמיתי, ייתכן שתרצו לשכור צלם שיצלם את בית העסק שלכם, את אנשי ההנהלה והצוות ועוד. אם אתם צריכים תמונות מופשטות יותר, אפשר לרכוש במאגרי תמונות.

ומה עושה מי שאין לו תקציב? עד לפני כמה שנים, היה קושי אמיתי במציאת תמונות איכותיות במחירים סבירים או בחינם, אולם עם התפתחות רשיון Creative Commons, עלו לאוויר אתרים שלמים שמטרתם שיתוף תמונות ללא תמורה, מלבד עמידה בתנאי הרשיון המוצגים (למשל, מתן קרדיט ושיתוף הלאה של תמונות שנעשו בהן שינויים).

בחלק מהמקרים, מוצגות במאגרים אלה תמונות חינמיות לצד תמונות בתשלום ממאגרים מסחריים סטנדרטיים. שימו לב על מה אתם מקליקים, ובדקו היטב את תנאי הרשיון של התמונה לפני שאתם עושים בה שימוש.

מאגרי תמונות חינמיים

Wikimedia Commonsויקימדיה קומונס מתגאה בכ-25 מיליון קבצי מדיה הזמינים לשימוש לכל דכפין. לא כל התמונות שם איכותיות או שימושיות, אבל אפשר למצוא שם מגוון רחב של תמונות וציורים, כולן זמינות לשימוש ללא תשלום. למי שמעוניין, ניתן ורצוי גם להעלות תמונות מקוריות ולשתף את שאר העולם ביצירות שלכם. אני מעלה תמונות לקומונס באופן קבוע. אתם מוזמנים להשתמש בהן!

flickr: Creative Commons – פליקר, אתר שיתוף התמונות הוותיק, סובל מבעיות רבות בשנים האחרונות, ומעמדו הידרדר. עם זאת, הוא עדיין שימושי למדי, עבור מי שצריך תמונות בחינם. באתר יש עשרות מיליוני תמונות ברשיון Creative Commons על צורותיו השונות, וניתן למצוא תמונות יצירתיות ואיכותיות. הבעיה העיקרית היא שרבים מהאנשים לא טורחים לתייג או לתאר את התמונות בצורה טובה, מה שמקשה על חיפוש ומציאת תמונות מתאימות.

מאגר התמונות של ארכיון האינטרנט – בתוך פליקר, אפשר למצוא את מאגר התמונות של ה-Internet Archive, שמורכב ברובו מסריקות של תמונות מספרים ישנים. אין מגבלות של זכויות יוצרים על התמונות הללו, והן יכולות להוות תוספת מעניינת לאתרים מתאימים.

Unsplash – החל את דרכו כמאגר קטן והפך לאתר פופולרי במיוחד למי שמחפש תמונות בחינם.

Pixabay – הפופולריות של אתר התמונות החינמי הזה היא גם החיסרון שלו – את התמונות שהוא מציע אפשר לראות בקצת יותר מדי מקומות, כך שאם אתם מחפשים תמונה מקורית ומיוחדת, זה כנראה לא האתר בשבילכם.

Cupcakeאתר של צלם צעיר, המציע חלק מתמונותיו בחינם ובאיכות גבוהה.

Foodiesfeedתמונות אוכל חינמיות. באתר יש למעלה מ-1,700 תמונות אוכל באיכות גבוהה.

אוסף התצלומים הלאומי של לשכת העיתונות הממשלתיתהאתר המזעזע הזה, שכנראה נשכח בשנת 1996, אוצר בחובו תצלומים נהדרים של מדינת ישראל והאירועים המכוננים הקשורים בה. נקווה שיום אחד נזכה לגירסה מודרנית ונוחה יותר של האתר. שימו לב לתנאי השימוש בתמונות.

Pexels – לא רק תמונות חינמיות, גם סרטונים לשימוש חופשי.

Vecteezy – לשעבר photopin. מנוע חיפוש לתמונות ברשיונות שונים. בתוצאות משולבות גם תמונות בתשלום ממאגרים מסחריים. יש גם גרפיקה וקטורית.

JÉSHOOTSמאגר תמונות לחיפוש ושיתוף תמונות ללא זכויות יוצרים. חלק מהתמונות בחינם, וחלקן בתשלום.

Realistic Shotsתמונות איכותיות לשימוש חופשי. האתר מציע 7 תמונות חדשות בכל שבוע.

Freepikבאתר זה ניתן למצוא שלל משאבים גרפיים לשימוש באתרי אינטרנט או מצגות – תמונות, וקטורים, PSD, אייקונים ועוד.

Gratisographyתמונות בחינם של צלם מקצועי. ניתן לתרום לצלם באתר לאות תודה.

Travel Coffee Bookתמונות טבע ונוף, מצוין למי שצריך תמונות הקשורות בטיולים ותיירות.

picjumboמאגר גדול של תמונות חינמיות הניתנות להורדה ולשימוש בקלות.

Superfamousמאגר לא גדול של תמונות מרשימות שצילם פולקרט גורטר. התמונות ברשיון Creative Commons Attribution 3.0.

Free Nature Stockתמונות טבע מרהיבות לשימוש ללא מגבלות. התמונות מתויגות וקל לחפש באתר. תמונה חדשה עולה בכל יום, פחות או יותר.

Stocksnapמאגר נאה של תמונות סטוק חינמיות לשימוש ללא קרדיט.

Burstמאגר תמונות מבית שופיפיי.

Free Rangeתמונות, רקעים וטקסטורות לשימוש חופשי. אפשר גם לתרום למאגר, למי שמעוניין.

Negative Spaceמאגר תמונות מרשימות, מסודרות לפי קטגוריות כמו בעלי חיים, ספורט, תחבורה ועוד.

New Old Stock – אתר תמונות קצת שונה, המציע תמונות וינטג' ממאגרים פומביים חינמיים.

Splitshireתמונות סטוק ייחודיות באיכות גבוהה.

Reshotמעל 25 אלף תמונות חינמיות לשימוש מיידי.

Skitterphoto – צלמים מעלים תמונות חינמיות לאתר מאז 2014. כל התמונות ברשיון נחלת הכלל (Public Domain).

תמונות בינה מלאכותית

הגענו לשנת 2023, והיום כל אחד יכול ליצור לאתר שלו תמונות באמצעות מנועי בינה מלאכותית. בחלק מהמקרים, כמו מידג'רני, השימוש הוא בתשלום. עם זאת, מדובר ב-10 דולר לחודש עבור המנוי הזול ביותר, ואפשר ליצור מאות תמונות, כך שהעלות זניחה.

תמונות בינה מלאכותית

יש גם מנועי AI חינמיים ליצירת תמונות, כמו DALL-E או ליאונרדו, כך שאפשר לחסוך אפילו את הסכום החודשי המדובר. מומלץ בכל זאת לבדוק את מידג'רני, מכיוון שמדובר במחולל התמונות הטוב ביותר בתחום הבינה המלאכותית כיום.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!