[email protected] // 054-6566464

איך אפשר לכתוב את זה? הדרך הנכונה לבלוג מקצועי ואיכותי

נכתב ב-16 בינואר 2024

 

כתיבת בלוג

בעולם הסטוריז והפוסטים המהירים והקצרים ברשתות חברתיות, כמעט אפשר לחשוב שמעמדם של הבלוגים התערער ואינו משמעותי כבעבר. חברות ועסקים רבים עדיין חושבים שעדיף להם להשקיע בניהול עמוד פייסבוק או ערוצים חברתיים אחרים, ולא מעוניינים לנהל בלוג מקצועי כחלק מהאתר שלהם.

למה בכלל צריך בלוג?

בלוג הוא כלי קידום נהדר לעסק שלכם. הוא מאפשר לכם לייצר תכנים חדשים באופן שוטף (בניגוד לאתר תדמיתי, שבו לרוב התכנים סטטיים ולא משתנים במשך תקופה ארוכה) ולמשוך קוראים שאולי לא היו מגיעים אליכם בדרך אחרת. בלוג מקצועי המנוהל היטב עשוי גם לקבע אתכם כסמכות בתחום שבו אתם מתמחים, ולסייע בפרסום המותג או העסק שלכם.

למה לא רק עמוד בפייסבוק? אין ספק שניהול ערוצי מדיה חברתית הוא עניין חשוב, אולם בערוצים אלה השליטה שלנו בתוכן היא מוגבלת, והיכולת שלנו לכתוב טקסטים ארוכים או מורכבים לא קיימת, הלכה למעשה. אין אפשרות לגבות את התכנים, והחיפוש בהם מוגבל ובעייתי. אורך החיים של תוכן במדיה חברתית הוא קצר מאוד – 24-48 שעות (וזה במקרה הטוב, אם הוא הפך לוויראלי). בדרך כלל, אחרי כמה דקות, הפיד עובר ללהיט הבא. בנוסף, הפיד של הרשתות החברתיות בנוי כך שמנהלי העמודים העסקיים צריכים לשלם כסף בעד קידום הפוסטים שלהם, אחרת הם לא יקבלו חשיפה כמעט בכלל.

אפשרויות קידום התוכן בגוגל גם הן חשובות מאוד. פוסטים בפייסבוק לא ניתנים לקידום בגוגל, ולאחר החשיפה הראשונית, הם הופכים לכמעט בלתי נראים. פוסט או מאמר טוב באתר יכול להניב טראפיק מתמשך לתקופה ארוכה, לעתים אפילו מספר שנים. מהבלוג גם קל מאוד להפנות לקוחות פוטנציאליים לאתר שלכם.

איך מנהלים בלוג מקצועי איכותי?

לפני הכל, עליכם לוודא שיש לכם את היכולת לנהל בלוג מקצועי באופן שוטף ולאורך זמן. הקמת בלוג אינה מספיקה – צריך לתחזק ולעדכן אותו בתדירות גבוהה, על מנת שיהיה אפקטיבי. אם אין לכם את הזמן או המשאבים לכך, עדיף לא להיכנס לפרויקט כזה ולא לייצר בלוג שיהפוך לבית קברות מלא רוחות רפאים של תכנים שלא נולדו.

בחירת הפלטפורמה

אין טעם לנהל בלוג מקצועי בפלטפורמה סגורה כמו בלוגר או וורדפרס.קום ובטח לא ב-WIX. מדובר בפלטפורמות חינמיות, אמנם, אבל הן מוגבלות מאוד מבחינת העיצוב ואפשרויות הקידום. פלטפורמות סגורות מתאימות לבלוגים אישיים, בלוגים בנושא תחביב כלשהו וכו'. בלוג מקצועי, מקומו בוורדפרס על פלטפורמה עצמאית.

בלוג נפרד או כחלק מהאתר?

אם האתר שלכם מבוסס וורדפרס, אין צורך להתלבט – הבלוג יכול להיות חלק אינטגרלי מהאתר, וישתלב בו בצורה מושלמת. אם האתר שלכם לא מבוסס על וורדפרס ואין לכם תוכניות לעבור למערכת הזו, תוכלו לפתוח בלוג עצמאי בנפרד מהאתר. ייתכן שתצטרכו לרכוש שירותי אחסון חדשים לשם כך. ניתן לעצב את הבלוג כך שיתאים למיתוג שלכם ולעיצוב האתר התדמיתי של העסק, ולשלב לינקים והפניות נכונות לאתר שלכם, במידת הצורך.

מי כותב את הבלוג?

מומחיות בתחום מסוים מהווה בסיס מצוין לניהול בלוג איכותי, אבל זה לא מספיק. ישנם מומחים רבים שפשוט לא יודעים לכתוב, או שכותבים בצורה אקדמית ומנותקת שלא מתאימה לאינטרנט. ניהול בלוג גוזל לא מעט זמן, כולל איסוף חומרים, התעדכנות במגמות ונושאים הקשורים לבלוג, כתיבה, עריכה, שדרוג הבלוג, מענה לתגובות גולשים והפצת החומרים ברשתות חברתיות, כמו גם קידום אורגני של הבלוג בגוגל. בעלי עסקים רבים לא יכולים להקצות לכך זמן – ולכן דרוש להם איש מקצוע שינהל עבורם את הבלוג. אם אתם מסוגלים לכתוב היטב ויש לכם את הזמן הדרוש לניהול הבלוג – מצוין. אם לא, פנו לאיש מקצוע שיעשה זאת עבורכם. השיטה האידיאלית היא שילוב – כותבת מקצועית שתיקח את חומרי הגלם שלכם, מהתחום בו אתם מומחים, ותהפוך אותם לחומרים איכותיים לבלוג.

איך מעצבים את הבלוג?

ברוב המקרים, אין צורך בעיצוב מקורי או מורכב בבלוג, מכיוון שהתוכן הוא העניין המרכזי. ניתן לבסס את הבלוג על תבנית פרימיום של וורדפרס. כדאי לבחור תבנית מינימליסטית, קלה, שמתאימה לבלוג, ושמה את התוכן במרכז. חשוב מאוד לזכור שכמחצית הגולשים בבלוג (לעתים גם 80%-70%) יקראו אותו באמצעות הטלפון הסלולרי שלהם – המשמעות היא, שהתבנית צריכה להיות רספונסיבית. בנוסף, הגולשים שמגיעים דרך הסלולרי מתמקדים הרבה יותר בקריאת ומציאת התוכן שמעניין אותם, ולכן לעיצוב מורכב יש הרבה פחות משמעות.

תדירות כתיבה מומלצת בבלוג

אין לו"ז מוגדר, אבל כדאי לייצר תוכן לפחות אחת לשבוע-שבועיים. אם יש לכם חומרים ליותר פוסטים – אפשר לכתוב בתדירות גבוהה יותר. קחו בחשבון, שפוסט לא חייב להיות מאמר מעמיק בן 800 מילה בכל פעם. ניתן בהחלט לשתף סרטונים, מחשבות קצרות, דעה על מאמר שקראתם (כולל לינק למאמר המקורי, כמובן) וכו'. בכל מקרה, לא כדאי לכתוב "בכוח". אם אתם ממש לא מוצאים נושא מעניין לכתוב עליו, תנו לעצמכם ולבלוג מנוחה עד שתנוח עליכם המוזה, היעזרו באנשי מקצוע שיכתבו עבורכם, או נסו ליצור שיתופי פעולה עם בלוגרים אחרים, לטובת "מאמרי אורח" בבלוגים של שניכם.

אל תשכחו את התמונה

תמונה בפוסט בבלוג

סביר להניח שאת כל הפוסטים שלכם תרצו לשתף ברשתות חברתיות בדרך זו או אחרת. המשתמשים בפייסבוק מראים עדיפות ברורה ובולטת לשיתופים המכילים תמונה. לכן, הקפידו לשלב תמונה מתאימה בכל פוסט שאתם מעלים. תמונות ניתן לצלם או לרכוש באתרי תמונות. בנוסף, תוכלו למצוא תמונות חינמיות במאגרים מתאימים. היום אפשר גם לייצר תמונות מתאימות באמצעות בינה מלאכותית.

למדו והתעדכנו

כל תחום, גם התחום המקצועי שלכם, משתנה ומתעדכן לעתים. סביר להניח שתוכלו למצוא באינטרנט מספר מקורות מידע המספקים עדכונים שוטפים הקשורים לתחום שעליו אתם כותבים. הירשמו לעדכונים באתרים האלה באמצעות אימייל, RSS, או עקבו אחריהם ברשתות החברתיות. אתרו אנשים ובלוגרים הכותבים על התחום שלכם, ועקבו גם אחריהם. בנוסף, נסו לאתר מקומות רלוונטיים לתחום שלכם בפורומים, קבוצות בפייסבוק ואתרי חדשות חברתיים כמו רדיט, שלעתים מספקים מידע מעניין שלא תמיד מגיע לאתרי התוכן המוכרים.

ניתוחים ושפצורים

ניתן לעקוב אחר הפעילות באתר בכלים כמו גוגל אנליטיקס או Statcounter. מעקב אחר סטטיסטיקות השימוש באתר יספק לכם תובנות מעניינות וחשובות. מעבר לנתונים היבשים כמו כמות מבקרים יומית או מילות חיפוש המובילות את הגולשים לבלוג, תוכלו לאתר את הפוסטים הפופולריים ביותר, מקומות שבהם נוהגים לשתף את הפוסטים שלכם, שעות שיא של פעילות ועוד. מעקב וניתוח שוטפים של הנתונים יאפשר לכם לאתר נקודות חולשה וחוזקה בבלוג, וגם להבין מה הנושאים שמעניינים את הגולשים ולכתוב בהתאם.

גוגל נותן עדיפות ברורה לאתרים שזמני הטעינה שלהם מהירים. לכן, מומלץ לבדוק את זמני הטעינה של הבלוג, ולבצע מקצה שיפורים במידת הצורך.

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!