[email protected]

הכינו את אתר הוורדפרס שלכם לפסח: טיפים לניקוי וטיוב האתר

מאת: רויטל סלומון
נכתב ב-3 באפריל 2022

יש אווירה של נקיון באוויר – סימן שפסח מתקרב. רבים מאיתנו עסוקים בימים אלה בנקיונות, זריקת חפצים מיותרים מהבית, צביעת קירות וקללות נמרצות (כי למי יש כוח לשטויות האלה, באמת?). אבל אם כבר נכנסתם לקטע של קרצופים, אולי כדאי שתעיפו מבט באתר הוורדפרס שלכם ותראו מה אפשר לנקות גם שם.

ניהול אתרים שמבוצע על ידי אשת מקצוע כולל בשוטף גם פעולות תחזוקה סטנדרטיות. אלה פעולות שאולי נשמעות סתמיות ולא מרשימות, אבל הן חלק חשוב מתפעול של כל אתר אינטרנט באשר הוא, ויכולות בהחלט לסייע לעבודה תקינה של האתר, וגם למנוע תקלות ואובדן לקוחות.

ניקוי אתר וורדפרס

איך מנקים אתר וורדפרס?

הסרת תוספים מיותרים

אחד היתרונות הגדולים של אתרי וורדפרס, הוא גם הקללה הגדולה שלהם – הזמינות הקלה של תוספים עבור המערכת, גורמת לכך שבעלי אתרים, שאינם מיומנים בניהול אתרים, מתקינים מכל הבא ליד. אז נכון, הפונקציונליות של אתרי וורדפרס תלויה במרבית המקרים בתוספים מסוימים, וחלק מהם שימושיים להפליא (כמו תוסף טפסי יצירת קשר, תוסף גיבוי ותוספי קאש לשיפור מהירות האתר), אבל עדיף להתקין כמה שפחות, ובמידת האפשר – למצוא פתרונות שלא מצריכים התקנת תוסף.

"סדר לפסח" באתר וורדפרס צריך לכלול, בראש ובראשונה, הסרת תוספים מיותרים. קודם כל, מחקו את כל התוספים הכבויים. אם כיביתם אותם ולא השתמשתם בהם חודש או יותר – אתם לא צריכים אותם. לאחר מכן, עברו על רשימת התוספים הפעילים ובדקו באילו מהם אתם משתמשים באמת, ואילו מהם מהווים שארית שאף אחד לא יודע למה היא שם בכלל. כבו תוספים שנראים לכם מיותרים ובדקו את האתר. אם הפונקציונליות נשמרת – אפשר למחוק את התוסף לנצח. אגב, גם תוספים שלא עודכנו יותר משנה – כדאי למחוק. הם מהווים סכנה לאבטחת האתר ועלולים גם לפגוע בתפקוד שלו.

עדכון תוספים ומערכת

כל שנדרש כאן הוא לחיצת כפתור. באמת, אין סיבה לחכות עם זה. עדכנו את הליבה של וורדפרס והתוספים.

תיקון שגיאות 404 וביצוע הפניות

אתרי מכירות מעלים ומורידים מוצרים כל הזמן, למשל. ברוב המקרים, כאשר מוצר יוצא מהמלאי ונמחק מהאתר, אף אחד לא טורח לטפל בהבט הגוגלי של הפעולה הזו. כאשר מוחקים מוצר מהאתר, חשוב מאוד לבצע הפניה למוצר מתאים אחר, או לקטגוריה של המוצרים המתאימים. ולכל הפחות – לדאוג להפניה לעמוד הראשי של האתר, אם אין מוצרים מתאימים במקום המוצר שנמחק. הדבר נכון גם לגבי אתר תדמיתי עם עמודים, או בלוג עם פוסטים. מחקתם אייטם כלשהו מהאתר? דאגו לבצע הפניה (רידיירקט) לאייטם מתאים אחר או לעמוד הראשי.

אפשר לבצע הפניות באמצעות קובץ .htaccess, אבל אם מדובר בכמות גדולה של הפניות על בסיס שוטף, אפשר גם להשתמש בתוסף כמו Redirection.

על מנת לעקוב אחרי שגיאות 404 (עמודים חסרים) באתר, אפשר להשתמש בכלי ה-Search Console של גוגל. תחת האפשרות Coverage בתפריט, תוכלו לבחור בתצוגה בצד ימין את העמודים שלא מאונדקסים בגוגל (Excluded) ושם לראות אילו עמודים מופיעים עם שגיאת 404. לפעמים אלה באמת עמודים שנמחקו, ולפעמים זו שגיאה שמקורה בתקלת אחסון – ובכל מקרה, אלה בעיות שדורשות טיפול.

בדיקת לינקים שבורים

תכנים נמחקים, עמודים זזים, לקוחות נעלמים. קישרתם לאתר או עמוד כלשהו במאמר שכתבתם, או הצגתם לינק לפרויקט שביצעתם עבור לקוח, ובחלוף השנים – החומר פשוט נמחק. מדי פעם, כדאי לבדוק מה מצב הלינקים היוצאים באתר שלכם. אפשר לעשות זאת באמצעות כלים חינמיים שונים.

איתור שגיאות באתר

אתרי וורדפרס יכולים להיות קצת מקולקלים ועדיין להמשיך לעבוד בצורה סבירה למראית עין. מדי פעם, כדאי לחפש אינדיקטורים לתחלואה סמויה באתר, ולתקן בהתאם.

המשרדים שלנו כבר לא בראש העין

זה נשמע כל כך טריוויאלי, אבל תופתעו לגלות שבחלק לא קטן מאתרי האינטרנט, פרטי הקשר לא נכונים. האימייל ליצירת קשר? הוא של רונית שעזבה לפני שנתיים. הכתובת? זה המשרד הקודם, עברנו לפני חודשיים וחצי. הפקס? מי משתמש בפקס?!

ולא רק בעמוד יצירת קשר – אם אתם כבר עושים נקיונות, בדקו את עמוד הצוות ועמוד השירותים (באתר תדמיתי), ומחקו ועדכנו בהתאם. אם מנהלת השיווק שלכם עזבה למתחרים לפני שנה, אולי כדאי שהיא כבר לא תופיע באתר. אותו הדבר נכון גם לגבי ניהול אתר מכירות – בדקו שפרטי יצירת הקשר עדכניים, שתנאי השימוש עדיין רלוונטיים, שהמבצעים שהצעתם לא נגמרו כבר מזמן וכו'.

עדכון אנליטיקס

אם לא שמעתם, גוגל הולכת להרוג את האנליטיקס הישן. כדאי לכם להחליף לחדש או למצוא פתרון אחר לניתוח נתוני הטראפיק באתר.

סריקת אבטחה

עקרונית, אם אתר הוורדפרס שלכם מעודכן לגירסה האחרונה, כולל כל התוספים, אתם יושבים על שרת מאובטח באחסון אתרים איכותי, ומקפידים על פרקטיקות אבטחה בסיסיות, סביר להניח שאין לכם מה לדאוג. אבל מה לעשות, איומי האבטחה על אתרי וורדפרס נמצאים במגמת עלייה (כמו כל איומי האבטחה באינטרנט, בעצם), וכדאי לבצע סריקת אבטחה באמצעות תוסף ייעודי כמו Wordfence, למשל.

ניקוי שאריות אשפה באתר וורדפרס

עם העבודה, אתרי וורדפרס נוטים לצבור כל מיני שאריות זבל – טיוטות, תגובות ספאם, שורות מיותרות במסד הנתונים ועוד. אפשר לנקות ידנית, אבל האמת היא שיש כלים מצוינים לניקוי כל הפירורים האלה, כמו למשל WP-Sweep. כתמיד, אם אתם מריצים תוספים כאלה באתר, אל תשכחו לגבות הכל לפני כן.

ואם כבר, אז כבר – גיבויים

המנטרה שלעולם לא אפסיק לחזור עליה, שוב ושוב ושוב ושוב (כי צריך יותר מגיבוי אחד, גם): הדבר היחידי שבאמת יציל את האתר שלכם במקרה חירום הוא גיבוי. עדיף אפילו גיבוי ישן, שכולל כל מיני תקלות קטנות, על מצב שבו האתר נמחק וקשה מאוד לשחזר אותו. אז לפני הנקיונות, וגם אחריהם – בצעו גיבוי. בצעו שניים, ושמרו אותם בשני מקומות שונים. שווה יותר משוקולד השחר על מצה, תאמינו לי.

חג שמח!

 

 

ניהול אתרים - 25 שנות ניסיון ומקצועיות ללא פשרות!

צרו קשר והזניקו את האתר שלכם קדימה!